Jak ogrzać dom bez ponoszenia dużych kosztów? Kominek w domu

Jak ogrzać dom bez ponoszenia dużych kosztów? Kominek w domu

Jesień to pora, kiedy najchętniej siedzielibyśmy w domowym zaciszu, ukryci przed wiatrem i deszczem. W takich chwilach myślimy o kominku, który jest nie tylko źródłem taniego ciepła, ale także niezwykłym elementem dekoracyjnym. Czytaj dalej

Ogrzewanie kominkowe staje się coraz bardziej popularne, sprawdźmy dlaczego.W wielu projektach architektonicznych kominek jest już uwzględniony. Jednak jego instalacja jest możliwa również w mieszkaniach i starych kamienicach, wystarczy odpowiednio dopasować przewody kominowe.

Tradycyjnie czyli otwarty kominek

Tradycyjny kominek, czyli taki z otwartym paleniskiem, na którym płonie ogień, stwarza niepowtarzalny klimat. Można swobodnie przegarniać palenisko i uzupełniać opał. To rozwiązanie dalej ma rzesze zwolenników, mimo że ten typ kominka jest dużo mniej funkcjonalny niż palenisko zamknięte. – Odradzałbym samodzielną budowę kominka, ponieważ to nie lada przedsięwzięcie. Tylko fachowcy, dysponujący wiedzą i praktyką, postawią nam kominek, który solidnie grzeje, nie dymi i co najważniejsze nie stanowi zagrożenia pożarowego. Najlepiej uwzględnić go już na etapie powstawania projektu domu – radzi Marcin Stefański, menadżer projektu ES Polska. Palenisko powinno znajdować się jak najbliżej komina, w ten sposób zminimalizujemy liczbę zagięć przewodu dymowego. Jednak obsługa kominka otwartego, nie należy do wygodnych, ze względu na konieczność wybierania popiołu, najlepiej po każdym paleniu. Dla ułatwienia można zamontować ruszt, a pod nim szufladę na popiół. Pamiętajmy, że tradycyjny kominek to raczej element dekoracyjny, więc na pewno nie ogrzejemy nim całego domu. Większość ciepła, ulatuje bowiem przez komin, a paliwo szybko się spala. Poza tym kominkowe ciepło będzie ogrzewać osoby przebywające tylko w bezpośrednim jego otoczeniu. Jeśli kominek ma służyć ogrzaniu domu, musi być zamknięty szklanymi drzwiczkami.

 

Ciepło i oszczędnie

Podejmując decyzję o postawieniu kominka, musimy zastanowić się do jakich celów ma nam służyć. Jeżeli ma spełniać głównie funkcje grzewcze, a nie tylko dekoracyjne, przyjrzyjmy się uważnie parametrom technicznym i użytkowym. Kominek to dobra alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania, ponieważ nowoczesne wkłady kominkowe generują o wiele niższe koszty od ogrzewania na gaz, olej czy prąd.

System Dystrybucji Gorącego Powietrza – DGP


Decydując się na ogrzewanie kominkowe, do wyboru mamy dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest system tzw. Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP). Jego działanie jest bardzo proste i przebiega w trzech etapach. Najpierw ogień w kominku rozgrzewa wkład kominkowy, następnie ciepło przedostaje się do powietrza, by potem rozprowadzić je po całym budynku. - Do zalet systemu możemy zaliczyć z pewnością to, że jego eksploatacja jest tania. Kominek wyposażony w system DGP praktycznie uniezależnia nas od zewnętrznych dostawców energii – w przypadku awarii sieci gazowej lub elektrycznej, nie jesteśmy skazani na spadek temperatury. Wystarczy rozpalić ogień, a wzrost temperatury odczujemy w ciągu kilku minut. Minusem natomiast jest to, że wygaśnięcie płomienia może spowodować nawet kilkunastogodzinna nieobecność domowników, a kilkudniowa może poważnie wychłodzić dom. Utrudnieniem jest brak możliwości automatycznej i dokładnej regulacji temperatury w pomieszczeniach. Ciepło możemy jedynie kontrolować za pomocą intensywności palenia – mówi Marcin Stefański.

 

Kominek z płaszczem wodnym


Kominek z płaszczem wodnym to nie sam wkład, ale skomplikowana instalacja, która wymaga wielu regulacji i zabezpieczeń. Z uwagi na bezpieczeństwo domowników jej wykonanie należy powierzyć wykwalifikowanemu specjaliście. Kominek z płaszczem wodnym współpracuje z instalacją centralnego ogrzewania. - W celu zachowania norm bezpieczeństwa taki system może pracować tylko w instalacjach grzewczych systemu otwartego. W odróżnieniu od zwykłego wkładu kominkowego, w tym wypadku spaliny nie ogrzewają powietrza, lecz wodę. Wprawdzie to rozwiązanie jest droższe, ale daje możliwość ogrzania zarówno pomieszczeń, jak i wody – twierdzi Marcin Stefański.

Decydujące parametry

Kiedy już podjęliśmy decyzję o instalacji kominka i chcemy, aby był on głównym źródłem ciepła w domu, koniecznie zwróćmy uwagę na jego parametry. Jedną z istotnych zalet jest sprawność, powinna wynosić minimum 70% podczas normalnej pracy. Dzięki temu możemy te 70% energii, wytworzonej w procesie spalania, odzyskać w postaci ciepła. Kolejne ważne cechy, które należy wziąć pod uwagę to: moc nominalna, zużycie drzewa podczas palenia, czas pracy oraz średnia temperatura spalin.

Źródło: Fama PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18195 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 92

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >