Kafelkowanie łazienki. Założenie płytek — czy można zrobić to samodzielnie?

Kafelkowanie łazienki. Założenie płytek — czy można zrobić to samodzielnie?

Nie każdy czuje się mistrzem w pracach remontowych. Jednak rosnące ceny tego typu usług oraz długi czas oczekiwania na fachowców powoduje, że coraz więcej osób, które nie zajmują się tym na co dzień decyduje się samodzielnie wykonać tę czynność. Układanie płytek wymaga nieco wprawy. Nawet jeśli nie jesteś członkiem ekipy budowalnej, to przy minimalnych zdolnościach manualnych możesz sobie z tym poradzić. Potrzebne będzie Ci nieco wiedzy o tym, jak zrobić to poprawnie oraz parę niezbędnych narzędzi. Czytaj dalej

Czego użyć do cięcia płytek? 

Kafelkowanie zawsze zaczyna się od przygotowania podłoża. Zakres prac jest więc uzależniony od tego, czy na ścianach i podłodze masz starą glazurę, czy też zaczynasz od gołego karton-gipsu. Później powinieneś zastanowić się nad tym, jak będziesz układać płytki. Od tej decyzji zależy efekt, który uzyskasz. Może też okazać się, że będziesz musiał odpowiednio dopasować wielość kafli poprzez ich przycięcie. 

 

Kafelkowanie łazienki. Założenie płytek — czy można zrobić to samodzielnie?Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Czytaj również: Płytki ceramiczne inspirowane drewnem, strukturą i geometrią

 

Najważniejsze w ułożeniu płytek jest przygotowanie równej powierzchni do której będą one przytwierdzone. Dlatego ważnym etapem będzie wyrównanie wszelkich nierówności. Można to zrobić za pomocą gipsu lub innego typu masy poziomującej. Czasami budowlańcy decydują się też wyrównanie całości płytami kartonowo-gipsowymi. 

 

Układanie płytek. Jakie etapy prac trzeba będzie wykonać?

Po przygotowaniu podłoża czas na właściwe kafelkowanie. Do układania płytek potrzebne będą pewne narzędzia i akcesoria. Krzyżyki dystansowe pozwolą na zachowanie równych odległości między poszczególnymi elementami glazury. Żeby rozprowadzić warstwę kleju, trzeba zaopatrzyć się w szpachelki. Potrzebne narzędzia najlepiej kupić jeszcze przed rozpoczęciem prac, aby później bez problemu do nich sięgnąć. 

 

Przydatna będzie też poziomica. Dzięki niej układane kolejno elementy glazury będą równo przytwierdzone do ściany. Płytki przytwierdza się do powierzchni podłogi lub ściany za pomocą specjalnego kleju. To od jego przyczepności i tego, jak dokładnie zostanie naniesiony zależy to, jak będą trzymać się kafelki. Masę najlepiej nakładają pace zębate. Dzięki nim można pokryć płytki równą, jednolitą warstwą. 

 

Nie ważne czy masz w planach kafelkowanie schodów, czy też zabierasz się za remont łazienki. Etapy tego, co powinno zostać wykonane są dosyć podobne. Zastanawiasz się ile kosztuje kafelkowanie? Jeśli zrobisz to samodzielnie będziesz ponosić tylko koszty materiałów. W przypadku usługi wykonywanej przez fachowca zapłacisz za to za każdy metr położoych kafelków. 

 

Czytaj również: Loftowy klimat wnętrza dzięki zastosowaniu płytek imitujących ceglaną ścianę

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19339 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 115

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >