Instalacje w Eurocentrum – „zielonym” biurowcu

Instalacje w Eurocentrum – „zielonym” biurowcu

Kompleks biurowy Eurocentrum w Al. Jerozolimskich w Warszawie będzie maksymalnie wodo- i energooszczędny. Dzięki wykorzystaniu wody deszczowej do spłukiwania toalet czy powietrza z zewnątrz do schładzania powietrza wewnątrz, koszt eksploatacji biur będzie niższy.

 

 Montażem kompleksowych instalacji w tym budynku zajmie się firma Imtech Polska. Firma Imtech Polska będzie odpowiedzialna za montaż instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej, grzewczo-chłodniczej, wodno-kanalizacyjnej, hydrantowej i tryskaczowej. Wszystkie zostaną poddane weryfikacji pod kątem potencjalnych oszczędności dla najemców. Priorytetem jest tutaj maksymalne ograniczenie zużycia energii elektrycznej i wody. Instalacje wykonywane przez Imtech Polska będą spełniać wysokie standardy narzucane przez amerykański system certyfikacji LEED.

 

Czytaj również: Ożywienie na polskim rynku powierzchni magazynowych


„Projekt Eurocentrum jest interesujący ze względu na mnogość rozwiązań proekologicznych w nim zastosowanych. Instalacje, których montażem zajmie się Imtech Polska, są w całości certyfikowane przez LEED” – mówi Jacek Andrzejewski, Członek Zarządu Imtech Polska. „Dla potencjalnych najemców najistotniejszy jest oczywiście aspekt ekonomiczny i to, że w rezultacie będą płacić mniej za eksploatację biura” – dodaje.

 

Dla przykładu, instalacja wodna umożliwi odzyskiwanie deszczówki, która jako tzw. szara woda posłuży do spłukiwania wody w toaletach oraz podlewania roślinności w atriach. Ciepła woda użytkowa będzie natomiast podgrzewana przy pomocy ciepła odpadowego z agregatów chłodniczych i tylko dogrzewana ciepłem z sieci miejskiej. Armatura łazienkowa w toaletach będzie wodooszczędna.

 

 

Powietrze wykorzystane do chłodzenia agregatów chłodniczych zostanie użyte ponownie – do ogrzania biur w okresach przejściowych. W budynku zostaną zainstalowane centrale z większym niż standardowo odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego. Dzięki temu zmniejszy się zużycie ciepła w okresie zimowym. Ciepło będzie odzyskiwane we wszystkich centrach wentylacyjnych – także w kuchniach, restauracjach i garażach.

 

Czytaj również: Główne indeksy GPW dotarły do najwyższego poziomu

 

Żeby ograniczyć zużycie energii elektrycznej do klimatyzacji w chłodnych okresach roku, chłodnice cieczy zaprojektowano z funkcją free-cooling, która umożliwia wykorzystanie powietrza z zewnątrz do schłodzenia powietrza wewnątrz budynku. Ponadstandardowa wymiana świeżego powietrza – aż 50 m sześciennych na godzinę na osobę (norma mówi o 30 m sześciennych na osobę) – poprawi komfort pracy w budynku.

 

LEED określa nie tylko standardy gotowego budynku, ale i warunki pracy na budowie, takie jak na przykład gospodarka odpadami. Wykonawcy mają dbać o to, by 75 proc. z nich uległo recyclingowi. Co najmniej tyle samo ma być ponownie przetwarzanych już podczas eksploatacji budynku. Ponadto inwestor musi zadbać o to, by inwestycja już na etapie budowy oferowała 150 miejsc parkingowych dla rowerzystów, a także wyposażyć obiekt w przebieralnie i natryski. Na terenie Eurocentrum znajdą się również 22 równomiernie rozmieszczone punkty ładowania pojazdów elektrycznych.  

 

 

Kompleks biurowy Eurocentrum został zaprojektowany przez biuro PRC Architekci. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Erbud SA, a inwestorem Grupa Capital Park. Biurowiec klasy A+ powstanie w bardzo dobrze skomunikowanej lokalizacji w centrum Warszawy. Na terenie inwestycji znajdą się zielone atria przypominające wiszące ogrody, tworzące przyjazny mikroklimat i zapewniające pracownikom komfort pracy. Eurocentrum zaoferuje prawie 70 tys. mkw. powierzchni najmu. Budynek będzie miał 15 kondygnacji naziemnych i trzy podziemne. Pierwszy etap inwestycji zostanie oddany do użytku w II kwartale 2014 roku.

2012-08-14
Źródło: Neuron / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18529 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 76

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >