Oświetlamy dom z zewnątrz – kryteria doboru lampy w zależności od zastosowania.

Oświetlamy dom z zewnątrz – kryteria doboru lampy w zależności od zastosowania.

Szeroka gama oświetleń dla naszego domu pozwoli nam wyeksponować co tylko chcemy. Lampy zewnętrzne przestały służyć wyłącznie oświetleniu drogi. Dzisiaj możemy zaznaczyć nimi kontur schodów, podjazdu, czy rozświetlić ogród. Wszystko zależy od odpowiedniego doboru. Poniżej przedstawiamy różne rodzaje lamp i kilka propozycji wykorzystania

JAKIE OŚWIETLENIE WYBRAĆ?

Obecnie mamy szeroki wybór oświetlenia zewnętrznego. Praktycznie do wyeksponowania każdej części domu czy ogrodu możemy użyć innego rodzaju lamp. Zanim udamy się do sklepu zastanówmy się jednak o jaką lampę nam chodzi, gdzie ją umieścimy, czy mamy do tego warunki i przede wszystkim czy ma nam służyć jako typowe mocne oświetlenie, czy raczej w dużej mierze jako ozdoba. Jeśli pójdziemy bez jakiegoś wstępnego zorientowania, na miejscu może nas bowiem głowa rozboleć od szerokiej gamy produktów tego typu.

Do wyboru mamy rodzaje lamp:
- ogrodowych – stojące, jak i wiszące, w górnej mierze nadają się do dużych ogrodów. Możemy także oświetlić nimi trawnik, przymocowując lampę do ściany budynku. Wśród nich znajdziemy: LED-owe, halogenowe i metalohalogenowe.
- parkowych – to typowe wysokie lampy uliczne.
- najazdowych – oprócz LED-owych, halogenowych i maetalohalogenowych, z najdziemy tu jeszcze lampy energooszczędne. Charakteryzują się one małym rozmiarem i owalnym kształtem. Umieszcza się je w gruncie.
- posadzkowych: halogenowych, metalohalogenowych i LED-owych. Z reguły są bardziej spłaszczone i mniejsze od najazdowych. W ofercie firm znajdują się także takie, dające jakiś kolor światła.
- halogenowych – reflektory, elewacyjne, czy wbudowane. Pierwsze z nich mają postać typowego halogenu, z reguły umieszczanego w gruncie. Pozostałe to postać kinkietu zewnętrznego.
- metalohalogenowych - elewacyjne i reflektory
- energooszczędnych – typ ten sam co w przypadku halogenowych, jednak pamiętajmy, że różnią się one natężeniem światła.
- z systemem LED – również reflektorowe, elewacyjne i wbudowane. Można je umieszczać we wnętrzach budynku. Niektóre posiadają czujniki ruchu.Wspomnijmy tylko, że system LED opiera się o diody, które są bardzo wydajne i potrafią świecić do 100 000 godzin.

 

 

NIE TYLKO NA PRĄD

Chcąc wybrać odpowiednie oświetlenie do swojego ogrody, z pewnością spotkaliśmy się z ofertą lamp solarnych. Co to takiego?

Lampa solarna, to taka, która za pomocą ogniwa fotowoltaicznego skupia energię słoneczną, gromadzi ja w ciągu dnia i „oddaje” w postaci światła po zmroku. Wszystko to odbywa się bez żadnych kabli i dodatkowej energii. Zaletą ich jest to, że możemy je zastosować nawet w urządzonym już ogrodzie, bez żadnych zbędnych przeróbek. Jest to też doskonałe rozwiązanie dla posiadaczy ogródków działkowych, gdzie nie ma możliwości podłączenia oświetlenia do prądu. Jeśli chodzi o kształt lampy solarnej – tak naprawdę wszystko zależy od naszego pomysłu na aranżacje. Od typowych, przypominających lampy uliczne, przez stożkowe, aż do stanowiących w ciągu dnia element ogrodu. Możemy wkomponować lampy przypominające kamienie, ornamenty, słonecznik, karmnik dla ptaków, kule, dekoracje mniejsze na stół, czy altanę, żółwie, czy kwiaty przy oczkach wodnych, a także wiatraki. Trwałość przykładowych diod typu LED wynosi od 8 do nawet 100 tysięcy godzin, a koszt wacha się  od około 20 do 150złotych.

 

COŚ ZA COŚ – ZALETY I WADY OŚWIETLENIA SOLARNEGO

Pamiętajmy jednak, że mimo kuszącej oferty darmowego oświetlenia i szerokiej gamy kształtów, są to tylko lampy wykorzystujące energię słoneczną. Musza zatem znajdować się w odpowiednim miejscu w ogrodzie, gdzie światło słoneczne dociera bez przeszkód. Poza tym, w pewnej – 1,5 metrowej odległości od siebie. Nie mogą być w zasięgu innych źródeł sztucznego światła, gdyż czujnik, który włącza się o zmierzchu – nie załączy się. Nie możemy doprowadzić do ich zanieczyszczenia, gdyż ładowanie akumulatorka w tym momencie może być niepełne, co z czasem spowoduje uszkodzenie naszej lampy. Co bardziej wymyśle kształty mogą ulec uszkodzeniu w czasie silnych wiatrów, czy innych warunków atmosferycznych. Na zimę możemy pozostawić takie oświetlenie na ogrodzie, jednak pamiętajmy, żeby je stamtąd zabrać w czasie mrozów. Po zimie ładujmy go przez 12 godzin, do pełnego załadowania. Wspomnijmy jeszcze o jednej rzeczy –światło padające z lamp solarnych nijak nie ma się do tego elektrycznego. Niestety, taki już w większości wypadków ich urok.

Dla osób, które zakładając oświetlenie zewnętrzne chcą naprawdę oświetlić przestrzeń, proponujemy oświetlenie elektryczne. O nim niestety musimy pomyśleć wcześniej, zanim zagospodarujemy ogród, czy powierzchnie – na przykład w przypadku podjazdów. Po czasie może to się okazać o tyle kłopotliwe, że prawdopodobnie trzeba będzie ściągnąć jej część do umieszczenia lampy i kabli.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie użyciu jednego i drugiego rozwiązania. Przecież możemy mieć oświetlenie elektryczne, a dla wprowadzenia nastroju w ogrodzie, po zmroku wkomponować tam elementy wykorzystujące energię słoneczną dla oświetlenia. Wszystko zależy tak naprawdę od nas. Zastanówmy się jednak nad tym troszkę wcześniej, ze względu chociażby na potrzebę podprowadzenia kabli w przypadku tradycyjnych lamp.

 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Joanna Perz/budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 95 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 194 Grupa: Nowości ara... Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji pokojów Waszych dzieci? W moim przypadku zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanego mi sklepu internetowego....
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 132

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >