Higieniczna spłuczka podtynkowa oszczędzająca wodę

Higieniczna spłuczka podtynkowa oszczędzająca wodę

Nawet 30% zużycia wody w gospodarstwach domowych przypada na spłukiwanie toalety. Nowoczesne rozwiązania sanitarne pomagają jednak bardziej efektywnie wykorzystywać ten najcenniejszy z zasobów. Spłuczka Viega Prevista potrzebuje jedynie 2 litrów przy małym i 3,5 litra przy pełnym spłukiwaniu. Dzięki temu otrzymała 4 gwiazdki w klasyfikacji WELL do użytku prywatnego i 6 gwiazdek w klasyfikacji dla obiektów publicznych. Czytaj dalej

 

 

Niezależny system klasyfikacji WELL został opracowany przez producentów rozwiązań sanitarnych, pod patronatem stowarzyszenia inżynierii mechanicznej VDMA, by zapewnić klientom obiektywne informacje. Produkty takie jak armatura łazienkowa, czy spłuczki są testowane pod kątem zrównoważonego zużycia wody, komfortu obsługi i odpowiednich standardów higieny. Jest to odpowiednik etykiet energetycznych, stosowanych przez producentów sprzętu AGD.

 

Wyjątkowo niskie zużycie wody

W przypadku spłuczek do WC, priorytetowe w kontekście oceny WELL jest efektywne wykorzystanie wody. Muszą one działać skutecznie również przy zmniejszonej objętości spłukiwania. Spłuczka Prevista gwarantuje maksymalną efektywność przy pełnym spłukiwaniu WC, zgodnie z normą EN 997. Uzyskała również najlepszy wynik przy spłukiwaniu oszczędnym. Zapewniło to produktowi firmy Viega maksymalną liczbę punktów w kategorii "Dom". Ilość wody można łatwo regulować bez użycia narzędzi w zakresie od 3,5 do 7,5 litra dla pełnego spłukiwania i od 2 do 4 litrów dla spłukiwania oszczędnego.

 

Higieniczna spłuczka podtynkowa oszczędzająca wodę

 

Czytaj również: Drewniane altany ogrodowe przydatne w każdym ogrodzie

 

Maksymalny poziom higieny

Klasyfikacja WELL dla kategorii obiektów publicznych obejmuje dodatkowo dwa kryteria związane z higieną. Ocenia się tutaj, czy do spłuczki dostępne są bezdotykowe przyciski uruchamiające oraz opcja automatycznego higienicznego spłukiwania w przypadkach dłuższych przerw w użytkowaniu. Viega oferuje oba te rozwiązania. W ramach szerokiej serii przycisków Visign, dostępne są również modele bezdotykowe o atrakcyjnym wzornictwie. Wszystkie przyciski uruchamiane elektronicznie wyposażono w system automatycznego spłukiwania, aktywowanego przy dłuższych przerwach w eksploatacji. Użytkownik ma możliwość zaprogramowania zarówno interwału czasowego jak i ilości zużywanej wody. Dzięki temu jurorzy WELL przyznali spłuczce firmy Viega maksymalną liczbę punktów.

 

Jedna spłuczka, wiele możliwości

Viega Prevista to system podtynkowy nowej generacji, charakteryzujący się wyjątkową elastycznością w zakresie montażu i aranżacji łazienki. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z zabudowa mokrą czy suchą, spłuczka jest zawsze taka sama. Zdecydowanie ułatwia to instalację, a także pozwala klientom indywidualnym lub inwestorom na wybór właściwego przycisku uruchamiającego dopiero na ostatnim etapie realizacji projektu, razem z armaturą i innymi elementami wyposażenia łazienki. 

 

Okiem eksperta: Grzegorz Walijewski (IMGW) tłumaczy jak ważne jest oszczędzanie wody w gospodarstwach domowych, i jak można zredukować zużycie poprzez zmianę nawyków, towarzyszących codziennym czynnościom w łazience.

 

Zasoby wodne w Polsce na jednego mieszkańca wynoszą średnio około 1600 m³/rok, podczas okresów suchych to tylko 1000 m³/rok (rok 2015-2016, 2018-2019). Obie te wielkości znajdują się poniżej progu bezpieczeństwa wodnego, za który uznaje się wartość 1700 m³ na mieszkańca. Zasoby wodne Polski to wartość kilka razy mniejsza niż średnia zasobów wodnych przypadająca na przeciętnego Europejczyka (4560 m³/rok). Wobec tego, należy zrozumieć jak trudna jest sytuacja i jak wiele zależy od działań ludzkich.

Higieniczna spłuczka podtynkowa oszczędzająca wodę


Czytaj również: Niebanalny design akcesoriów łazienkowych w matowej czerni


Oszczędzanie wody, retencjonowanie (magazynowanie) jej oraz zmiana nawyków w domach i miejscach pracy (łazienka, kuchnia) pozwoli na redukowanie zużycia. W Polsce przeciętne zużycie wody na osobę wynosi blisko 100 litrów dziennie (źródło: GUS 2020). Najwięcej wody marnuje się przez złe nawyki, towarzyszące wykonywaniu codziennych czynności w łazience i kuchni.

 

Jeśli pojemność spłuczki wynosi 10 litrów, czteroosobowa rodzina zużywa około 58 m³ wody pitnej rocznie. Jest to ponad 38 tyś. butelek z wodą pitną. Przeciętny użytkownik toalety udaje się do niej średnio sześć razy dziennie. Używanie nowoczesnych spłuczek dwudzielnych, kiedy zużywa się 3 litrów wody podczas spłukania, pozwoliłoby na ograniczenie zużycia wody w łazience o 60-70%. Natomiast w całym gospodarstwie domowym oszczędność ta wyniosłaby ok. 40%. Pozwala to 4 osobowej rodzinie zaoszczędzić od 30 do 40 m³ wody rocznie, a to oznacza oszczędność co najmniej 360 zł rocznie. Dlatego szybka zmiana naszych nawyków w domu i miejscu pracy pozwoli na redukowanie zużycia wody i znaczną jej oszczędność.

 

Grzegorz Walijewski, zastępca Dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy.


Spłuczka Viega Prevista pozwala na łatwą regulację Ilości zużywanej wody (bez użycia narzędzi) w zakresie od 3,5 do 7,5 litra dla pełnego spłukiwania i od 2 do 4 litrów dla spłukiwania oszczędnego.

 

W przypadku spłuczek do WC, priorytetowe w kontekście oceny WELL jest efektywne wykorzystanie wody. Viega Prevista otrzymała 4 gwiazdki w klasyfikacji WELL do użytku prywatnego i 6 gwiazdek w klasyfikacji dla obiektów publicznych.

 

Viega Prevista to system podtynkowy nowej generacji, charakteryzujący się wyjątkową elastycznością w zakresie montażu i aranżacji łazienki. W ramach szerokiej serii przycisków Visign, dostępne są również modele bezdotykowe o atrakcyjnym wzornictwie.

Źródło: Brand Promotions / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19201 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 202

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >