Co trzeba wiedzieć o basenach?

Co trzeba wiedzieć o basenach?

Kiedy rozpoczynamy budowę naszego domu marzeń, przychodzi czas na przemyślenia jak ma wyglądać otoczenie budynku. Są to pewnego rodzaju „dopieszczenia” naszych marzeń. Czytaj dalej

 

Najważniejszymi elementami, które pozwalają nam na sukcesywne urządzenie naszego ogrodu to różnorodna roślinność, nowoczesne meble ogrodowe, pergole, oraz altany.  Wizja jak ma on wyglądać przeważnie przypada kobietom. Ta inwestycja jest kosztowna, więc przed podjęciem decyzji należy poważnie przeanalizować wszystkie za i przeciw.

 

Co trzeba wiedzieć przed zainstalowaniem basenu odkrytego?

 

Decydując się na basen musimy mieć na względzie, jaki on ma być, tj. czy ma to być, basen przenośny(w każdej chwili możemy go przenieść, po opróżnieniu, w inne miejsce), lub też osadzony na stałe w gruncie ( wkopany w ziemię). Przy tym drugim należy zbadać poziom wód gruntowych, wybrać miejsce, w którym ma on się znajdować, najlepiej zamontować go tam gdzie miejsce jest najbardziej nasłonecznione, a zarazem system podgrzewania wody ogranicza odległość umiejscowienia basenu od domu ( np. w przypadku podgrzewania z kotła domowego). Są one w większości zainteresowań budujących. Wykop, wylewka, przestrzeń pomiędzy wylewką a basenem, ( izolacja termiczna) osadzenie- to główne i ważne elementy, w kolejności montowania. No i do tego wszystkiego sam basen, z jakiego materiału powinien być wykonany, aby służył nam długo i był utrzymany w dobrym stanie. Przed montażem należy zbadać poziom wód gruntowych.

 

Obrzeża basenowe z kompozytu

 

 

 

Jaki wybrać kształt basenu?

 

W basenach montowanych na stałe, najchętniej wybierane kształty to prostokąt, lub kształt nieregularny. Wymiary basenu powinny oscylować, co najmniej w granicach- 7-10m długości, 4-5m szerokości, 1-1,5m głębokości. Oczywiście to wszystko zależy od naszych możliwości i potrzeb. Jedne z lepszych basenów to te, które wykonane są z żywic poliestrowych, natomiast izolacje od gruntu dobrze jest wykonać ze styropianu lub pianki poliuretanowej. Nasz basen można wyłożyć ceramiką lub folią. Jeżeli optujemy w ceramice ( trwałość, estetyka i wygląd), to musimy liczyć się z większymi wydatkami pieniężnymi. Kiedy nasz budżet pozwala na tego typu inwestycję, naprawdę warto ją zrealizować.

 

 

Jak zabezpieczyć i konserwować basen?

 

Kolejną kwestią jest wykończenie basenu, czyli odpowiednie zabezpieczenia, drabinki, system grzewczy, filtry wody itp. Na dzień dzisiejszy technologia wykonania basenów i montażu jest tak dalece rozwinięta, że bez problemu otrzymamy produkty z najwyższej półki. Konserwacja basenów to kwestia wydatków w czasie eksploatacji. W zależności od tego, jaki typ basenu mamy w ogrodzie, co chcemy uzyskać, (np. odpowiednią miękkość wody), jak często z niego korzystamy itd., stosujemy właściwe preparaty i środki chemiczne do tego celu. Przy utrzymaniu czystości mówimy o ogólnie dostępnych dzisiaj na rynku odkurzaczach do basenów, które same czyszczą dno i ściany basenu, oczywiście pod naszą kontrolą.

 

Jak zaprojektować basen ogrodowy ?

 

Ceny takich urządzeń kształtują się średnio w granicach od 5-10tys zł, są to jednak maszyny dosyć trwałe w użytkowaniu. Kolejnymi rozwiązaniami do konserwacji basenów są różnego rodzaju środki chemiczne. Płyny do utrzymania właściwego PH, zmiękczania wody, przeciw algom, nawet do utrzymywania właściwego koloru wody to wspaniałe dodatki do konserwacji basenów. Jeżeli mamy ograniczony budżet, pozostają nam do zakupienia tradycyjne podbieraki, za pomocą, których będziemy mogli usuwać zanieczyszczenia.

 

 

Co z otoczeniem wokół basenu?

 

Na koniec przejdźmy do tematu otoczenia basenu, które to nada mu niepowtarzalny image. Można mówić tutaj o wszelkiego rodzaju zadaszeniach, oświetleniach, lub meblach, które są tzw. „wisienką na torcie”. Wszystko to zależy od budżetu, jakim dysponujemy, i wyobraźni. Po sukcesywnym zaaranżowaniu posesji wokół domu, możemy cieszyć się naszym miejscem relaksu i wyciszenia.

 

Źródło: Budujesam / budnet.pl
Autor: Krzysztof A.

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18061 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 930

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >