Inteligentny system sterowania oświetleniem. Sterowanie oświetleniem może być proste

Inteligentny system sterowania oświetleniem. Sterowanie oświetleniem może być proste

Budując swój upragniony dom, zwracamy uwagę na to, aby był wygodny, a także dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Sposób oświetlenia wnętrz w istotny sposób podkreśla charakter i funkcjonalność mieszkania. Decyduje o wyglądzie i użyteczności mieszkania. Sprawdźmy jak możliwe jest osiągnięcie idealnego efektu, dostosowanego do indywidualnych potrzeb.

Koncepcja oświetleniowa pokazowego apartamentu Luxmat, została przygotowana na podstawie doświadczenia z życia codziennego. W apartamencie wykorzystano oświetlenie firmy OSRAM. Głównym celem było uzyskanie światła użytkowego, które oprócz funkcji ogólnej, pozwalałoby na dopasowanie wyglądu wnętrza do potrzeb i nastroju użytkownika. System miał być prosty w obsłudze, a także nie wymagać częstej konserwacji i być przyjaznym użytkownikowi.

W salonie, w celu nadania domowego charakteru, zastosowano oświetlenie pośrednie, zrealizowane przy pomocy modułów EFFECTlight 1,5 W. Trzy kolory - niebieski, żółty i czerwony, dzięki możliwości regulacji każdej barwy osobno, pozwala uzyskać estetycznie oświetloną powierzchnię sufitu, której barwę można dopasować np. do nastroju domowników. Aby uzyskać białą barwę oświetlenia, pod modułami zamontowano świetlówki liniowe T5, o ciepłej barwie światła i pełnym zakresie regulacji.

Oprócz elementów pełniących rolę oświetlenia ogólnego, w półkach na ścianie, zastosowano moduły LED o stosunkowo niewielkiej mocy, pełniące rolę czysto dekoracyjną.

W górnej półce, w jej dolnej powierzchni znajdują się moduły DRAGONpuck 3,2W i barwie 2700K. Ich rolą jest podświetlenie od dołu dekoracji szklanych znajdujących się na półce. W środkowej i dolnej półce, w ich górnych powierzchniach zamontowano elastyczne paski LED, Linearlight FLEX RGB (środkowa) i Linearlight FLEX BLUE (dolna). Dzięki temu rozwiązaniu, w obu tych przestrzeniach uzyskano miękkie rozproszone światło, dodatkowo w środkowej półce z płynną możliwością regulacji barwy. Dodatkowym źródłem światła, zamontowanym pod dolną półką, są pojedyncze moduły DRAGON-X 1,2W służące do oświetlenia blatu znajdującego się pomiędzy półką i podłogą. Światło zamontowane w półkach pełni rolę przede wszystkim dekoracyjną, aby nadać mu więcej funkcjonalności, od spodu górnej i środkowej półki, zamontowano moduły OSTAR 12W o barwie 3000K. Jest to LED, w kompaktowej obudowie o średnicy 51mm, co jest atrakcyjną alternatywą w odniesieniu do tradycyjnych niskonapięciowych żarówek halogenowych. Dodatkowym atutem tego źródła jest ilość emitowanego światła, którą z powodzeniem porównuje się do halogenu o mocy 35W.

Sypialnia jest następnym pomieszczeniem, w którym zastosowano oświetlenie LED. W ścianie, w istniejącej wnęce umieszczono telewizor, za którym zamontowano pasek Linearlight FLEX RGB. Stosując to rozwiązanie przy zwykłym telewizorze uzyskaliśmy złudzenie efektu Ambilight, przypominającego przeżycia znane z sali kinowej. Zapewniają one lepsze doznania i znacznie większą wyrazistość obrazu. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane także we wnęce telewizyjnej w salonie. Dodatkowym oświetleniem, zamontowanym we wnęce sufitowej są dużej mocy paski diodowe Linearlight POWER FLEX, które dają estetyczną poświatę na ścianie i nadają pomieszczeniu przyjazny klimat. W celu podkreślenia nowoczesnego charakteru apartamentu, oświetlenie LED LIEARLIGHT, zamontowano także w szafkach przy łóżku. Obok opraw znajdujących się na szafce nocnej są one kolejnym elementem nadającym sypialni kameralnego klimatu.


Oświetlenie diodowe znalazło również zastosowanie w kuchni. Pod blatem kuchennym zamontowane pojedyncze diody DRAGON-X 1,2W, które świecąc w podłogę, pięknie podkreślają całą konstrukcję nośną blatu. Górna powierzchnia oświetlona jest lampkami wiszącymi, w których źródła halogenowe na napięcie sieciowe, zastąpiono ich kolorowymi odpowiednikami DECOSPOT LED w trzech kolorach - niebieskim, zielonym oraz czerwonym. W celu nadania kuchni bardziej przyjaznego klimatu, na ścianie łukowej, w kieszeniach, umiejscowione zostały linie halogenowe, idealnie dopasowujące się do wszystkich nierówności. W ten sposób uzyskano dużą równomierność oświetlenia na całej powierzchni. W strefach komunikacyjnych zastosowano oprawy nastropowe, umożliwiające montaż na powierzchni sufitu, o regulowanym położeniu źródła światła na żarówki halogenowe 230V. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskano możliwość płynnej regulacji natężenia oświetlenia, bez dodatkowych, zbędnych urządzeń.

Przy wejściu do salonu zamontowano oprawę QUADRA. Posiada ona wejście po obwodzie na cztery świetlówki. Pomimo zastosowania świetlówek kompaktowych, przysłony z mlecznego tworzywa pięknie rozpraszają światło, ograniczając efekt „olśnienia”. Innowacyjnym rozwiązaniem było umieszczenie w tej oprawie oprócz źródeł świetlówkowych, modułów LED RGB. Zamontowane w centralnej części oprawy, pozwalają na dodanie kolorowego efektu do białego światła głównych źródeł.

Jednym z największych źródeł oszczędności w eksploatacji budynku jest inteligentne sterowanie oświetleniem. Niektóre pomieszczenia w domu używamy sporadycznie, dlatego warto zastosować oświetlenie które nie tylko jest efektowne, ale także energooszczędne.

Źródło: Pegasus PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Stylowa a zarazem użytkowa kuchnia Liczba postów: 8 Grupa: Wnętrza Szanowni Państwo, Kluczowy jest wybór odpowiedniej kolorystyki kuchni oraz dobrej jakości farby. Do malowania sufitu rekomenduję odporną na żółknięcie farbę Śni...
  • Meble laboratoryjne Liczba postów: 55 Grupa: Porady i op... Ja za to mogę Wam polecić Alpbis :) Firma również z branży mebli laboratoryjnych oraz urządzeń jak np. wagi ;) Podrzucam link https://alpbis.pl/kategoria-produk...
  • Pomysł na wakacje Liczba postów: 531 Grupa: Ciekawe pom... Jeżeli jesteście zainteresowani tematyką wakacji, wycieczek i podróży, to zdecydowanie polecam Wam sprawdzić artykuły dostępne na stronie - turystycznyprzewodni...
  • Łazienka inspirowana naturą - czego nie może w nie... Liczba postów: 2 Grupa: Wnętrza Dbając o środowisko, warto rozważyć ekologiczne projektowanie wnętrz, w tym łazienki. Polecam przeczytać artykuł na stronie https://oltens.com/pl/blog/szczegoly...
  • Wyposażenie kuchni Liczba postów: 22 Grupa: Wnętrza Trzymajcie namiary - https://www.amart.pl/category/wyposazeni e-kuchni Pewnie, że warto robić takie zamówienia online. W przeciwnym wypadku tracicie czas. Kolejn...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18528 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 270

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >