Jaki powinien być podjazd?

Jaki powinien być podjazd?

Przydomowy podjazd to przedłużenie frontowej elewacji domu. Dopasowany do charakteru budynku, poza niewątpliwymi walorami praktycznymi, doda całej posesji wiele uroku. Czytaj dalej

W końcowej fazie budowy domu kiedy dość już mamy brudu i błota marzymy o gotowym podjeździe. Traktujemy proces wykonania podjazdu jako symboliczne zwieńczenie ciężkich prac budowlanych na posesji i początek ery ładu i porządku w naszym domowym otoczeniu. Zatrzymajmy się na chwilę w budowlanym pędzie i przemyślmy wybór kostki, którą wybrukujemy podjazd.

 

 

Fot. 1


 

Nawierzchnia dopełnia elewację.

Warto zwrócić uwagę na efekt jaki stworzymy wybierając konkretny materiał na podjazd. Im większą powierzchnię stanowi tym mocniej wpływa na wizerunek naszej posesji, . Wykonany niebanalnie podjazd spełni rolę wizytówki domu i zapewni codzienny komfort użytkowania, o dumie z decyzji nie wspominając. Możemy użyć różnych materiałów, jednak do najpopularniejszych coraz częściej należą szlachetne odmiany betonowej kostki brukowej. Za jej powodzeniem i niewątpliwymi walorami z pewnością przemawia ciekawa kolorystyka, bogactwo kształtów i rodzajów wykończenia. Dobór odpowiedniego produktu, ciekawe ułożenie wzbogaci lub podkreśli urodę i charakter posesji. Z pewnością warto powierzyć projekt aranżacji otoczenia domu specjaliście z doświadczeniem. Autoryzowane punkty sprzedaży markowej kostki brukowej oferują często usługi projektowe w formie gratisu, w ramach zakupu materiału.

 

Fot.2

 

Fot.3

 

Fot.4

 

Fot.5

 

Fot.6

 

 

 

Solidnie wykonany i wytrzymały.

Aby podjazd dobrze spełniał swoją funkcję, fachowcy muszą zadbać o jego prawidłowe wykonanie. Projektując przestrzeń posesji należy pamiętać, że podjazd do garażu powinien mieć przynajmniej 3 metry szerokości. Zdarza się również, że stanowi on jednocześnie dojście do domu. Wówczas powinien mieć około 4,5 metra. Najważniejszym walorem praktycznym podjazdu jest to, aby nie zatrzymywała się na nim woda. Konieczne jest więc odpowiednie odwodnienie. Aby było ono możliwe, najlepiej żeby nawierzchnia w tym miejscu była ułożona ze spadkiem 2-5 proc. wzdłuż i około 2 proc. w poprzek drogi. Optymalna grubość kostki na nawierzchnię podjazdu to 6 cm. Warto pamiętać, że betonowe kostki brukowe cechuje antypoślizgowość, to ważna cecha nawierzchni doceniana i poszukiwana w naszym klimacie. Jeśli zależy nam na antypoślizgowym walorze nawierzchni unikajmy gładkich, szlifowanych kamieni.

 

 

Fot. 7

 


Źródło: nota bene / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18322 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 121

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >