Jak wpłyną rządowe plany na ceny gruntów?

Jak wpłyną rządowe plany na ceny gruntów?

Kolejne rządy obiecują nam - podatnikom i obywatelom, szeroką rozbudowę infrastruktury transportowej. Pojawiają się kolejne mapy prezentujące gęstą sieć dróg ekspresowych i autostrad. Tymczasem, w rzeczywistości budowy te postępują bardzo powoli.

 

Spowodowane jest to nie tyle brakiem pieniędzy na realizację planów infrastrukturalnych, co formalną stroną przeprowadzenia podobnych inwestycji. Łatwo jest wytyczyć drogę na autostradę przez całą Polskę, ale to powoduje, że państwo musi wykupić wiele gruntów od prywatnych właścicieli, aby móc zbudować odcinek drogi. W dużej mierze plany infrastrukturalne obejmujące całą Polskę powodują, że ceny gruntów, niezależnie od ich przeznaczenia, znacznie wzrastają.

 

Plany rozbudowy aglomeracji miejskich

W perspektywie kolejnych 5-10 lat takie miasta jak Warszawa, Wrocław, czy Kraków i Poznań będą wymagały budowania nowych osiedli mieszkalnych. Rozbudowa dużych aglomeracji miejskich i infrastruktury drogowej powoduje, że działki i grunty budowlane oraz rolnicze, położone w promieniu około 30 km od miasta, są sukcesywnie coraz droższe.

 

Czytaj również: Różnica między lokalem mieszkalnym a biurowym

 

Procedury formalne wykupu gruntów pod budowę drogi

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej ma za zadanie wytyczyć przebieg dróg krajowych, ekspresowych i autostrad, a następnie sukcesywnie wykupywać od prywatnych właścicieli grunty, na których zostanie zbudowana droga. Skarb Państwa ma kompetencje ku temu, aby zająć grunt pod budowę drogi publicznej, bez względu na wolę właściciela danej działki. Może się więc okazać, że budowa drogi publicznej rozpocznie się, zanim właściciel zajętej pod nią działki uzyska należne mu odszkodowanie.

 

Przepisy prawa

Specustawa drogowa uchwalona 17 grudnia 2006 roku zmieniła przepisy prawa dotyczące zajmowania gruntów przez Skarb Państwa w celu wybudowania na nim drogi publicznej. Nowe przepisy w zdecydowany sposób uprościły i przyspieszyły nabywanie gruntów pod budowę dróg. Istnieją dwa sposoby nabycia gruntów przez państwo w celu realizacji projektów infrastrukturalnych:

 

- zawarcie umowy z właścicielem gruntów, w której wskazywana jest ustalona cena za nabywane grunty,

 

- wywłaszczenie właściciela gruntu, jeśli ten nie zgodził się na zaproponowaną przez Skarb Państwa cenę za działkę.

 

Ceny gruntów pod budowę dróg


 

W przypadku budowy dróg krajowych i autostrad w Polsce w ostatnim czasie cena za pożądane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad grunty nie podlegała żadnym negocjacjom. Była ona oferowana właścicielowi, a jeśli ten nie zgodził się na nią, był przeprowadzany proces wywłaszczenia. Właścicielowi nie pozostawało nic innego, jak domagać się w późniejszym czasie odszkodowania do Państwa. Podstawę wyceny gruntu stanowi ustawa o gospodarce nieruchomościami z 1997 roku. Przy ustalaniu ceny za grunty pod projekty infrastrukturalne bierze się pod uwagę wartość rynkową nieruchomości.

 

Rozbudowa infrastruktury miejskiej

W dużych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków, wysoce poszukiwane są od kilku lat działki budowlane, które mogłyby posłużyć pod budowę nowych budynków należących do instytucji publicznych i samorządowych. Popyt na takie działki zaspokajany jest z jednej strony przez osoby prywatne, a z drugiej przez deweloperów. Najczęściej działki znajdujące się w granicach miasta posiadają już ważne decyzje o warunkach zabudowy lub nawet pozwolenie na jej rozpoczęcie. Dzięki temu realizując plany infrastrukturalne w takich miejscach można zdecydowanie skrócić proces formalny dokonywania inwestycji.

 

Czytaj również: Nowoczesne biuro

 

Aktualne ceny ziemi

Ziemia rolna jest w centrum zainteresowania nie tylko rolników, chcących powiększyć zakres prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego. W wielu przypadkach ziemia rolna wykupywana jest z myślą o podjęciu inwestycji infrastrukturalnych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opierając się na danych opublikowanych  za I kwartał ubiegłego roku przez Główny Urząd Statystyczny podaje, że ceny ziemi rolnej wzrosły w niektórych regionach nawet o 20%. Na podstawie archiwalnych cen ziemi rolnej można powiedzieć, że nigdy jeszcze nie była ona taka droga, nawet w okresie boomu na rynku nieruchomości, który obserwowaliśmy przed kryzysem finansowym na świecie. 

2013-04-05
Źródło: ofertygruntow.pl / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jak mieć lśniące włosy ? Liczba postów: 103 Grupa: Trudne tema... Wybierając perukę, ważne jest, aby czuć się z nią swobodnie. Dzięki https://perukisklep.pl/peruki-radom/ można znaleźć modele, które są nie tylko estetycznie do...
  • Problem alkoholowy - jak walczyć? Liczba postów: 268 Grupa: Trudne tema... Z tego co wiem, szukanie pomocy w leczeniu alkoholizmu jest kluczowe na drodze do wyzdrowienia. Dlatego ważne jest mówienie o https://alkodoktor.pl/ jako źródle...
  • Jak o siebie dbacie? Liczba postów: 1703 Grupa: Trudne tema... Moge Wam wszystkim sprawdzić stronę, na której znajdziecie ofertę nowoczesnej i profesjonalnej kliniki dentystycznej Ochota na Uśmiech - metody wstawiania zębów...
  • Rzetelna firma budowlana Liczba postów: 18 Grupa: Trudne tema... Jaką firmę budowlaną z Krakowa możecie mi polecić? https://enedu.pl/kursy-stacjo narne/kompleksowa-terapia-wisceralna/
  • profilaktyka stomatologiczna Liczba postów: 47 Grupa: Trudne tema... Klinika Dentica specjalizuje się w implantologii, oferując nowoczesne rozwiązania dla pacjentów szukających trwałych i estetycznych implantów. Więcej na https:/...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 88

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >