Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z dnia 28 lipca 2005 roku

Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z dnia 28 lipca 2005 roku

Czytaj dalej

 

DZIAŁ 3

WYSOKOŚĆ OPŁAT W PROCESIE

 

Rozdział 1

Sprawy z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego

 

 

 

Art. 26.

1. Opłatę stałą w kwocie 600 złotych pobiera się od pozwu o:

 

1)   rozwód;

 

2)   separację;

 

3)   ochronę dóbr osobistych;

 

4)   ochronę niemajątkowych praw autorskich;

 

5)   ochronę niemajątkowych praw wynikających z uzyskania patentu na wynalazek, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego lub zdobniczego, prawa ochronnego na znak towarowy, prawa z rejestracji na oznaczenie geograficzne, prawa z rejestracji topografii układów scalonych, prawa z rejestracji wzoru zdobniczego;

 

6)   ochronę innych praw niemajątkowych, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

 

2. W sprawach o rozwód, o separację lub o unieważnienie małżeństwa, w razie zasądzenia alimentów na rzecz małżonka w orzeczeniu kończącym postępowanie w instancji, pobiera się od małżonka zobowiązanego opłatę stosunkową od zasądzonego roszczenia, a w razie nakazania eksmisji jednego z małżonków albo podziału wspólnego majątku pobiera się także opłatę w wysokości przewidzianej od pozwu lub wniosku w takiej sprawie.

 

 

Art. 27.

Opłatę stałą w kwocie 200 złotych pobiera się od pozwu w sprawie o:

 

1)   ustalenie istnienia lub nieistnienia małżeństwa;

 

2)   unieważnienie małżeństwa;

 

3)   rozwiązanie przysposobienia;

 

4)   zaprzeczenie ojcostwa lub macierzyństwa;

 

5)   unieważnienie uznania dziecka;

 

6)   ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej;

 

7)   naruszenie posiadania;

 

8)   uchylenie uchwały organu spółdzielni;

 

8a)   stwierdzenie nieważności uchwały organu spółdzielni;

 

8b)   ustalenie istnienia lub nieistnienia uchwały organu spółdzielni;

 

9)   uchylenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej;

 

10)  przyjęcie w poczet członków spółdzielni mieszkaniowej;

 

11)  opróżnienie lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu;

 

12)  ustalenie wstąpienia w stosunek najmu.

 

 

Art. 27a.

Opłatę stałą w kwocie 500 zł pobiera się od pozwu w sprawie wydania orzeczenia zastępującego uchwałę walnego zgromadzenia spółdzielni o podziale.

 

 

Art. 27b.

Opłatę stałą w kwocie 100 zł pobiera się od pozwu w sprawie rozpoznawanej w europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń.

 

 

Art. 28.

W sprawie podlegającej rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym pobiera się opłatę stałą od pozwu, przy wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu umowy, a od apelacji, przy wartości przedmiotu zaskarżenia:

 

1)   do 2.000 złotych - 30 złotych;

 

2)   ponad 2.000 złotych do 5.000 złotych - 100 złotych;

 

3)   ponad 5.000 złotych do 7.500 złotych - 250 złotych;

 

4)   ponad 7.500 złotych - 300 złotych.

 

 

 

 

Rozdział 2

Sprawy gospodarcze

 

 

 

Art. 29.

Opłatę stałą w kwocie 2.000 złotych pobiera się od pozwu w sprawie o:

 

1)   rozwiązanie spółki;

 

2)   wyłączenie wspólnika ze spółki;

 

3)   uchylenie uchwały wspólników lub uchwały walnego zgromadzenia spółki;

 

4)   stwierdzenie nieważności uchwały wspólników lub uchwały walnego zgromadzenia spółki;

 

5)   ustalenie istnienia lub nieistnienia uchwały organu spółki.

 

 

Art. 30.

Opłatę stałą w kwocie 100 złotych pobiera się od pozwu w sprawie z zakresu ochrony środowiska.

 

Art. 31.

Opłatę stałą w kwocie 1.500 złotych pobiera się od pozwu:

 

1)   w sprawie z umowy o przekazanie mienia w ramach prywatyzacji;

 

2)   w sprawie o unieważnienie przetargu.

 

 

Art. 32.

1. Opłatę stałą w kwocie 1.000 złotych pobiera się od odwołania od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także od apelacji, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w takiej sprawie.

 

2. Opłatę stałą w kwocie 500 złotych pobiera się od zażalenia na postanowienie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 

3. Opłatę stałą w kwocie 100 złotych pobiera się od odwołania od decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, a także od apelacji, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w takiej sprawie.

 

4. Opłatę stałą w kwocie 50 złotych pobiera się od zażalenia na postanowienie Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty oraz Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.

 

 

Art. 33.

Opłatę stałą w kwocie 3.000 złotych pobiera się od odwołania od decyzji Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a także od apelacji, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w takiej sprawie.

 

 

Art. 34.

1. Od skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych pobiera się opłatę stałą w wysokości pięciokrotności wpisu wniesionego od odwołania w sprawie, której dotyczy skarga, z zastrzeżeniem ust. 2.

 

2. Jeżeli skarga, o której mowa w ust. 1, dotyczy czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego podjętych po otwarciu ofert, pobiera się opłatę stosunkową w wysokości 5 % wartości przedmiotu zamówienia w postępowaniu, którego skarga dotyczy, jednak nie więcej niż 5.000.000 złotych.

 

 

 

 

Rozdział 3

Sprawy z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

 

 

 

Art. 35.

1. W sprawach z zakresu prawa pracy pobiera się opłatę podstawową w kwocie 30 złotych wyłącznie od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Jednakże w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50.000 złotych, pobiera się od wszystkich podlegających opłacie pism procesowych opłatę stosunkową.

 

2. Pracownik i pracodawca uiszczają opłatę podstawową od pism podlegających opłacie wymienionych w ust. 1, także w sprawie o ustalenie istnienia stosunku pracy wytoczonej z powództwa inspektora pracy.

 

Art. 36.

W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych i w sprawach odwołań rozpoznawanych przez sąd pracy i ubezpieczeń społecznych pobiera się opłatę podstawową w kwocie 30 złotych wyłącznie od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

 

 

 

1 2 3 4 5 6 7 8

Źródło: Dziennik Ustaw / budnet.pl

Pliki do pobrania

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • nadzór budowlany Liczba postów: 59 Grupa: Zanim wybud... Nadzór budowlany, a także kontrole okresowe, może prowadzić rzeczoznawca budowlany Kraków. Warto więc zapoznać się bliżej z usługami, które on oferuje.
  • Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 194 Grupa: Prawo
  • Tkaniny dobre na wszystko Liczba postów: 18 Grupa: Zanim wybud... Czy możecie polecić sklep z takim asortymentem jak guziki sklep online? Ważna jest dla mnie bogata oferta guzików. Chodzi mi o różne wielkości i różne barwy. Ni...
  • badania geotechniczne Liczba postów: 23 Grupa: Zanim wybud... Odwierty do projektu robi się w miejscach gdzie będzie stał dom, garaż i droga dojazdowa, chyba że zastanawiasz się jaki rodzaj fundamentów zanim przejdziesz do...
  • Mieszkanie w bloku Liczba postów: 128 Grupa: Rynek pierw... Mieszkanie z rynku wtórnego też może być dobrym pomysłem, a na pewno dużo taniej niż od dewelopera.

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 296

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >