Odpowiednie oświetlenie kuchni

Odpowiednie oświetlenie kuchni

Kuchnia to wyjątkowe miejsce w każdym mieszkaniu. Dlaczego? Ponieważ to tam przygotowuje się wszystkie posiłki, a także bardzo często spożywa je razem z innymi domownikami. Dlatego też dla zapewnienia odpowiedniego komfortu miejsce to musi być odpowiednio oświetlone. Wszystko powinno w nim wyglądać naturalnie, praca powinna sprawiać przyjemność, a poruszanie po kuchni nie powinno być kłopotliwe. Jak jednak tego dokonać?

 

Dobrze oświetlona kuchnia to ta, w której znajduje się wiele źródeł światła. Takie rozwiązanie zapewni prawdziwy komfort pracy i przebywania w tym miejscu.

 

Czytaj również: Nowoczesne lampy owalne

 

Zacznijmy może od głównego oświetlenia. Powinno ono być równomierne. Jeżeli lampy będą źle rozmieszczone wówczas może pojawić się problem, gdyż padające światło na meble i urządzenia będzie tworzyło cienie. Nie będzie to komfortowe. Dlatego też powinniśmy zadbać o równomierne oświetlenie. Oświetlenie sufitowe jest bardzo ważne. To ono jest głównym źródłem światła i wprowadza atmosferę. Źle zamontowane sprawi, że każdy będzie czuł się w kuchni niekomfortowo. Najczęściej stosuje się tutaj tradycyjne lampy, a także halogeny, punktowe reflektory lub inne.

 

 

Jeżeli oświetlenie ogólne jest już gotowe można przejść do kolejnych punktów. Warto pomyśleć o dobrym oświetleniu miejsc pracy. Dlaczego? W końcu tylko w ten sposób praca będzie przyjemna i przede wszystkim bezpieczna! Strefę roboczą można oświetlić świetlówkami lub halogenami. Ważne jednak, aby barwa światłą była ciepła i nie zniekształcała barw. Nad kuchnią znajduje się okap, który posiada oświetlenie halogenowe. Dlatego o to miejsce nie musimy się martwić. Pod górnymi szafkami można zamontować płaskie oświetlenie. Odległość między żarówkami halogenowymi powinna wynosić około pół metra. Można także zastosować oświetlenie nad szafkami, wówczas rozjaśnia przestrzeń wokół szafek i blatu.

 

Czytaj również: Odpowiednie oświetlenie miejsca pracy

 

Ostatecznie trzeba pamiętać o odpowiednim oświetleniu miejsca, w którym wszyscy domownicy będą spożywać posiłki. Cały blat lub stół powinien być oświetlony… jednak w taki sposób, aby nie oślepiać osób. Na prostokątnym stołem lepiej sprawdza się kilka mniejszych, wiszących lamp zawieszonych w rzędzie, jeżeli jednak posiadamy okrągły stół dobry rozwiązaniem będzie jedna centralna lampa. Pamiętajmy także, aby lampy nie wisiały tuż nad głową osób siedzących, gdyż nie będzie to dla nich komfortowe i przyjemne. Wysokość zawieszenia lamp jest uzależniona od wielkości stołu – warto o tym pamiętać! Nad mniejszym stołem wiesza się oświetlenie na około 50cm, jeżeli natomiast jest to duży stół powyżej 120cm wiesza się na wysokości około 80cm.

 

 

Widać więc, że odpowiednie oświetlenie w kuchni to podstawa. To dzięki niemu będziemy czuć się w niej komfortowo! Warto pomyśleć o kilku rodzajach oświetlenia i zamontować je w taki sposób, aby było widno, a także aby światło nie zmieniało kolorów. 

Źródło: budnet.pl
Autor: Patryk Czarnecki

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17888 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 148

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >