Każdy trawnik jest inny… - jak wybrać odpowiednią kosiarkę?

Każdy trawnik jest inny… - jak wybrać odpowiednią kosiarkę?

Jak duży jest mój trawnik? Czy mam na nim dużo drzew i krzewów? Czy chcę zachować skoszoną trawę? Te pytania nasuwają się same, gdy planujemy zakup kosiarki.

Przy użyciu odpowiedniego sprzętu koszenie trawnika jest prostsze, a wyniki pracy dużo lepsze. Na co więc należy zwrócić uwagę wybierając odpowiedni sprzęt koszący?

Kosiarka idealna…

Andrzej Cieciuch - ekspert firmy Husqvarna, udziela porad jak wybrać kosiarkę dostosowaną do naszych potrzeb.
„Idealny trawnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji i sprzętu koszącego dostosowanego zarówno do potrzeb użytkownika jak i trawnika. Dlatego firma Husqvarna w swojej ofercie posiada wiele modeli kosiarek  z  kilkoma metodami koszenia, tak aby spełniać wszelkie wymagania użytkowników… Aby wybrać kosiarkę, która sprawdzi się idealnie na naszym trawniku, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim – jakiej wielkości i kształtu jest trawnik? Im większy trawnik, tym większa powinna być szerokość robocza kosiarki. Należy pamiętać, że skoszenie każdego 1000m2 trawnika wymaga przejścia od 2 do 3 kilometrów. W takiej sytuacji najlepsze będą kosiarki z napędem własnym lub typu Rider (samobieżne). Po drugie musimy zastanowić się jak często zamierzamy kosić trawę. Wybór sposobu koszenia powinien być uzależniony od rodzaju trawnika oraz częstotliwości koszenia. Kosiarki z bocznym lub tylnym wyrzutem poradzą sobie z wyższą, rzadziej koszoną trawą. Z kolei kosiarki z funkcją zbierania trawy to oszczędność czasu i bardziej estetyczny wygląd trawnika. Można je również wykorzystać do zbierania liści, gałązek, chwastów itp. Działanie takie jest szczególnie wskazane, gdy chcemy uniknąć alergicznej reakcji na pyłki traw i ograniczyć rozsiewanie się chwastów. Godne polecenia są również kosiarki z funkcją BioClip®, która sprawdza się doskonale jeśli kosimy trawnik często. Rozdrobnione ścinki trawy nawożą trawnik, czyniąc go odporniejszym na suszę. Jeżeli jesteśmy nastawieni proekologicznie, warto przemyśleć zakup kosiarki ręcznej, nie wytwarzającej żadnych zanieczyszczeń i hałasu”.

 

 

•    Na podstawie wielkości trawnika należy wybrać odpowiednią szerokość roboczą kosiarki. Jeżeli posiadasz dużą, otwartą powierzchnię trawnika, wybierz kosiarkę z szerokością noży co najmniej jednego metra. Z drugiej strony, do dużego trawnika z dużą liczbą drzew i krzewów lepsza będzie kosiarka z większą ilością mniejszych noży, która ułatwi dotarcie do niedostępnych miejsc.
•    Jeżeli trawnik ma średnią lub dużą powierzchnię, najlepiej kupić kosiarkę z napędem własnym.
•    Jeżeli trawnik jest średniej wielkości i użytkownikowi zależy na dodatkowym ruchu na wolnym powietrzu, godna polecenia jest kosiarka bez napędu.
•    Jeżeli trawnik jest niewielki, w grę może wchodzić kosiarka ręczna, nie wytwarzająca żadnych zanieczyszczeń i pracująca bezgłośnie.
•    Jeżeli nie mamy pewności, co do najwłaściwszego systemu i częstotliwości koszenia, należy wybrać kosiarkę oferującą kilka możliwości: wyrzutu, zbierania i rozdrabniania (BioClip®).

 

Do każdego trawnika…

Husqvarna M 53S PRO – do pracy w pełnym wymiarze godzinModel M 53S Pro to solidna, wytrzymała maszyna z funkcją BioClip®, przeznaczona do intensywnej, profesjonalnej pracy. Konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić użytkownikowi świetne wyniki koszenia, nawet w deszczową pogodę. Uchwyt oraz kierownica posiadają amortyzatory, a sprężynowa, centralna regulacja wysokości koszenia maksymalnie ułatwia ustawianie wysokości noży. Model M 53S Pro posiada napęd na przednie koła, ułatwiający użytkowanie maszyny oraz silnik Honda OHC o mocy 2,9 kW.

Husqvarna WB 53S e – optymalne rozwiązanie do regularnej pracy

Wydajna, mocna i wytrzymała kosiarka konwencjonalna do częstego wykorzystywania. Model ten posiada własny napęd ma przednie koła dla optymalnej wygody manewrowania oraz niezawodny, łatwy do uruchomienia silnik Honda GCV. Aluminiowa obudowa jest bardzo odporna na zużycie i uderzenia. Urządzenie tnące typu Combi umożliwia przejście z trybu BioClip na tylny wyrzut podczas koszenia wysokiej trawy. Niezawodna kosiarka WB 53S e do codziennego, profesjonalnego użytku. Posiada uchwyt z regulacją boczną, który można dostosować do potrzeb operatora, danego otoczenia i konkretnej pracy.
Moc: 2,8 kW

Husqvarna LC 48V – solidna kosiarka z systemem 3-w-1

Wszechstronna kosiarka z trzema sposobami zagospodarowania ściętej trawy. Technologia Advanced Flow pomaga w optymalnym stopniu wypełnić pojemnik, aby nie wymagał częstego opróżniania. Pojemnik umieszczony jest wysoko, co ułatwia jego obsługę. Zwrotna kosiarka posiada regulację prędkości jazdy, umożliwiając dostosowanie szybkości koszenia do potrzeb i stanu trawnika. Obudowa ze stali ocynkowanej zapewnia dużą trwałość maszyny. Inne udogodnienia to składanie i regulacja wysokości uchwytu, centralna regulacja wysokości koszenia i łącznik na wąż gumowy.
Moc: 2,4 kW

Husqvarna LB 48V – wytrzymała kosiarka z systemem 2-w-1

Niewielka , solidna kosiarka zapewnia pierwszorzędne rezultaty pracy zarówno z funkcją BioClip, jak i wyrzutem bocznym. Funkcja BioClip oznacza wielokrotne rozdrobnienie trawy, której ścinki użyźniają trawnik. Obudowa ze stali ocynkowanej oraz podwójne łożyska kulkowe kół zapewniają kosiarce wytrzymałość i trwałość. LB 48V posiada regulację prędkości jazdy, umożliwiając dostosowanie szybkości koszenia do potrzeb i stanu trawnika. Innymi udogodnieniami są regulacja wysokości uchwytu, centralna regulacja koszenia i wskaźnik wysokości koszenia.
Moc: 2,4 kW

Husqvarna R 145 –niezawodna kosiarka do mniejszych ogrodów
Wydajna kosiarka o zwartej konstrukcji do mniejszych trawników. Posiada solidną stalową obudowę oraz wszechstronne urządzenie tnące TrioClip. Wyposażona jest również w centralną regulację wysokości koszenia, poręczny kosz na trawę oraz regulowany uchwyt.
Moc: 2,4 kW   

 

 

Źródło: ComPress S.A. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 186 Grupa: Nowości ara... Warto wybrać odpowiednie doniczki do pokoju dziecka.
  • Jaka będzie łazienka przyszłości? Liczba postów: 8 Grupa: Wnętrza Szukając wysokiej jakości baterii i kranów do swojej łazienki to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej marki Sotbe https://sklep.sotbe.com/ w....
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 87 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Ogrody Liczba postów: 374 Grupa: Ogrody To co mogę doradzić odwiedzającym to zakup roślin w szkółce drzewek i krzewów ozdobnych Bór. A dlaczego tam? Bo oni mają duży asortyment, atrakcyjne ceny i dbaj...
  • Konferencja "Buduj z Drewna" Liczba postów: 4 Grupa: Konferencje... Organizujcie konferencje? Domyślam się, że trzeba mieć wiele kwestii na głowie i najlepiej stworzyć sobie całą listę wszystkich ważnych punktów, aby o niczym ni...
  • Odgrzybianie murów i konstrukcji drewnianych budyn... Liczba postów: 38 Grupa: Stawiamy śc... Pleśń i grzyb to poważny problem, który nie tworzy się na ścianie w jedną noc. Czasem jednak łatwo przeoczyć jego pierwsze symptomy. Gdy zaczyna się on pojawiać...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18194 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 83

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >