Odbędzie się uroczyste otwarcie galerii Agora Bytom. Inwestycja odmieniająca centrum Bytomia.

Odbędzie się uroczyste otwarcie galerii Agora Bytom. Inwestycja odmieniająca centrum Bytomia.

Najnowszy obiekt Bytomia jest już gotowy i wkrótce powita swoich pierwszych klientów. 15 listopada 2010 o godz. 10.00 odbędzie się uroczyste otwarcie galerii Agora Bytom. Na zaproszenie inwestora przybędą władze miasta oraz goście z kraju i zagranicy. Czytaj dalej

Agora Bytom to dzieło duńskiego dewelopera Braaten+Pedersen plus Partners oraz norweskiej firmy Borgestad. Celem inwestorów było stworzenie w Bytomiu wielofunkcyjnego obiektu, nawiązującego do historii miasta i harmonijnie wpisującego się w jego architekturę, a także stanowiącego ważny element rozwoju ekonomicznego regionu. Dzięki inwestycji wartej ponad 90 mln euro na działce o powierzchni prawie 11 tys. mkw. powstał pięciokondygnacyjny obiekt o powierzchni 57 tys. mkw. Galeria znajduje się na placu Kościuszki, a jej parking na 820 miejsc położony jest w kwartale pomiędzy ulicami Kwietniewskiego, Jainty, Dzieci Lwowskich i Webera.

W chwili otwarcia w Agorze na klientów czekać będą sklepy z licznych branż m.in. odzieżowej, obuwniczej, sportowej, kosmetycznej i elektronicznej. Wśród nich są najpopularniejsze marki o międzynarodowej renomie m.in. C&A, H&M, Reserved, CCC, Lindex, Martes Sport i RTV EURO AGD. Agora Bytom to jednak nie tylko galeria handlowa – to również miejsce spotkań, centrum rozrywki i biznesu.

 

Elementem, który odróżnia Agorę Bytom od innych inwestycji, jest wyjątkowo silny nacisk na kulturę. Wspieraniu i animacji lokalnej kultury poświęcono całe trzecie piętro obiektu. Powierzchnię przeznaczono do dyspozycji bytomskiego świata kultury: lokalnych artystów oraz instytucji kulturalnych, w tym Bytomskiego Centrum Kultury, Śląskiego Teatru Tańca i Opery Śląskiej. Z kolei lokalni malarze i plastycy będą promować swoją twórczość w specjalnej galerii umieszczonej w przestrzeni atrium, a do dyspozycji klientów będzie dodatkowo multikino Cinema City, Fantasy Park oraz wiele restauracji i kawiarni.

Budowa Agory odmieniła centrum Bytomia. Rewitalizacji poddano znajdujący się przed Agorą Plac Kościuszki, na którym dziś, prócz drzew i ławeczek znajduje się fontanna. Wyremontowane zostały otaczające obiekt ulice oraz chodniki. Zmodernizowano torowisko tramwajowe i skrzyżowania wokół Placu Kościuszki: Wrocławska/Powstańców Warszawskich/Strzelców Bytomskich, Piekarska/Wrocławska oraz Piłsudskiego/Chrobrego. - Wystarczy przejść ulicami przylegającymi do Agory, by zauważyć, że okolica się zmienia. Dotyczy to stanu budynków, ulic i chodników – mówi Piotr Koj, prezydent Bytomia. - Odnotowaliśmy wyraźne ożywienie na rynku nieruchomości. W ciągu dwóch lat miasto sprzedało wszystkie kamienice znajdujące się w pobliżu Agory. Odnawiane są nie tylko te budynki, które należały do miasta, ale i te, które wcześniej należały do prywatnych właścicieli.

 

Otwarcie Agory Bytom jest niekwestionowanym sukcesem, choć nie obyło się bez trudności. – Jesteśmy dumni, że otwieramy galerię, w której wynajęte zostało 90% powierzchni – mówi Jan Olav Braaten z firmy Braaten+Pedersen plus Partners.  – Nie jest tajemnicą, że globalna zapaść gospodarcza była dla nas wyzwaniem. Budowa Agory Bytom przypadła na czas szczytu kryzysu i w Polsce odczuliśmy jego międzynarodowe skutki. Mimo to dziś Agora Bytom jest miejscem, w którym jest wielu najemców i marek. Głównie dzięki temu, że galeria to jedyna tego typu inwestycja o bardzo atrakcyjnej lokalizacji w centrum Bytomia.  

Gości Agory Bytom powitają liczni najemcy. W sumie w galerii wynajęte zostało 90% powierzchni. – Mamy ciekawą propozycję, stanowiącą połączenie oferty handlowej, rozrywkowej i artystycznej – mówi Mirosław Cechowski, dyrektor Agory Bytom. – Niemniej kilku najemców nadal przygotowuje się do przyjęcia swoich klientów. Większość lokali będzie dostępna dla gości Agory Bytom już od pierwszego dnia otwarcia, pojedyncze – otworzą się nieco później.

Przy budowie galerii pracowało ok. 500 osób, a po jej otwarciu pracę znajdzie kolejnych kilkaset.

 

INFORMACJE DODATKOWE

Agora – nowy wymiar Bytomia

Galerię Agora tworzą kilka budynków połączonych pasażami. Nowa zabudowa wkomponowana została w otoczenie, w którym dominuje zabytkowy gmach sądu oraz neogotycki kościół Świętej Trójcy. Elewację galerii wykonano ze materiałów wysokiej  jakości materiałów – szlachetnych płytek w kolorze piaskowca. Charakteryzują się one pionowymi akcentami oraz seriami okien. Przeszklona fasada daje poczucie przestrzeni, komfortu i bezpieczeństwa. Zwieńczenie galerii zostało zaprojektowane tak, by nawiązywało swoim charakterem do gzymsów i attyk dawnych budynków.

Zastosowane rozwiązania sprawiają, że wnętrze Agory Bytom tworzy unikalny miejski klimat na europejskim poziomie. W samym sercu galerii znajduje się wielkie atrium o imponującej wysokości czterech pięter, łączące szereg funkcji handlowych, gastronomicznych i rozrywkowych. W jego otwartej przestrzeni znajduje się imponująca rzeźba, kompozycje roślinne, galeria sztuki oraz ciągi komunikacyjne – schody ruchome oraz windy. Pomiędzy poziomem 2 i 3 zawieszono specjalnie zaprojektowane drewniane schody, które mogą posłużyć jako scena dla działań artystycznych.

 

Agora Bytom – zakupy, rozrywka, relaks i kultura

Agora Bytom to pierwsza w mieście inwestycja oferująca tak kompleksową ofertę rozrywkową.
Na drugim poziomie, znajduje się 8-salowe kino Cinema City. To pierwsze w Bytomiu kino o tak wysokim standardzie technicznym.

Rozrywkę dla całych rodzin zapewni Fantasy Park. Na 150 mkw. znajduje się kręgielnia, sala gier wideo, stoły bilardowe, a także w pełni wyposażony bar i parkiet z nowoczesnym nagłośnieniem i oświetleniem.

Po dniu spędzonym na zakupach, klienci Agory mogą skorzystać z bogatej oferty kulinarnej. Restauracje położone są na poziomie +2, zaś kawiarnie znajdują się na prawie wszystkich poziomach galerii. Z kolei w sali kameralnej przeznaczonej do szeroko pojętej działalności kulturalnej odbywać się będą różnorakie koncerty, wystawy, małe przedstawienia.

 

Inwestycja: retrospekcja

Agora Bytom ze względu na rozmach przedsięwzięcia i wyjątkowe usytuowanie w historycznym centrum Bytomia to inwestycja-wyzwanie. W jej realizacji pomagały specjalistyczne firmy, posiadające doświadczenie w prowadzeniu złożonych obiektów. Generalnym wykonawcą obiektu była firma Erbud SA. Przy realizacji projektu uczestniczyły także firmy: Niras Polska i Biuro Architektoniczne Arkus, a także wiele lokalnych firm podwykonawczych.

Galeria stanęła w miejscu, w którym w średniowieczu znajdowały się mury obronne miasta. Usytuowanie inwestycji spowodowało wymóg przeprowadzenia badań archeologicznych. Wykopaliska przyniosły wiele wartościowych odkryć: drewniane studnie oraz fragmenty ceramiki, które już wkrótce odwiedzający galerię będą mogli oglądać w jej wnętrzach. Dzięki dobrej współpracy archeologów i inwestora prace archeologiczne nie miały jednak wpływu na tempo prac przy budowie obiektu i Agora Bytom stanęła w błyskawicznym tempie. 22 października 2008 odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego, wiosną bieżącego roku zakończyły się prace przy konstrukcji żelbetowej budynku oraz dachu.22 czerwca miało miejsce uroczyste zawieszenie wiechy, zaś trzy miesiące później budynek został zamknięty oraz rozpoczęły się wewnątrz prace wykończeniowe. Te zakończono miesiąc później.  

Bytomian czeka tydzień pełen atrakcji - Agora Bytom zaprasza!

Andrzej Grabowski, Karolina Malinowska, Tomasz Jacyków, gwiazdy programu You can Dance – tych celebrytów spotkać będzie można w Agorze Bytom w dniach 15-21 listopada. Otwarcie Agory Bytom to dopiero początek atrakcji. Co przez cały tydzień od dnia otwarcia galerii przygotowali dla bytomian organizatorzy?

 

Poniedziałek – Dzień muzyczny

Na klientów Agory Bytom czekają niezapomniane atrakcje. Fani zespołu LOV będą mogli zobaczyć występ muzyków na żywo. W trakcie koncertu wykonają oni autorską aranżację piosenki „Agora Song”.

Wielkie otwarcie to również dzień, w którym odsłonięte zostaną dwie zapowiadane od kilku tygodni wystawy – pierwsza jest poświęcona jest dawnemu Bytomiowi. Składają się na nią stare widokówki i zdjęcia z pejzażami miasta przesłane w ramach akcji „Agora ożywia wspomnienia”. Z kolei uczestnicy imprezy plenerowej „Malowanie Światłem” będą mogli zobaczyć swoje prace na drugiej z planowanych wystaw.

Ci, którzy w poniedziałek przybędą do Agory Bytom, będą mieli okazję wziąć udział w oryginalnym projekcie – pamiątkowej mozaice utworzonej ze zdjęć osób, które odwiedziły galerię w dniu jej otwarcia. Prócz tego przez cały tydzień na wszystkich czekają drobne upominki oraz słodki poczęstunek.

Organizatorzy pamiętali też o rozrywce dla najmłodszych, którym specjalni animatorzy będą malować buzie w najbardziej fantazyjne wzory przez kolejne 7 dni!

 

Wtorek – Dzień Ziemi


To dzień poświęcony ekologii. We wtorek w Agorze Bytom powstanie rzeźba z odpadów przeznaczonych do recyclingu, autorstwa Izy Cieszko, a konferansjer opowiadać będzie o świadomości ekologicznej, segregowaniu odpadów, sztuce i pięknie.  Przybyli w tym dniu goście będą mieli możliwość podglądania procesu tworzenia rzeźby cieniowej i uczestnictwa w związanych z tym konkursach. Osoby, którym zrobiono zdjęcie do mozaiki będą mogły odnaleźć się na wspólnej pamiątkowej fotografii.  

 

Środa – Dzień Dziecka


Jest dniem przeznaczonym dla najmłodszych gości Agory Bytom. 17 listopada w galerii wystąpią gwiazdy sceny teatru dziecięcego. Teatr Pinezka, Wesoła Ferajna Berniego, a także Clown Dyzio oraz szczudlarze – wszyscy ci artyści dostarczą niezapomnianych wrażeń dzieciom, które w środę odwiedzą galerię. Mali widzowie będą mogli spróbować swoich sił w trudnej sztuce clownady podczas specjalnych warsztatów.

 

Czwartek – Dzień Filmowy

Jaś Fasola, Neo z Matrixa, Strażnik Teksasu – postacie te przechadzać się będą w Agorze Bytom podczas „Dnia Filmowego”. Ale największą gwiazdą programu będzie znany aktor, Andrzej Grabowski. Goście galerii będą mogli tego dnia posłuchać na żywo wywiadu z artystą, który opowie
o swoich przygodach z aktorstwem.  

Znawcy kina będą mogli wykazać się erudycją i wystartować w konkursie na dopowiadanie dialogów filmowych, a tych, którzy swoich sił chcą spróbować w branży, zapraszamy do zabawy w odgrywanie scen filmowych. Dla osób planujących w przyszłości występ w prawdziwym filmie lub serialu zaplanowano casting do banku twarzy.

 

Piątek – Dzień Tańca

Gości Agory Bytom porwie do tańca energia uczestników programu You Can Dance.  18 listopada
to dzień poświęcony tej formie aktywności fizycznej. Organizatorzy zaplanowali występ grupy tanecznej TITO DANCE STUDIO oraz innych gwiazd programu: Rafała „Tito”, Artura Cieciórkowskiego, Molo i Frodo, Kamila

Węsierskiego „Santi”. Goście, którzy tego dnia odwiedzą Agorę Bytom, będą mogli nauczyć się tanecznych kroków od tancerzy w ramach mini-warsztatów.

 

Sobota – Dzień Mody

Fani mody, zakupoholicy i fashioniści – dla nich wszystkich przygotowano w „Dniu Mody” specjalne atrakcje. W tym dniu w galerii pojawią się celebryci świata mody: słynna modelka Karolina Malinowska oraz stylista i tym samym jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiego show businessu – Tomasz Jacyków. Będą oni pełnić funkcję jurorów podczas długo wyczekiwanego finału konkursu „Bitwa Trendów”. Finaliści zaprezentują się wówczas w swoich kreacjach przed jury, które oceni i wybierze najlepszą stylizację. Wszyscy fani mody będą mogli zobaczyć, jakie trendy obowiązywać będą w nadchodzącym sezonie, podczas pokazu mody. W „Dniu Mody” odbędzie się też quiz dotyczący mody i Agory Bytom, do którego zapraszamy wszystkich gości galerii. Nagroda to konsultacja z profesjonalnym stylistą, a także możliwość zrobienia zakupów w jego towarzystwie. Panie będą mogły się poddać w tym dniu bezpłatnym zabiegom pielęgnacyjnym na stoisku Mary Key.
 

 

Niedziela – Dzień Kultury Śląskiej

21 listopada w Agorze jest dniem kultury regionu. Goście będą mogli posłuchać wówczas koncertów muzycznych, a także obejrzeć liczne przedstawienia oraz pokazy. W niedzielę zostanie także odsłonięta wystawa Rzeźby Stalowe. Dla dzieci przygotowano warsztaty w Klubie Zielonej Żyrafy oraz gry w Becekowym Pokoju Gier.

 

Na pamiątkę dla Bytomia

Piosenka o Bytomiu, wyjątkowa kolekcja starych pocztówek z widokami dawnego Bytomia, czy wystawa niezwykłych prac namalowanych światłem – tylko niektóre efekty 9-tygodniowych akcji, które będzie można zobaczyć w Agorze Bytom. Które zapadną bytomianom szczególnie w pamięć?

Jedną z pierwszych akcji był plebiscyt na wykonawcę „Agora Song”, utworu muzycznego o Bytomiu i Agorze. Internauci mogli wybierać spośród czterech lokalnych zespołów: Biff, Roan, Plastic i LOV. To właśnie muzycy z ostatniej grupy stali się faworytami internautów, otrzymując w plebiscycie niemalże połowę głosów. – To dla nas wielka niespodzianka i jednocześnie duże wyróżnienie – mówi Bartek Kapłański, autor tekstów oraz gitarzysta LOV. – Fantastycznie jest czuć, że bytomianie chcą posłuchać piosenki w naszym wykonaniu. Cieszymy się też, że nareszcie będziemy mogli dla nich trochę pohałasować – 15 listopada zagramy nasz pierwszy koncert w Bytomiu.

Powstająca w historycznym centrum Bytomia Agora postanowiła przypomnieć jego mieszkańcom, jak w dawnych czasach wyglądało miasto. Do akcji „Agora ożywia wspomnienia” zaproszeni zostali posiadacze starych pocztówek oraz zdjęć z widokami Bytomia. Zeskanowane materiały mogli oni przesyłać przez serwis Agory Bytom. - Część osób przekazała swoje zbiory za pośrednictwem Muzeum Górnośląskiego – nawiązane w ten sposób kontakty były dla bardzo ciekawe i być może zaowocują poszerzeniem zbiorów muzealnych – mówi Katarzyna Skalska z firmy Braaten + Pedersen Plus Partners. Dzięki konkursowi powstała kolekcja składająca się z 900 starych fotografii. Najciekawsze z nich będą prezentowane od 15 listopada, a wernisaż uświetni uroczystość otwarcia galerii.

 

W dwa ostatnie weekendy października oraz pierwszy listopada na bytomskim rynku miała miejsce cykliczna impreza „Malowanie Światłem”. Bytomianie mogli spróbować nietypowej formy sztuki. Przy pomocy latarek i kolorowych diod kreślili w powietrzu świetlne smugi, które rejestrował specjalny aparat fotograficzny. – Cieszymy się, że mogliśmy zapewnić bytomianom taką formę zabawy – mówi Mirosław Cechowski, dyrektor Agory Bytom. – Chcieliśmy, by Agora od początku kojarzyła się z dobrą rozrywką. 25 najbardziej efektownych kreacji zostanie zaprezentowanych na wystawie w dniu otwarcia galerii.

Fani mody mieli szansę udowodnić swoje wyczucie stylu w „Bitwie Trendów”, współorganizowanego z radiem Eska. Do pierwszego etapu konkursu zgłosiło się ponad 380 osób. Wśród nich wybranych zostało ośmiu uczestników, którzy stoczyli na antenie radiowej pojedynek, odpowiadając na pytania w quizie o modzie. Finał „Bitwy Trendów” będzie miał miejsce już wkrótce, 20 listopada w galerii Agora Bytom. Podczas „Dnia Mody” kreacje konkursowe uczestników ocenią jurorzy - modelka Karolina Malinowska i stylista Tomasz Jacyków.
 
- Wszystkie akcje cieszyły się dużym powodzeniem wśród bytomian – wspomina Mirosław Cechowski, dyrektor Agory Bytom. – Liczymy, że podczas otwarcia ich efekty wzbudzą równie duże zainteresowanie i staną się prawdziwą atrakcją dla gości galerii.

Kluczowe informacje o Agorze Bytom

• Powierzchnia działki - 10.816 + 5.870 m2
• Powierzchnia całkowita - 57.000 + 31.350 m2
• Powierzchnia handlowa - 25.000 m2
• Powierzchnia biur - 1.000 m2
• Powierzchnia wynajęta - 90%
• Powierzchnia pod działalność kulturalną - 1.300 m2
• Data otwarcia -15 listopada 2010
• Wartość inwestycji - ponad 90 mln euro
• Liczba miejsc parkingowych - 820
• Liczba wynajętych sklepów - ponad 100

Godziny otwarcia

• Galeria handlowa: Poniedziałek-Sobota: 9.00-21.00, Niedziela: 10.00-20.00
• Część gastronomiczna: Poniedziałek-Sobota: 9.00-22.00; Niedziela: 10.00-21.00
• Supermarket:  Poniedziałek-Sobota: 8.00-21.00, Niedziela: 9.00-20.00
• Cinema City, Fantasy Park, Pure  – zgodnie z indywidualnymi grafikami

Dojazd komunikacją miejską:

• Przystanek Sądowa: T6; T7; T9; T19; T38
• Przystanek Kościół św. Trójcy: T38
• Przystanek Bytom Plac Sobieskiego: 608; 148; 820; 185; 42; 85; 192; 114; 227; 91; 830N; 830

Postój taxi: miejsce podstoju znajduje się przed Agorą Bytom, po drugiej stronie Placu Kościuszki

Najwięksi najemcy:

• 8-salowe kino Cinema City        
• Centrum rozrywki Fantasy Park            
• PURE            
• H&M
• Reserved            
• Delikatesy Społem Znajomy Sklep    
• RTV EURO AGD        
• C&A            
• Martes Sport
• Lindex            
• Reichmann
• Matras            
• Rossmann            
• Altero
• Home & You            
• Superpharm            

Pozostali najemcy:

Moda: Orsay, Camaieu, Lee Wrangler, Triumph, 5-10-15, Coccodrillo, Oodji, Tally Weijl, Cropp, House, Intermoda, Monsoon Accesorize, Atlantic
Obuwie: Venezia, Clemente, Prima Moda, CCC, Wojas, Heavy Duty, Quazi
Sport: Bergson, Adidas, Nike
Kawiarnie i restauracje: Solo Pizza, United Chicken, Kuchnia Polska, Burger King,
Guty (Asia cusine), Wyspa Smaku, Grycan, Holia Chopin Café, Café Club
Usługi: Vision Express, Fielmann
Inne: Sephora, Apart, Swiss, Kruk

 

Źródło: AGORA BYTOM / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jak zaoszczędzić na transporcie Liczba postów: 392 Grupa: Opinie Zależy, o jakim transporcie mówimy. Jeśli o międzykrajowym, to mam szczęście, że płyną od nas często promy https://promy24.com/pl/kierunki/prom-gdy nia-karlskron...
  • Informatyk do firmy Liczba postów: 21 Grupa: Trudne tema... HRK https://hrk.pl/pl/it-contracting - lider w dziedzinie IT Contractingu. Ich firma specjalizuje się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań IT dla przedsiębior...
  • Jaki podział domu po rozwodzie? Liczba postów: 786 Grupa: Trudne tema... A może uda Wam się jakoś porozumieć? Może nie wszystko jeszcze stracone? Nie podejmujcie zbyt pochopnie decyzji o rozstaniu, bo może jeśli się postaracie to uda...
  • sprawdzone środki na potencję Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Jednym z rozwiązań na problem z erekcją są środki na potencję które można kupić w sklepie internetowym https://potencja.net.pl/ Zaglądając na ich stronę znajdzi...
  • Czy ufasz kasynie online? Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Nic dziwnego, że mówią, że zanim zaufasz komuś lub czemuś, musisz to sprawdzić. Tak samo jest z kasynem – ważne jest, aby sprawdzić witrynę pod kątem licencji h...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18515 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 86

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >