Doskonałe ogrodzenia boiska szkolnego

Doskonałe ogrodzenia boiska szkolnego

Rok szkolny za pasem, a stan szkolnego boiska pozostawia wiele do życzenia? – Najważniejsze, to zapewnić młodzieży bezpieczeństwo. Wśród kilkunastu warunków bhp stawianych najczęściej szkolnym boiskom, na pierwszym miejscu wymieniane jest ich właściwe ogrodzenie. Jego trzy podstawowe parametry to: wysokość, brak ostrych krawędzi i wytrzymałość.

 

Wysokość

Pozwala ochronić okoliczne szyby oraz zdrowie młodych piłkarzy. Już ogrodzenia o wysokości powyżej 6 czy 7 metrów skutecznie działają na wyobraźnię młodzieży i ograniczają wypadkowość (chęć pójścia na skróty). Warto przypomnieć, że często do nieszczęścia dochodzi, kiedy któryś z młodych adeptów sportu postanawia skrócić drogę i przeskoczyć przez otaczającą boisko siatkę. Wysokie ogrodzenie minimalizuje takie ryzyko. Piłkochwyty (wysokie ogrodzenia dla boisk) przydają się nie tylko za bramką. Jeśli boisko położone jest przy ulicy bądź w bezpośrednim sąsiedztwie budynku – wysokość ogrodzenia będzie mieć kardynalne znaczenie także wzdłuż linii bocznych boiska. Producenci dostarczają piłkochwyty o wysokości do nawet 16 metrów.

 

Czytaj również: Bezpieczny dom dzięki odpowiedniemu ogrodzeniu  

 

 

Brak ostrych krawędzi

Śruby wystające od wewnętrznej strony ogrodzenia i ostre krawędzie – w zasadzie dyskwalifikują produkt. Po prostu można się o nie skaleczyć. Wady tego typu łatwo wychwycić na etapie zamówienia, dokładnie przeglądając dokumentację. O wiele trudniej przewidzieć jak ogrodzenie wyglądać będzie po kilku miesiącach eksploatacji. Niejednokrotnie ostre krawędzie pojawiają się, gdy od uderzeń piłką zniszczeniu ulega  siatka lub panel ogrodzeniowy. Dzieje się tak, gdy piłkochwyty zbudowane zostały z najtańszej siatki lub źle zgrzanych prętów. Dlatego choć ich wyboru nie ułatwia ustawa o zamówieniach publicznych (kryterium najniższej ceny), to bezpieczniejsze w eksploatacji okazują się solidne panele produkowane specjalnie pod kątem ogradzania boisk piłkarskich, przetestowane na Orlikach i boiskach Ekstraklasy czy Bundesligi. Istnieje możliwość uwzględnienia tego kryterium w projekcie architektonicznym i zaznaczenia w dokumentacji przetargowej.

 

 

Wytrzymałość

Aby ogrodzenie posłużyło trochę dłużej niż jeden rok szkolny, musi być także odporne na warunki atmosferyczne. Piłkochwyty powinny być zatem ocynkowane lub pomalowane metodą proszkową – technologie te najdłużej zabezpieczą je przed korozją. Z rynkowych ciekawostek warto wymienić piłkochwyty Legi Ballfang, wyposażone w gumowe tłumiki drgań. Rozwiązanie to nie tylko amortyzuje siłę uderzenia, ale i redukuje powstający w ten sposób hałas. Ogrodzenia boisk są najbardziej narażone na częste uderzenia (piłką), a tym samym na znacznie większe niż podczas zwyczajnych zastosowań obciążenia. Cechują się one krótkotrwałym działaniem sił o znacznej wartości oraz występowaniem drgań o niskich częstotliwościach (rzędu kilku Hz). System Legi Ballfang posiada certyfikat TÜV w zakresie wibroizolacji akustycznej.

 

Czytaj również: Nowoczesne systemy ogrodzeniowe  

 

 

A może siatka polipropylenowa?

Innym rozwiązaniem zaprojektowanym specjalnie z myślą o boiskach, są miękkie piłkochwyty z siatki polipropylenowej. Są ciche i niedrogie, jednak zdecydowanie mniej wandaloodporne. Nie do końca nadają się do ogrodzenia boiska, które miałoby być jednocześnie ogrodzeniem zewnętrznym (od strony ulicy). W przypadku wyboru tej technologii, warto zwrócić uwagę na grubość sznurków (co najmniej 5 mm), gdyż to od niej zależeć będzie wytrzymałość piłkochwytu.   

 

Przegląd ekonomicznych technologii

 

 

* niska odporność na wandalizm, brak funkcji ogrodzenia zewnętrznego – np. ochrony przed ruchem kołowym

 

** w przypadku prawidłowo zgrzanych prętów (niewielu producentów w Polsce posiada urządzenia do zgrzewania paneli 8/6/8); w przypadku źle zgrzanych prętów – wytrzymałość niska, ryzyko powstania ostrych krawędzi wysokie

 

Rekomendacja: jeśli panel ogrodzeniowy (rozwiązanie na lata) to Ballfang, jeśli siatka to polipropylenowa.  

 

Źródło: Juicy Marketing / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18080 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 820

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >