Od czego zacząć wiosenne porządki?

Od czego zacząć wiosenne porządki?

Wiosna to idealny czas na odnowienie domu i porządki na działce. Warto sprawdzić, czy niskie zimowe temperatury nie uszkodziły elewacji budynku oraz chodników i podjazdów. Czytaj dalej

 

Sezon wiosenny to także czas prac w ogrodzie, dlatego planując np. wycinkę drzewa, dowiedzmy się jak zrobić to zgodnie z prawem. Nadchodząca wiosna to idealny czas na remont i przywrócenie świeżości domowi i przyległym do niego terenom zielonym. Zaplanujmy harmonogram prac i do dzieła!

 

Sprawdź stan elewacji

Niekorzystne warunki atmosferyczne, panujące podczas mroźnej zimy, mogły negatywnie wpłynąć na stan elewacji domu. Zobaczmy, czy mrozy nie wyrządziły szkód w strefach przycokołowych i cokołowych, czy na ścianach i tynkach nie ma pęknięć, śladów złuszczania i zawilgocenia. Przyjrzyjmy się także, czy nie doszło do rozwarstwienia poszczególnych elementów ocieplenia.

 

- "Jeżeli zauważymy jakieś niepokojące zmiany, postarajmy się jak najszybciej wyeliminować usterki. Zignorowanie małych uszkodzeń może spowodować duże problemy, z którymi wiążą się spore wydatki finansowe. Nie zapominajmy o tym, że elewacja oprócz funkcji estetycznej, powinna chronić budynek przed deszczem, śniegiem, mrozem, a także słońcem i zanieczyszczeniami chemicznymi" - mówi Michal Jalovecky, prezes ES Polska. Elewację warto co jakiś czas umyć wodą pod ciśnieniem, wymieszaną z lekkimi detergentami. Należy przy tym uważać, by nie uszkodzić powierzchni poprzez zbyt mocne tarcie. Tynki ze strukturą najlepiej czyścić przy pomocy urządzeń ciśnieniowych. Ściany powinno się odmalować co 5-10 lat.

 

Rynny i dach

Konserwację rynien należy przeprowadzać wiosną i jesienią. - "Usuńmy z nich wszelkie zanieczyszczenia, piach, liście lub gałęzie, by nie blokowały odpływu wody opadowej. Niedrożny lub rozszczelniony system rynnowy uniemożliwia prawidłowe odprowadzanie wody z połaci. Przeciekające rynny nie będą prawidłowo chronić ścian zewnętrznych budynku i może dojść do spływania wody po nich wody. A skutkiem tego są grzyby i zawilgocenie, które mogą naruszyć konstrukcję murów" – mówi Michal Jalovecky. Podczas kontroli orynnowania, trzeba także przyjrzeć się newralgicznym miejscom w połaci dachowej. Zaliczamy do nich wszelkie połączenia dachu z innymi elementami: kominami, murami, koszami i zlewniami dachowymi. Powstałe w wyniku mrozu i śniegu usterki trzeba jak najszybciej wyeliminować, ponieważ mogą prowadzić do rozszczelnienia.

 

Czytaj również: Pielęgnacja krzewów i drzew


 

 

Zadbaj o chodniki i podjazdy

Mroźna zima, obfitująca w opady śniegu, mogła przyczynić się do zdeformowania powierzchni podjazdów i chodników. Przyjrzyjmy się, okolicom studzienek i przykryciom zaworów instalacji zewnętrznych i sprawdźmy czy nie doszło do wymycia podbudowy i zapadania się powierzchni.

 

"W przypadku, gdy nastąpiło duże uszkodzenie nawierzchni, konieczna jest naprawa na jak największej powierzchni i głębokości. Trzeba wówczas odbudować poszczególne warstwy, ponownie zagęścić i przykryć nową wierzchnią warstwą. Małe podmycia można naprawiać niewielkimi kawałkami, uzupełniając wierzchnią warstwę podbudowy. Natomiast, jeśli chodzi o chodniki, musimy sprawdzić, czy nie doszło do wymycia podbudowy i spoin pomiędzy kostkami. Na szczęście ich remont nie powinien nadszarpnąć naszego budżetu" – mówi Michal Jalovecky.

 

Porządki w ogrodzie

Ogród po zimie wymaga odświeżenia i uporządkowania. Prace rozpocznijmy od dokładnego wygrabienia trawnika – w ten sposób usuniemy liście, suchą trawę i śmieci. –" Do tego celu najlepiej użyć grabi o płaskich zębach, a na koniec zamieść trawnik sztywną miotłą. Podczas prac, należy uważać, by nie uszkodzić kiełkujących na wiosnę roślin. Przeprowadźmy również wertykulację trawnika, która polega na płytkim pionowym nacinaniu darni. Ten zabieg pozwoli pozbyć się chwastów, mchu i martwych roślin, a oprócz tego ułatwi przenikanie wody, tlenu i składników pokarmowych do korzeni" – mówi Michal Jalovecky.

 

Następny krok to odpowiednie przygotowanie do wiosny drzew i krzewów. Zacznijmy od usunięcia suchych, uszkodzonych gałęzi. Pozostałe warto odpowiednio skrócić, aby wypuściły młode pędy i pączki. Sprawa bardziej się komplikuje, kiedy chcemy usunąć z działki jakieś drzewo lub krzew.

Zgodnie ze zmianami w ustawie o ochronie przyrody (z dnia 20 lipca 2010r.), jeśli na gruncie rosną drzewa mające ponad 10 lat, musimy złożyć wniosek o pozwolenie na wycinkę.

 

– "Drzewa, które nie przekroczyły 10 lat, możemy na naszej działce dowolnie przesadzać i wycinać, natomiast te starsze, nawet, jeśli usychają, wymagają zgody urzędnika. Jedynie usuwanie drzew owocowych nie grozi konsekwencjami prawnymi i nie wymaga zezwolenia. Może to być niemożliwe, tylko w wypadku, kiedy nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków, leży w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody. Przestrzegam przed bezprawną wycinką, która może być bardzo nieprzyjemna w skutkach. Kary podyktowane są gatunkiem i wielkością drzewa, i nie są to bynajmniej kwoty symboliczne" – przestrzega Michal Jalovecky.

 

Zezwolenia na wycięcie drzewa lub krzewu wydawane są przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na wniosek właściciela nieruchomości. W przypadku, gdy nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków, wówczas decyzję podejmuje konserwator zabytków. Za zezwolenie pobierana jest opłata, którą ustala się na podstawie stawki zależnej od obwodu pnia oraz rodzaju i gatunku drzewa. Stawki opłat za wycinkę podlegają corocznym zmianom. Natomiast opłata za usunięcie 1m2 powierzchni pokrytej krzewami jest stała i na rok 2011 wynosi 231,28 zł.  

 

Czytaj również: Odkażanie gleby: kiedy jest konieczne?

Źródło: Fama PR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • pies ze schroniska Liczba postów: 169 Grupa: Nasze zwier... Planuję niedługo wziąć pieska ze schroniska, czy takie psy, które mają po kilka lat dam radę nauczyć sztuczek za pomocą treserków dla psa np. https://animalzoon...
  • Inwestycja w ogród Liczba postów: 241 Grupa: Ogród i dzi... Hejka. Ja mam akurat gotowe krzesła. natomiast coś co mi się marzy do ogrodu to stół z żywicą epoksydową. Będę potrzebował tylko jeszcze specjalnych kotw do zi...
  • Aranżacje wielkiego formatu Liczba postów: 5 Grupa: Ogród i dzi... Prawidłowy dobór pompy do oczka wodnego jest kluczowy dla utrzymania jego piękna i funkcjonalności. Na stronie https://www.dostudni.pl/jak-wybrac-pompe -do-oczka...
  • Siłownia zewnętrzna czyli sport na świeżym powietr... Liczba postów: 26 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli myślisz o zakupie sterydów to koniecznie odwiedź stronę https://sterydonline.pl/ Nie tylko znajdziecie tam wysokiej jakości produkty o bardzo konkurencyjn...
  • Zdecydowanie kwiatki Liczba postów: 22 Grupa: Zagospodaro... Ja w swoim ogrodzie mam sporo kwiatów, ale najbardziej chyba lubię ciemierniki białe. Bardzo łatwe w pielęgnacji, super się rozrastają i pięknie kwitną https://...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18515 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 133

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >