Jak łączyć kolory ścian?

Jak łączyć kolory ścian?

Kolory ścian to ważny element wystroju wnętrz. Dobór odpowiednich barw może sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądać przytulnie i niezwykle stylowo. Jednak trzeba podkreślić, że łączenie kolorów ścian może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli nie mamy doświadczenia w aranżacji wnętrz. Dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą w dobieraniu odpowiednich barw i planowaniu wystroju. Czytaj dalej

 

 

Na co zwrócić uwagę przed zakupem farby?

Zastosowana na ścianach kolorystyka wpływa na ogólny wygląd i charakter pomieszczenia. Odpowiednie łączenie kolorów na ścianach może sprawić, że dane wnętrze będzie wyglądać nowocześnie, elegancko lub przytulnie. Przed dokonaniem wyboru kolorów warto jednak zastanowić się nad kilkoma ważnymi czynnikami, takimi jak: wielkość pomieszczenia, dostępne światło naturalne oraz indywidualne upodobania i potrzeby. Dla przykładu – w małych pokojach z ekspozycją na północ raczej nie sprawdzą się ciemne odcienie farby. Do takich wnętrz lepiej wybrać jasne barwy, które optycznie powiększą przestrzeń i będą odbijać światło.


Na czym polega zasada trzech kolorów?

Jednym z popularnych sposobów na łączenie kolorów ścian jest stosowanie tzw. zasady trzech kolorów. Polega ona na wybraniu trzech barw, z których jedna będzie główna (np. na jednej ze ścian), druga będzie używana jako dodatkowy akcent (np. na meblach lub dekoracjach), a trzecia będzie stanowić tło (np. na pozostałych ścianach). Dzięki takiemu rozwiązaniu można uzyskać spójną i harmonijną aranżację wnętrza.


Jak łączyć kolory ścian?

 

Czytaj również: Dlaczego ściany lepiej malować wałkiem niż pędzlem?


Kierując się tą zasadą, na początku należy zdecydować się na jeden główny odcień, który będzie dominować w pomieszczeniu. Barwa ta powinna być wybrana w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Na przykład, jeśli planujemy stworzyć przytulne i ciepłe wnętrze, dobrym wyborem będzie odcień beżu, brązowego lub pomarańczowego. Jeśli natomiast chcemy uzyskać efekt subtelnej elegancji, lepszym rozwiązaniem będzie np. odcień szarości.


Kolejnym krokiem jest dobór wspomnianych dwóch barw dodatkowych, które będą uzupełniać główny odcień. W tym celu warto skorzystać z tzw. koła kolorów. Dzieli ono poszczególne barwy na trzy grupy: kolory podstawowe (czerwony, żółty i niebieski), pochodne (pomarańczowy, zielony i fioletowy) oraz dopełniające. Aby uzyskać harmonijne połączenie, warto wybierać kolory z tej samej grupy – to najbezpieczniejsze rozwiązanie, pozwalające uniknąć podstawowych błędów. Ponadto, należy pamiętać o odpowiednich proporcjach w pomieszczeniu. Główna barwa powinna stanowić około 60% powierzchni w danej aranżacji, a odcienie uzupełniające – pozostałe 40%.


Jak jeszcze można łączyć kolory ścian?

Innym sposobem na łączenie kolorów ścian jest stosowanie kontrastowych zestawień (www.beckers.pl). Może to być np. połączenie ciemnej i jasnej barwy, co optycznie powiększy pomieszczenie. Innym przykładem będzie zestawienie chłodnego oraz ciepłego odcienia, co nadaje wnętrzu charakterystyczną dynamikę. Ważne jednak, aby nie przesadzić z ilością kontrastów, ponieważ może to spowodować, że pokój będzie wyglądać nieco chaotycznie. Warto w tym przypadku korzystać z inspiracji dostępnych w sieci, które prezentują przykłady aranżacji z kilkoma z pozoru zupełnie niepasującymi do siebie kolorami.

 

Czytaj również: Malujemy ściany samodzielnie z użyciem taśmy malarskiej


Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18327 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 142

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >