Jak urządzić taras lub balkon w słonecznym miejscu?

Jak urządzić taras lub balkon w słonecznym miejscu?

Nasłoneczniony taras lub balkon łatwo zmienić w prawdziwie kolorową dżunglę. Wiele roślin, którymi możemy obsadzić skrzynki, donice lub wiszące kosze wspaniale czuję się w promieniach gorącego słońca. Czytaj dalej

Najczęściej wykorzystywane do obsadzeń słonecznych balkonów i tarasów są rośliny, które w naszym klimacie nazywane są jednorocznymi: petunia, pelargonia, fuksja czy lobelia. Kupujemy je w szkółkach ogrodniczych lub zamawiamy z katalogów w połowie maja i wysadzamy dopiero po zażegnaniu niebezpieczeństwa nocnych przymrozków. Aby obsadzenia wyglądały naprawdę bujnie zawsze starajmy się dobrać zarówno rośliny o pędach zwisających jak i rośliny stojące. Dla uzyskania ciekawych kompozycji kupujmy materiał o jak najbardziej zróżnicowanych barwach, kształtach liści i kwiatów oraz pokroju rośliny. Warto pomyśleć o dodaniu do każdej kompozycji pachnącej surfinii lub nagietków, które podczas letnich kolacji na tarasie będą wspaniałym dodatkiem do sałatki!

 

 

 

 


Aby urozmaicić wygląd kompozycji polecam eksperymentować i mieszać rośliny jednoroczne z bylinami oraz trawami ozdobnymi lub nawet krzewami lub małymi drzewkami. Agapanty, szałwie o purpurowych liściach czy pachnąca lawenda nadadzą obsadzeniom prawdziwe egzotycznego wyglądu. Nie zapominajmy również o roślinach cebulowych oraz bulwiastych – liliach, daliach oraz pięciornikach, które łatwo możemy przechować podczas zimowych miesięcy w piwnicy i użyć ponownie przyszłej wiosny. Krzewy i drzewka dodadzą całej kompozycji gabarytów oraz struktury, mogą być również pożyteczne dla kuchni (np.jabłonki) oraz przyrody (np.motyle żywiące się nektarem budlei w sierpniu).

 

Zasada pielęgnacji roślin na tarasach lub balkonach jest prosta, wymaga jednak regularnej pracy. Jeśli planujecie długie wakacje z daleka od domu, to koniecznie poproście o pomoc sąsiada lub wykupcie wczasy w zimie! Donice podczas gorących dni należy podlewać codziennie (najlepiej wieczorem) a raz na dwa tygodnie dokarmiać płynnym nawozem (ja zawsze używam nawozu do pomidorów). Każdy przekwitnięty kwiatostan należy odciąć za pomocą sekatora lub nożyczek aby roślina rozwijała kolejne pąki. Tak obsadzone oraz pielęgnowane balkony lub tarasy będą prawdziwą ozdobą, aż do nadejścia pierwszych przymrozków.

 

 

 

 Dla tych, którzy mają balkon lub taras w mocno nasłonecznionym miejscu proponuję pobawić się w projektanta i stworzyć prawdziwie śródziemnomorską atmosferę. Niestety w zacienionych miejscach trudno będzie odtworzyć atmosferę gorącego popołudnia przy lampce wina i soczystej pomarańczy. Na tarasie lub balkonie w stylu śrózdiemnomorskim nie powinno zabraknąć prostej rustykalnej konstrukcji z drewna – pergoli czy trejażu – która, porośnięta pięknie pachnącą glicynią lub kolorowym powojnikiem, zapewni nam trochę cienia podczas gorących letnich dni. Jeśli chodzi o posadzkę to najczęściej używa się ceramiki – przede wszystkim dużych kafli terakotowych o nieco postrzępionych brzegach w odcieniach brązu, czerwieni i żółci. Układa się je na przemian z mniejszymi kafelkami glazurowanymi o mocnych kolorach takich jak: granat, zieleń dżungli, turkus, ceglana czerwień, palona pomarańcz. Ceramiczne kafle przypominają posadzkę ze starego klasztoru – szczególnie te z nierównymi brzegami. Warto pomyśleć również o niewielkiej mozaice, którą można samemu ułożyć na ścianie lub w posadzce pośród kafli. Mozaika wielkości nawet 10 na 10cm jest łatwa w wykonaniu i nada tarasowi lub balkonowi akcentu rzymskiej willi.

 

 

 

 

 Każdy gorący śródziemnomorski taras lub balkon powinien mieć swoją własną klimatyzację w postaci delikatnie spływającej wody. Najlepiej pasują tu kamienne fontanienki lub „plujące lwy”, które mogą być przymocowane do ściany – a woda z nich spadać może do terakotowej misy lub na niedbale rozrzucone otoczaki. Rośliny na tarasy lub balkony w stylu śródziemnomorskim pochodzą z gorącej strefy klimatycznej i kochają piekące promienie słońca. Dobrze będą się tu czuły sukulenty, zioła ( lawenda, rozmaryn, santolina i wiele innych) oraz wszelkie odmiany pelargonii – najlepiej te o mocno pachnących liściach lub jaskrawo czerwonych kwiatostanach – posadzone w kolorowych puszkach po konserwowanych pomidorach wyglądają bardzo oryginalnie. Najpopularniejsze są jednak donice terakotowe, najlepiej o kształtach przypominających antyczne amfory i misy, wyglądają świetnie obsadzone roślinami z szarymi liśćmi pokrytymi kutnerem.

 

 

 

 

Katarzyna Bellingham, www.angielskieogrody.com - porady, podróże, inspiracje dla miłośników ogrodów

Źródło: Angielskie ogrody / budnet.pl
Autor: Katarzyna Bellingham

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18310 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 58

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >