Jak powinien być zaprojektowany ogród?

Jak powinien być zaprojektowany ogród?

Odpowiadając na to pytanie trzeba wziąć pod uwagę, że każdy z właścicieli i użytkowników ogrodu jest inny i ma inne wymagania. Ogólnie jednak użytkowników ogrodów można podzielić na 3 podstawowe grupy. Czytaj dalej

 

Pierwszą będą stanowić ludzie młodzi, pracujący, większość czasu spędzający poza domem. Ich ogród musi być prosty w obsłudze i pielęgnacji. Powinien jednak być zaprojektowany tak, aby jego właściciele mogli przyjmować gości i organizować imprezy w gronie przyjaciół. W takim ogrodzie chętnie ustawia się rzeźby, donice, jest tam także miejsce na wykonanie twardych nawierzchni, które są lepiej widziane, aniżeli wymagające pielęgnacji zielone przestrzenie. Nie ma w nim, zbyt dużej ilości kwiatów, a wnętrza są przejrzyste i czyste. Ogród ludzi młodych to miejsce przeznaczone do rekreacji i wypoczynku, często jednak młodzi ludzie decydują się na pracę w domu i wtedy w ogrodzie pojawić się mogą niewielkie saloniki ogrodowe z podłączeniem do wszystkich potrzebnych mediów, a zwłaszcza do Internetu.

 

 

 

Czytaj również: Stylowa aranżacja w ogrodzie

 

Druga grupa użytkowników to małżeństwa z dziećmi. Ich ogrody muszą spełniać sporo funkcji, w zależności od wieku dzieci i upodobań rodziny. W takim ogrodzie najczęściej znajduje się dość duży trawnik, miejsce do zabaw dla młodszych dzieci (dziki gaj, piaskownica, huśtawki), miejsce na duży stół obiadowy, nierzadko mały ogródek warzywny z ziołami i krzaczkami owocowymi.  W tego typu ogrodzie, w zależności od powierzchni działki często pojawiają się też kuchnie ogrodowe, elementy wodne, korty tenisowe, czasami miejsca do zabaw dla starszych dzieci w formie różnego rodzaju domków ogrodowych czy domków na drzewie.

 

 

 

 

Trzecią grupę stanowią osoby starsze, dysponujące dużą ilością wolnego czasu. W tego typu ogrodzie znajdzie się miejsce zarówno na grządki z kwiatami jak i na ogródek warzywny. Często w ogrodach babć i dziadków pewną przestrzeń poświęca się wnukom. Jest, więc fragment trawnika oraz niewielka przestrzeń służąca za plac zabaw. Ogród osób starszych może jednak wyglądać zupełnie inaczej, ponieważ ich grupę moglibyśmy podzielić dodatkowo ze względu na ich sprawność ruchową. Osobom mającym problemy ze zdrowiem niepotrzebne są duże połacie ciężkiego w utrzymaniu trawnika, typowy ogród warzywny można również zastąpić ogródkiem warzywnym w skrzyniach. Podniesione grządki są dużo łatwiejsze w pielęgnacji, nie wymagają też schylania się.

 

 

 

Czyli planując ogród powinniśmy określić nasze potrzeby i oczekiwania?

To, kto będzie użytkownikiem ogrodu i ile czasu będziemy w stanie poświęcić na ogród jest również bardzo ważne ze względów pielęgnacyjnych. Niektóre ogrody wymagają dużego nakładu pracy, inne mniej. Dla osoby początkującej w ogrodnictwie odradzałabym zakładanie oczka wodnego, ponieważ jest pracochłonne. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednim czasem na pielęgnację ogrodu, to lepiej z niektórych elementów zrezygnować, aniżeli utrzymywać coś, co będzie źle wyglądało. Przed zaprojektowaniem ogrodu warto przemyśleć, jakie funkcje ma spełniać i jak będziemy ogród pielęgnować. To ważne wytyczne dla projektanta, który ma zaprojektować ogród tak, aby w przyszłości był dla nas kawałkiem raju a nie przyczyną zmartwień.

 

 

 

Czytaj również: Ogród japoński czym się charakteryzuje i jak go zaprojektować?


Źródło: Pracownia Sztuki Ogrodowej / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18080 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 871

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >