Kilka porad, jak urządzając małą łazienkę nie tracić w niej przestrzeni

Kilka porad, jak urządzając małą łazienkę nie tracić w niej przestrzeni

Czy pomieszczenie sanitarne o niewielkiej powierzchni można urządzić funkcjonalnie i nowocześnie? Oczywiście! Punktem wyjścia dla tej sytuacji jest dobry plan, znajomość podstawowych wytycznych i rozwiązań, dzięki którym nie musimy iść na kompromisy. Prezentujemy złote zasady aranżacji, które warto wziąć pod uwagę podczas urządzania małej łazienki. Czytaj dalej

 

Łazienka to dla wielu osób najważniejsze pomieszczenie w domu. Warto zadbać o to, by nie tylko ułatwiała życie i codzienną higienę, lecz również – wprawiała w dobry nastrój i sprzyjała chwilom relaksu. Ale jak to zrobić, gdy jej powierzchnia nie przekracza 10 m²? Podpowiadamy.

 

Kilka porad, jak urządzając małą łazienkę nie tracić w niej przestrzeniFot. TECE

Dobry układ

Rozmieszczenie sanitariatów – wanny, prysznica, umywalki, WC – w niedużej łazience wymaga  indywidualnego projektu, gdyż ich odpowiednia lokalizacja wpływa nie tylko na funkcjonalność pomieszczenia, ale także na jego ogólny odbiór.

 

Na szczęście rozwiązania dostępne na rynku pozwalają na sporą swobodę w podejściu do planowania niedużej łazienki, dając szereg możliwości sprawdzających się w niedużych pomieszczeniach. – Nowoczesne projekty wymagają niestandardowego podejścia. Kluczowe staje się zaplanowanie rozkładu i wykorzystanie każdego centymetra. Odpowiedzią na potrzeby wynikające z niewielkich metraży oraz współczesnych trendów, są m.in. stelaże przeznaczone do zabudowy niskiej bądź wąskiej. Stelaż WC o wysokości zaledwie 750 mm umożliwia montaż w jednym ciągu z umywalką, a także – zabudowę WC pod skosem lub oknem. Z kolei stelaż o szerokości 320 mm sprawdzi się m.in. w zabudowie narożników i wąskich wnęk. Warto uwzględnić je tam, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota – mówi Joanna Karolczak, ekspert TECE.

 

Kilka porad, jak urządzając małą łazienkę nie tracić w niej przestrzeniFot. TECE

Czytaj również: Aranżacje łazienek z wykorzystaniem drewnianych elementów

 

Z istotnych zasad, o których warto pamiętać, to unikanie lokowania pralki czy brodzika na wprost wejścia. Łazienka wydaje się wówczas znacznie mniejsza – wejście skierowane na wolną przestrzeń znacznie poprawia ogólny odbiór pomieszczenia. Do zabudowy warto wykorzystać miejsce pod oknem, a także wszelkie istniejące skosy czy wnęki oraz wybrać prysznic w wersji walk-in zamiast wanny - szczególnie tam, gdzie miejsca do dyspozycji mamy naprawdę mało.

 

Praktyczny minimalizm

Mniej znaczy więcej – to zasada, która sprawdzi się w łazience o niedużym metrażu – zarówno w sferze wyborów estetycznych, jak i funkcjonalnych czy technicznych. W obszarze wizualnym zrezygnujmy ze wzorów, wybierajmy minimalistyczne i proste formy wyposażenia, a także konsekwentnie trzymajmy się jednolitej, najlepiej jasnej i stonowanej kolorystyki. Decydując się na prysznic, dobierzmy odwodnienie liniowe, które pozwoli zintegrować z nim wykończenie posadzki. Ciekawym przykładem może być tu ruszt do wypełniania płytkami lub rynna dedykowana takim materiałom jak kamień naturalny. Postawmy również na rozwiązania, które łączą różne funkcjonalności, a tym samym pozwalają zaoszczędzić cenne miejsce. –  „Dwa w jednym” to idea, która przyświeca wielu współczesnym rozwiązaniom dedykowanym mieszkaniom o niedużym metrażu. My również bierzemy ją pod uwagę projektując rozwiązania sanitarne, które podnoszą komfort życia. Przykładem jest toaleta myjąca z intuicyjną obsługą, która łączy funkcję WC i bidetu. Dzięki niej możemy zrezygnować z dwóch rozwiązań na rzecz jednego, bez utraty pełnej funkcjonalności obu sanitariatów – dodaje ekspert TECE. 


Kilka porad, jak urządzając małą łazienkę nie tracić w niej przestrzeniFot. TECE

Multifunkcjonalność dotyczy nie tylko wyposażenia sanitarnego, lecz również mebli czy drobniejszych sprzętów. Tam, gdzie jest to możliwe, warto łączyć zabudowę meblową z umywalką, toaletą czy lustrem oraz przechowywać w niej to, co może zaburzać czystość oraz wizualną wielkość dostępnej przestrzeni.

 

Wszystko jasne

Tu chyba niewiele trzeba mówić – każdy wie, że nic tak nie przytłacza małych pomieszczeń, a czasem również utrudnia utrzymanie czystości, jak ciemna kolorystyka oraz duże wzory. Oczywiście nie oznacza to, że jedynym słusznym wyborem do niedużej łazienki będzie biel lub beż. Z pewnością jednak warto uczynić je bazą bądź podstawą aranżacji.

 

W małej łazience, szczególnie tej bez okna, najlepiej sprawdzą się kolory jasne i pastelowe – biele, beże, pudrowy róż, chłodny błękit oraz jasna zieleń. Zabudowę meblową najlepiej zaplanować w barwie zbliżonej bądź w tonacji jasnego drewna. Warto wykorzystać również cechę odbijania światła charakteryzującą powierzchnie wykonane z materiałów o wysokim połysku – szkliwione płytki, lustra oraz szkło pozytywnie wpłyną na wizualny odbiór wielkości pomieszczenia.

 

Światło w roli głównej

Staranne zaplanowanie oświetlenia jest kolejnym elementem mającym ogromny wpływ na kreowanie przestronności wnętrza. Kluczowe są nie tylko ilość czy  rozmieszczenie punktów świetlnych, lecz również barwa i natężenie emitowanego światła. Wiadomo, że oświetlenie ogólne umiejscowione na suficie obniża sufit, a tym samym optycznie pomniejsza łazienkę, warto więc wprowadzić punkty światła umieszczone w strategicznych miejscach na ścianach, np. nad lustrem.

 

Kilka porad, jak urządzając małą łazienkę nie tracić w niej przestrzeniFot. TECE

Czytaj również: Łazienka w radosne wzory

 

Ważną w przypadku oświetlenia kwestią jest forma opraw oświetleniowych. Warto zrezygnować z wiszących żyrandoli czy wystających kinkietów, a w zamian postawić na płaskie, przylegające do powierzchni ścian plafony czy listwy świetlne. Dobrym rozwiązaniem do małych łazienek są również oprawy wielopunktowe z możliwością wyboru ilości światła czy jego barwy – pozwolą na dostosowanie oświetlenia do aktualnych potrzeb.

 

Optyka powiększenia

Na koniec – kilka uniwersalnych sposobów na to, by optycznie powiększyć łazienkę o niedużym metrażu.

  • Zamontowanie dużych luster. Odbijając wnętrze, zwielokrotnią rzeczywistą kubaturę łazienki. Warto pomyśleć o pionowych lustrach sięgających od podłogi do sufitu.

 

  • Pionowy bądź poziomy układ płytek naściennych. Pasy pionowe pozwalają wizualnie „podnieść” sufit, pasy poziome – wizualnie „rozciągnąć” szerokość ściany.

 

  • Stosowanie stelaży podtynkowych i elementów zlicowanych z powierzchnią, takich jak przyciski spłukujące. Proste, jednolite powierzchnie, pozbawione wystających elementów, wpłyną korzystanie na wizualną przejrzystość pomieszczenia.

 

  • Subtelne wzory. Drobne mozaiki utrzymane w jasnych kolorach nie wpłyną negatywnie na odbiór niewielkiej przestrzeni łazienkowej.

 

  • Unikanie kontrastów. To ważne szczególnie w przypadku wykończenia odbijającego światło, które będzie również odbijać kolory, tworząc nieoczekiwane efekty zaburzające odbiór pomieszczenia.

 

Kilka porad, jak urządzając małą łazienkę nie tracić w niej przestrzeniFot. TECE

Źródło: cdjk / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19195 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 595

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >