Czy Twój taras lub balkon przeciekają?

Czy Twój taras lub balkon przeciekają?

Rozwiązanie - uszczelnianie i przyklejanie płytek jednym materiałem Czytaj dalej

Posadzki na balkonach, tarasach i loggiach są zwykle narażone na ekstremalne oddziaływanie warunków atmosferycznych, które mają decydujący wlew na zmianę ich wyglądu i spełnianych funkcji. Zniszczeniom widocznym na powierzchni towarzyszą zwykle uszkodzenia warstw głębszych, nawet przerwanie ciągłości izolacji przeciwwodnej. Cieknące tarasy i balkony wykonane nawet kilka lat wcześniej nie są przypadkami odosobnionymi. Problem, w skrócie, polega na tym, że woda penetrując w warstwy znajdujące się między posadzką a izolacją uszkadza je, zwłaszcza w czasie cykli zamrażania i odmrażania. Zmiany te prowadzą do zmiany wyglądu i wartości użytkowej oraz do destrukcji elementu budynku, czego nie widać, a w rezultacie do konieczności wykonania gruntownej i kosztownej rekonstrukcji.

 

Sika, producent specjalistycznych materiałów budowlanych, przedstawia możliwość rozwiązania tego problemu szybko i dobrze przez zastosowanie materiału o nazwie SikaBond-T8. Jest to materiał na bazie poliuretanu, jednoskładnikowy posiadający wszelkie właściwości wymagane do wykonania doskonałej warstwy izolacji przeciwwodnej i do elastycznego przyklejenia płytek ceramicznych na tarasie, balkonie lub loggii. SikaBond-T8 służy do wykonywania tych robót nie tylko przy remontach, lecz również przy budowie obiektów nowych.

 

 

Może być nakładany na wiele różnych podłoży takich jak beton, zaprawa cementowa, drewno, płytki ceramiczne, metale. Użycie materiału jest bardzo łatwe i wymaga wykonania dwóch warstw. Jak zawsze, zacząć należy od sprawdzenia i przygotowania podłoża. Wszelkie części źle związane, „głuche” należy usunąć a ubytki wypełnić. Przed wykonaniem warstwy pierwszej podłoże musi być czyste, suche, bez tłuszczu, oleju oraz równe i gładkie. Pamiętać należy, że warstwa pierwsza, izolacja przeciwwodna, ma zaledwie około 1 mm grubości i na podłożu kostropatym w sposób zapewniający jej ciągłość wykonać się nie da. Warstwę tę nanosi się packą o krawędzi gładkiej. Konsystencja materiału umożliwia sprawne jego nanoszenie na powierzchni poziomej oraz na wykonanie ciągłej opaski wywiniętej na ściany. W miejscach nienarażonych na zachlapania wystarczającą wysokością jest 10-15 cm, zależnie od wielkości płytek cokołowych. W każdym przypadku ten szczegół ma być wykonany tak, aby woda ściekająca po ścianie nie mogła dostać się pod izolację. Należy również wykonać wodoszczelne połączenie słupków balustrad oraz obróbek blacharskich („fartuchów”), jeżeli są, z warstwą izolacji przeciwwodnej SikaBond-T8. Po wykonaniu warstwy pierwszej należy poczekać około 20 godzin na jej związanie.

 

SikaBond-T8 jest na tyle elastyczny, że w przeciętnych warunkach nie jest wymagane dodatkowe wzmocnienie połączenia w narożu między podłogą a ścianą. Warstwa izolacji jest tak mocna i elastyczna, że jej zerwanie następuje dopiero przy wydłużeniu, około 400%, co pozwala na przenoszenie przeciętnych odkształceń podłoża, nawet popękanego.

 

 

Druga warstwa SikaBond-T8 jest nanoszona packą zębatą o wymiarze zębów, co najmniej 4 x 4 mm, do której od razu przyklejane są nowe płytki. Szczelinę między płytkami w połączeniu podłogi ze ścianami należy prawidłowo wypełnić kitem elastycznym Sikaflex-11FC. Kit ten jest również zalecanym materiałem do spoinowania szczelin między płytkami.

 

Całość prac, jeżeli nie ma zasadniczych napraw podłoża, wykonywana jest w ciągu dwóch dni. Dodatkową zaletą systemu jest fakt, że podwyższenie poziomu posadzki jest tylko o grubość płytek + około 3 mm, czyli, że nie powstaje kolizja z progami, dolnymi krawędziami drzwi, schodami.

 

Jeżeli potrzebne jest rozwiązanie trudnego zagadnienia wodoszczelnego wykonania podłogi na balkonie lub tarasie lub poprawienia popełnionych wcześniej błędów, system oparty na kleju Sikabond-T8 nie ma sobie równych, co do prostoty wykonania, szybkości i niezawodności.

 

Nie zapominajmy, że podobne problemy występują w łazienkach, kuchniach, pralniach i innych zalewanych woda pomieszczeniach.

 

Zalety:

● klej o wyjątkowej przyczepności do wielu materiałów

● tworzy elastyczną izolację przeciwwodną

● odkształcalny i odporny na mróz

● nie wymaga gruntowania podłoża

● jednoskładnikowy, bez mieszania

● proste i szybkie użycie

● elastyczne mocowanie płytek

● kryje spękania i rysy podłoża

● wyrównuje drobne nierówności podłoża

● tłumi odgłos kroków

 

 

Zużycie: około 2 - 2,2 kg/m2 przy dwóch warstwach

Temperatura eksploatacji: od -50oC do +90oC

Źródło: Cormedia / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • pies ze schroniska Liczba postów: 169 Grupa: Nasze zwier... Planuję niedługo wziąć pieska ze schroniska, czy takie psy, które mają po kilka lat dam radę nauczyć sztuczek za pomocą treserków dla psa np. https://animalzoon...
  • Inwestycja w ogród Liczba postów: 241 Grupa: Ogród i dzi... Hejka. Ja mam akurat gotowe krzesła. natomiast coś co mi się marzy do ogrodu to stół z żywicą epoksydową. Będę potrzebował tylko jeszcze specjalnych kotw do zi...
  • Aranżacje wielkiego formatu Liczba postów: 5 Grupa: Ogród i dzi... Prawidłowy dobór pompy do oczka wodnego jest kluczowy dla utrzymania jego piękna i funkcjonalności. Na stronie https://www.dostudni.pl/jak-wybrac-pompe -do-oczka...
  • Siłownia zewnętrzna czyli sport na świeżym powietr... Liczba postów: 26 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli myślisz o zakupie sterydów to koniecznie odwiedź stronę https://sterydonline.pl/ Nie tylko znajdziecie tam wysokiej jakości produkty o bardzo konkurencyjn...
  • Zdecydowanie kwiatki Liczba postów: 22 Grupa: Zagospodaro... Ja w swoim ogrodzie mam sporo kwiatów, ale najbardziej chyba lubię ciemierniki białe. Bardzo łatwe w pielęgnacji, super się rozrastają i pięknie kwitną https://...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18515 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 156

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >