Jaką nawierzchnie wybrać na schody zewnętrzne

Jaką nawierzchnie wybrać na schody zewnętrzne

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze szlachetnej kostki brukowej. Czytaj dalej

 

Kostka brukowa z powodzeniem może posłużyć jako materiał do budowy schodów zewnętrznych. Umiejętnie dobrana jest alternatywą dla gresowych i klinkierowych płytek. Co więcej, użycie tego samego materiału na schodach, alejkach i pojeździe - zgrabnie wpisze się w projekt aranżacji otoczenia domu, dodając mu niebanalnego charakteru.

 

Czytaj również: Czym kierować się projektując otoczenie domu?

 

Schody tarasowe z kostki brukowej naturalnie wprowadzają w ogrodowe ścieżki

 

Grunt to... podstawa

Decyzja budowy schodów z kostki brukowej powinna być poprzedzona wiedzą na temat stabilności gruntu, na którym wybudowany został nasz dom. Najczęściej mówi o tym klasyfikacja gleby. Ta informacja powinna być znana wykonawcy podjazdu i ogrodowych alejek zanim zabierze się do pracy.

 

Schody tarasowe z kostki brukowej naturalnie wprowadzają w ogrodowe ścieżki

 

- "Słabe podłoże będzie wymagać wzmocnienia. Unikniemy w ten sposób ewentualnych kłopotów związanych np. z wysokim poziomem wód gruntowych, obniżaniem się gruntu i jego ruchami – choćby podczas pór roku" - mówi Piotr Kułagowski z firmy Libet. - Natomiast jeśli podłoże jest dobrej jakości, można spokojnie zabrać się za budowę zejścia do ogrodu.

 

Czytaj również: Kamienie ozdobne dobrym rozwiązaniem w dekoracji otoczenia domu

 

Ważny etap prac to dokładne pomiary. Podczas układania elementów brzegowych wykonawca nie rozstaje się z poziomicą i metrówką.

 

Pierwszym zadaniem jest wybranie humusu, czyli ziemi, która znajduje się w miejscu, gdzie powstaną schody. Trzeba wykorytować je do głębokości 20-25 cm. Następnie wystarczy zrobić zasyp piaskowo-cementowy. Przy słabszym podłożu, potrzebna będzie podbudowa z suchego betonu, ewentualnie zasypka cementowa, która pozwoli zagęścić i wzmocnić grunt.

 

Ważny etap prac to dokładne pomiary. Podczas układania elementów brzegowych wykonawca nie rozstaje się z poziomicą i metrówką.

 

Łatwo jak z klocków

Do wykonania schodów tarasowych wystarczą elementy brzegowe i... kostka – najlepiej taka sama, jak na ogrodowych ścieżkach. Bardzo istotny moment to zwymiarowanie stopni. Nie można zapominać też o ustaleniu odpowiednich spadków. Liczba stopni będzie zależna od różnicy wysokości między tarasem, a poziomem ogrodu. Zaś przy ustalaniu głębokości stopnia najlepiej dopasować go do wielokrotności rozmiaru wypełniających je kostek. Pozwoli to uniknąć kłopotliwego docinania materiału i pozytywnie wpłynie na estetykę schodów. Znając te parametry zaczynamy od osadzania elementów brzegowych. Trapezowe elementy w systemie Kravento Grande i Kravento Alto przeznaczone są również do budowy schodów. Ich kształt ułatwia precyzyjne kształtowanie łuków i półkoli.

 

Czytaj również: Kostki brukowe o zmniejszonej nasiąkliwości

 

Przerwy między kostkami wypełniane są czystym piaskiem płukanym (kwarcowym). Nie zawiera on nasion, ani zarodników – nie będzie więc później kłopotów z niechcianymi roślinami pojawiającymi się w fugach.

 

Każdy element brzegowy powinien być osadzony na zaprawie murarskiej lub na wylewce- twierdzi Piotr Kułagowski. - Najłatwiej osadza się je na suchym lub półsuchym betonie. Ważne jest to, żeby nie kotwiczyć ich bezpośrednio w ziemi, bo jako elementy nośne wymagają stabilnego i silnego podłoża. Podczas mocowania elementów brzegowych stopni niezbędnymi narzędziami są poziomica i metrówka. Na bieżąco trzeba bowiem sprawdzać i wyrównywać tak szerokość stopnia, jak i jego poziom. Po ustabilizowaniu się krawędzi stopnia, na podobnym podłożu układamy jego wypełnienie – kostki brukowe. Kostkę należy dobić przy pomocy gumowego młotka – w przypadku jasnych kostek, najlepiej białego lub bezbarwnego (żeby nie pozostawić na niej brudnych śladów). Można też robić to zwykłym młotkiem, ale przez deskę. Dzięki temu nie uszkodzimy powierzchni kostki.

 

Przerwy między kostkami wypełniane są czystym piaskiem płukanym (kwarcowym). Nie zawiera on nasion, ani zarodników – nie będzie więc później kłopotów z niechcianymi roślinami pojawiającymi się w fugach.

 

Koniec wieńczy dzieło

Przerwy między kostkami wypełniane są czystym piaskiem płukanym (kwarcowym). Nie zawiera on nasion, ani zarodników – nie będzie więc później kłopotów z niechcianymi roślinami pojawiającymi się w fugach. Nawierzchnię stopnia kilkakrotnie zasypuje się piaskiem i zamiata (fugowanie) oraz polewa wodą (szlamowanie). Pozwala to na dokładne wypełnienie i osadzenie go w przerwach między kostkami. Trzeba też pamiętać, że na małych powierzchniach nie można używać do zagęszczarek, aby nie zniszczyć nawierzchni.

 

Dobrze zaplanowane i wykonane schody tarasowe podkreślają harmonię między architekturą domu i jej otoczeniem

 

Budowa schodów tarasowych może wydawać się banalnie prosta, jednak koniecznie trzeba zaangażować do takich prac profesjonalna ekipę - mówi Piotr Kułagowski. - Aby mieć pewność, że wykonawca jest godny polecenia - najlepiej taką, która jest autoryzowana przez producenta kostki. Firma Libet wydaje takie certyfikaty jedynie na jeden rok. Dzięki temu jakość usług wykonawczych jest na bieżąco weryfikowana.

 

Czytaj również: Jak zadbać o ścieżki i alejki w ogrodzie przed nadejściem zimy?

 

Dobrze zaplanowane i wykonane schody tarasowe podkreślają harmonię między architekturą domu i jej otoczeniem

 

Aranżacja ogrodu i jego „zgranie” z wyglądem i architekturą domu powoli stają się standardem tak dużych jaki i małych posesji. W każdym przypadku o harmonii całości często decydują detale. Dobrze zaplanowane i wykonane schody tarasowe z pewnością do nich należą. Warto o tym pamiętać przy budowie nowego lub remoncie starego tarasu, a nawet ganku od frontu domu.

 

 

Źródło: Nota Bene / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18528 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 165

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >