Jak z charakterem urządzić przydomowe zacisze?

Jak z charakterem urządzić przydomowe zacisze?

Przepych czy minimalizm? Kręte alejki i finezyjne wzory a może prostota i symetria? Jaki charakter chcemy nadać aranżowanej przestrzeni? Co zrobić, aby dobrze komponowała się z otoczeniem? Czytaj dalej

 

To podstawowe pytania, na które musimy sobie odpowiedzieć zanim rozpoczniemy planowanie przestrzeni wokół naszego domu. Późna jesień i zima to dobry czas na to, aby zastanowić się nad kompozycją przydomowego zacisza. Zgodnie z zasadami architektury krajobrazu nawierzchnia powinna być dopasowana stylem i kolorystyką do elewacji dachu lub innego elementu posesji. Wówczas będą one tworzyć harmonijną całość. Projektując nawierzchnię wokół domu i w ogrodzie niektórzy z nas wybiorą subtelne i naturalne kolory, niosące spokój oraz wyciszenie, inni zaś stworzą bogate i pełne dynamiki zestawienia kolorystyczne. Jednak zarówno przepych nie musi być utożsamiany z kiczowatym bogactwem, jak i minimalizm niekoniecznie oznacza monotonię czy ascetyzm. Każda, umiejętnie zaaranżowana nawierzchnia, dobrze wkomponowana w otoczenie ucieszy nawet najbardziej krytyczne oko. Oto kilka propozycji i rad, w jaki sposób odpowiednio ze sztuką i indywidualnymi gustami zaaranżować przestrzeń wokół domu.

 


Ogród niebanalny - finezja i barwny przepych

 

Kompozycje bogate w różne wzory doskonale sprawdzą się na dużej powierzchni. Nawierzchnia obfita w linie, duże wzory oraz liczne łuki czy okręgi, doda takiemu otoczeniu dynamiki. W dużym ogrodzie doskonale sprawdzi się połączenie różnych kształtów i rozmiarów kostek, podkreślając format i fakturę nawierzchni. Wrażenie przepychu uzyskamy nie tylko poprzez połączenie wielu elementów o różnych wzorach i kształtach, ale także wyraziste zestawienia kolorystyczne, które pozwolą na stworzenie malowniczych, przykuwających uwagę mozaik. Efekt taki pomogą nam uzyskać alejki ułożone z drobnych kostek Piccola z linii Libet Decco, np. w intensywnych kolorach jesieni i kasztanowym połączonymi z jasnym pastello. Unikatowy melanż kolorystyczny powstający w wyniku mieszania kilku barwników w trakcie ich produkcji sprawia, że nawierzchnia ”mieni się” wieloma kolorami, zwłaszcza podczas jesiennej słoty. Taka wielobarwna dróżka pięknie wzbogaca ogród gdzie dominują odcienie zieleni a kwiatów jest raczej niewiele. Dodaje otoczeniu pozytywnej energii.

 

 

Nawierzchnię wokół domu ożywią i wspaniale przystroją barwne aranżacje powstałe przez zestawienie różnych kolorów i faktur. Efektownie prezentują się połączenia różnobarwnych kostek Piccola z linii Libet Decco. Bogata kolorystyka tych produktów w grupie Elegante (safiro, solaro, tramonto, bianco carrara, granito i nero) oraz Colormix (pastello, kolory jesieni i kasztanowy) pozwoli nam stworzyć imponujące kompozycje. Dzięki trapezowym kształtom, łatwo ułożymy z nich łuki i okręgi, które nawiązując do odcieni na elewacji budynku, stworzą harmonijną całość zarówno z budynkiem o prostej konstrukcji, jak i z małym dworkiem. Uroku całej aranżacji dodadzą także mocniejsze, czerwone akcenty w postaci elementów wykończeniowych. Warto tu przy okazji zwrócić uwagę na ciekawą alternatywę tradycyjnych obrzeży czy palisad - Kravento, np. w kolorze czerwonym.

 

Dyskretny urok minimalizmu

 

W małej architekturze minimalizm przejawia się, pastelowymi barwami i nieskomplikowanym rysunkiem. Oszczędne wzornictwo nawierzchni doskonale prezentować się będzie wokół domu z wieloma elementami dekoracyjnymi lub zbudowanego z różnych materiałów. Wówczas proste kształty nawierzchni wysubtelnią otoczenie domu i nadadzą mu elegancji. Przykładem może być zastosowanie połączenia szlachetnych kostek z grupy Antico. Stonowane odcienie piaskowo-beżowy i brązowo-porfirowy tworzą spokojne, klasyczne nawierzchnie. Kolory te łatwo zharmonizować z ceglastymi elewacjami budynku. Takie połączenia sprawią, że mimo oszczędnego zastosowania barw i kształtów na nawierzchni, całość stworzy ciepłą kompozycję.

Piękne, proste nawierzchnie wokół domu stworzymy także zestawiając kostkę w odcieniach szarości z jasnymi akcentami. Szczególnie elegancko zaprezentują się w przypadku budynków z jasną elewacją lub nawet surową białą cegłą - możemy je stworzyć za pomocą kompozycji szlachetnych kostek płukanych Elegante z linii Libet Decco. W gamie szarości mamy do dyspozycji trzy odcienie: nero, granito i bianco carrara. Minimalistyczny styl w otoczeniu domu uzyskamy również stosując jednolite kolory na nawierzchni w połączeniu z dużymi elementami, np. elegancką kostką Via Castello, w kolorze pastello, które szczególnie pięknie prezentują się na dużych powierzchniach, na tarasach lub podjazdach. Oszczędne wzornictwo pozwala wyciszyć się i skupić myśli. Dlatego podczas tworzenia przydomowego zacisza warto wybrać elementy nawierzchni, które będą temu sprzyjały. Dobrym wyborem na taras w ogrodzie będą płyty wet cast (Torino, Venetia), lub naturalny piaskowiec Sheridan (Libet Patio), z których można wykreować piękne patio na bazie koła.

 

Nawierzchnia wokół posesji nie musi przypominać bezbarwnej i monotonnej płaszczyzny.  Możliwości aranżacji nawierzchni sprawiają, że otoczenie domu przestaje pełnić funkcję jedynie praktycznego podłoża. Dziś staje się często pięknym elementem otoczenia domu, którego formę ograniczać może już tylko wyobraźnia projektanta. Dzięki ogromnej możliwości wyboru materiałów możemy tworzyć kompozycje bliskie dziełom sztuki, które efektownie podkreślą styl całej posesji.

Źródło: Pegasus PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18068 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 669

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >