Jak przygotować podłoże dla roślin?

Jak przygotować podłoże dla roślin?

Wraz z przebudzeniem wiosennym świata roślinnego, oprócz zbierania pozostałych liści i grabienia trawy, należy przygotować glebę pod planowane uprawy. Czytaj dalej

 

Po każdej zimie, niezależnie od mrozów i intensywności opadów, podłoże pod rabaty kwiatowe, grządki warzywne czy trawnik, wymaga spulchnienia, dotlenienia i dożywienia odpowiednimi składnikami.

 

„Zawsze na początku wiosennego cyklu wegetacyjnego musimy włożyć trochę wysiłku w odpowiednie przygotowanie gleby. Jest to pewnego rodzaju praca u podstaw w ogrodzie, niezbędna, jeśli chcemy, by nasz ogród zachwycał wyglądem i rodził plony. Powinniśmy pomóc roślinom i stworzyć im jak najlepsze warunki do rozwoju, tym bardziej, że mamy do dyspozycji wiele różnych urządzeń przeznaczonych do wykonywania tych prac.” – mówi Lidia Tokarska prowadząca firmę wykonawczą Zielony Salon, architekt krajobrazu i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów.  Jak to się robi? – kilka podstawowych czynności związanych z przygotowaniem podłoża pod uprawy

 

Oczyścić teren z resztek roślinnych i kamieni, które zimą wyszły na powierzchnię.

 

Przemieszać rodzimą glebę. W trakcie tej czynności spulchniamy i dotleniamy glebę.

 

Użyźnić ziemię. Zalecanym sposobem jest rozścielenie kompostu, który polepsza właściwości sorpcyjne gleby i ogranicza wypłukiwanie nawozów. 

Uwaga: Przed nawożeniem warto sprawdzić odczyn pH gleby i zawartość składników pokarmowych NPK. Analiza gleby umożliwia prawidłowe zastosowanie rodzaju i ilości nawozu.

 

Przemieszać podłoże z nawozem.

 

Odczekać kilka dniu, by podłoże osiadło. Możemy przyspieszyć ten proces podlewaniem.

 

Zagrabić i wyrównać powierzchnię.

 

Wysiać lub posadzić rośliny, np. warzywa, zioła.

Jak to się robi?  - wygodne urządzenia do spulchniania gleby

Spulchnienie ziemi wymaga czasu i wysiłku. Można jednak ułatwić sobie pracę wykorzystując glebogryzarkę, odpowiednio dostosowaną do potrzeb: do wielkości terenu, rodzaju gleby i planowanych prac w ogrodzie.Narzędzie wielofunkcyjne Honda VERSATOOL™

 
Nowym w tym roku na krajowym rynku rozwiązaniem jest wielofunkcyjne narzędzie Honda VERSATOOL™, które, jako cały zestaw, służy do kompleksowej i całorocznej pielęgnacji zieleni na terenie posesji. Przystawki, wymiennie podłączane do jednostki napędowej za pomocą innowacyjnego szybkozłącza, służą do koszenia, wyrównywania krawędzi trawników, spulchniania wąskich grządek gleby pod uprawy kwiatów i warzyw, formowania krzewów i żywopłotów, przycinania gałęzi drzew a także usuwania liści i innego rodzaju drobnych zanieczyszczeń z powierzchni trawnika, tarasu i ścieżek. Zestaw można skonfigurować, dostosowując wybór elementów do indywidualnych potrzeb. 

 

 

Glebogryzarka SSCL E Honda Versatool™

Do przygotowania podłoża pod uprawy służy glebogryzarka SSCL E. Przystawka o szerokości roboczej 20 cm przeznaczona jest do spulchniania i napowietrzania gleby, nawet bardzo ubitej, na wąskich powierzchniach, przygotowania podłoża pod uprawy kwiatów, do założenia ogródka warzywnego. Jej niewielkie rozmiary umożliwiają wykonywanie pracy z  bardzo dużą dokładnością, bez ryzyka ewentualnego uszkodzenia obok rosnących roślin. Łączona jest szybkozłączem z jednostką napędową UMC 435 E, która z innymi przystawkami może być wykorzystywana do szeregu prac w ogrodzie przez cały sezon.http://www.mojahonda.pl/urzadzenia/maszyny-ogrodnicze/honda-versatool

 

 

Glebogryzarka, wertykulator, aerator, odśnieżarka w jednym 

Szeroką paletę prac na terenie posesji stwarza niewielka glebogryzarka Honda F220. W połączeniu z dodatkowymi urządzeniami, poza spulchnianiem ziemi i mieszaniem jej z nawozami, może być wykorzystywana do wertykulacji i aeracji, zaś zimą – do odśnieżania. Można do niej podłączyć także pług do orki, kultywator, obsypnik do ziemi.Dzięki uniwersalnej szerokości roboczej 45 cm,  F220 może być wykorzystywana na małych i dużych powierzchniach. Jest wyposażona w silnik Honda GXV 57 o mocy 2 KM, bęben z 4 zestawami ostrzy i zbiornik paliwa o pojemności 0,67l i blokadę bezpieczeństwa. Komfort pracy zwiększają regulowane, ergonomiczne rączki ułatwiają pracę, a przednie koło transportowe – ułatwia przemieszczanie maszyny.

 

Profesjonalne glebogryzarki dla wymagających 

Wymagającym amatorom ogrodnictwa oraz profesjonalistom rekomendowana jest glebogryzarka Honda FJ500 SER, przeznaczona do pracy w każdych warunkach dzięki regulowanej szerokości roboczej - 35, 63, 90 cm. Wyposażona jest w przyjazny dla środowiska silnik 4-suwowy GX160 H1 o mocy 4,8 KM z udoskonalonym zapłonem elektronicznym. Ostrza glebogryzarki wyposażone są w specjalne wrzeciona ułatwiające usuwanie korzeni i chwastów owijających się w czasie pracy na osi. Zastosowane w niej sześciokątne osie z jednej strony minimalizują zużycie wału, a z drugiej – stwarzają możliwość podłączania większej liczby akcesoriów.

 

Nowy kształt osi zwiększa wytrzymałość ostrzy i stabilizuje kierowanie maszyną. Innowacyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie kranika spustowego w gaźniku, co ułatwia usunięcie paliwa przed dłuższym przechowywaniem glebogryzarki. Dodatkowo, wysokie umiejscowienie wlotu powietrza powoduje, że powietrze trafiające do silnika jest bardziej czyste – zwiększa to bezpieczeństwo eksploatacji zwłaszcza w przypadku upraw pod osłoną. Komfort pracy zapewniają też biegi w przód/tył i możliwość regulacji rączek, które ustawia się odpowiednio do wzrostu i głębokości pracy w glebie – w sumie maszyna posiada 5 stopni wysokości.    

 

 

Dodatkowy osprzęt (opcje): wertykuator, obsypnik, pług do orki zagonowej, pług z przedpłużkiem, zestaw do odśnieżania. Dostępny jest także model FJ500 DER z silnikiem o mocy 4,8KM, kołem transportowym, 2 biegami w przód i 1 w tył oraz możliwością ustawienia kąta rączek co zapewnia wygodniejszy sposób pracy - operator glebogryzarki może nadzorować efekty idąc obok maszyny.

Źródło: Comunicat / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18199 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 187

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >