Czy jest dostępna na rynku kostka brukowa antypoślizgowa?

Czy jest dostępna na rynku kostka brukowa antypoślizgowa?

Antypoślizgowa nawierzchnia jest kluczem do bezpiecznego poruszania się, szczególnie jesienią oraz zimą. Czytaj dalej

Kostka brukowa bez poślizgu

 

"Antypoślizgowość produktów z betonu, np., kostek brukowych oraz płyt, wynika z cech oraz struktury materiału. Szorstka faktura, na która składają się drobinki skał oraz piasku, zapewnia doskonałą przyczepność. Bardzo dużą popularnością cieszą się również tzw. płukane kostki brukowe oraz płyty z dodatkiem naturalnego kruszywa. Powstają one w wyniku wypłukiwania drobin betonu z produktu w efekcie czego eksponowane są grubsze ziarna naturalnego grysu z wierzchniej warstwy materiału. Przykładami płukanych kostek są np.: Szlachetne kostki brukowe La Linia, Naturo, Pastella oraz Corona Brillant firmy Semmelrock. Antypoślizgowość jest cechą zwiększającą bezpieczeństwo poruszania się, szczególnie w trakcie jesiennych, deszczowych miesięcy. Warto jednak pamiętać, by dbać o częste usuwanie liści z chodników i ścieżek. Wilgotne i śliskie nawierzchnie często prowadzą do niebezpiecznych poślizgnięć i upadków" – komentuje Krzysztof Grochal, Przedstawiciel Techniczno-Handlowy z firmy Semmelrock. Antypoślizgowość nie jest jedyną istotną, cechą produktów z betonu.

 

Kostka (brukowa) bez lodu

W polskim klimacie przygruntowe przymrozki oraz opady śniegu często występują przez znaczną część roku. Przyczyniają się do zwiększenia liczby pośliźnięć oraz urazów spowodowanych upadkami. Sól jest najpopularniejszym środkiem, wykorzystywanym do usuwania śniegu oraz lodu z nawierzchni, a także do zabezpieczania przed oblodzeniem. Produkty nawierzchniowe z betonu są odporne na jej działanie – nie wchodzą w reakcje chemiczne, przyczyniające się do niszczenia materiału. Ze względu na troskę o roślinność warto rozważyć jednak stosowanie również innych środków odladzających. Sól, stosowana w znacznych ilościach, prowadzi bowiem do „suszy fizjologicznej”, osłabiającej i niszczącej korzenie roślin. Działa niekorzystnie również na glebę oraz materiały budowlane. Alternatywą jest wykorzystywanie specjalistycznych preparatów do rozpuszczania śniegu. Zapobiegają one tworzeniu się trudnego do sprzątnięcia błota pośniegowego. Bardzo istotną cechą ww. środków jest również to, że nie powodują one odbarwiania się kostek brukowych.

 

Zima bezlitośnie weryfikuje jakość nawierzchni wykonanych z kostki brukowej. Wyroby markowe – wielokrotnie testowane w ekstremalnych warunkach - są odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne, m.in. wielokrotne zamarzanie i rozmarzanie wody na nawierzchni. W przypadku nieodpowiednich produktów, już po pierwszej zimie mogą pojawić się odpryski, pęknięcia oraz zarysowania. Taka nawierzchnia nadaje się tylko do wymiany. Dobra kostka będzie służyć przez wiele lat – dodaje Krzysztof Grochal, Przedstawiciel Techniczno-Handlowy z firmy Semmelrock. Na co warto zwrócić jeszcze uwagę przed nadchodzącą zimą, by skutecznie dbać o komfort użytkowania nawierzchni?Odśnieżanie mechaniczne

Do usuwania śniegu oraz lodu z nawierzchni betonowych powszechnie stosowane są odśnieżarki oraz narzędzia do odśnieżania. Skuwając warstwę lodu oraz zbitego śniegu warto uważać, by nie uszkodzić wierzchniej warstwy. Produkty z betonu są bardzo odporne na urazy mechaniczne, jednak zbyt intensywne usuwanie lodu może prowadzić do niewielkich uszkodzeń wierzchniej warstwy. Coraz powszechniej do usuwania śniegu są wykorzystywane odśnieżarki (spalinowe oraz elektryczne). Troszcząc się o ochronę kostek oraz płyt warto wybierać egzemplarze, których wirniki są zabezpieczone gumowymi elementami. Zapewniają ona ochronę odśnieżanej powierzchni przed zarysowaniami oraz zdzieraniem.

 

Zimowa, ciepła kostka brukowa

Zamiast tradycyjnych (i męczących) metod odśnieżania, warto spróbować rozwiązania, które doskonale sprawdziło się krajach, które „o zimie wiedzą wszystko”, np. w Skandynawii. Alternatywą dla chemicznego oraz mechanicznego odśnieżania jest termiczne usuwanie śniegu z pomocą elektrycznych systemów przeciwoblodzeniowych. Metoda polega na układaniu pod nawierzchnią schodów, ścieżek, tarasów, oraz podjazdów samochodowych specjalnych mat lub kabli grzejnych. Rozwiązaniem zwiększającym komfort użytkowania systemu są automatyczne systemy sterowania. Zależnie od warunków atmosferycznych samoczynnie włączają lub też wyłączają system antyoblodzeniowy.

 

Jeśli zdecydujemy się na ułożenie systemu ogrzewania pod gotową nawierzchnią, docenimy z pewnością jedną z zalet kostki brukowej, jaką jest możliwość jej szybkiego demontażu. Nawierzchnię z kostki wystarczy po prostu rozebrać, a po wykonaniu warstwy grzewczej ponownie ułożyć. Rozwiązanie to obniża znacząco koszt modernizacji – mówi Krzysztof Grochal, Przedstawiciel Techniczno-Handlowy z firmy Semmelrock. System ogrzewania nawierzchni jest rozwiązaniem bardzo przydatnym, oprócz ścieżek, chodników oraz schodów, w przypadku zjazdów do garaży dla samochodów. Ułożenie maty pod zjazdem znacząco zwiększa bezpieczeństwo kierowców. Kostka brukowa, ze względu na antypoślizgowe właściwości, jest również doskonałym materiałem do wykorzystania na nawierzchnię zjazdu.

 

Źródło: Kuźnia PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18061 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 948

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >