Odpowiednio dobrana drabina

Odpowiednio dobrana drabina

Wybór odpowiedniej drabiny do wykonywania pracy na wysokości jest bardzo ważny. Od właściwego doboru drabiny do rodzaju i miejsca wykonywanej pracy zależy w dużej mierze bezpieczeństwo jej użytkowania. Czytaj dalej

 

Na górę… ? Jaka drabina będzie najodpowiedniejsza?

 

Szeroki wachlarz typów drabin oferowanych przez KRAUSE pozwala na optymalne dopasowanie drabiny do niemal wszystkich potrzeb dotyczących prac na wysokości, które mogą być wykonywane na drabinie.Dobranie drabiny odpowiedniej do naszych potrzeb to inwestycja w bezpieczeństwo i niezawodność na lata. Czym zatem powinniśmy się kierować, dobierając drabinę? Podpowiada przedstawiciel z firmy KRAUSE – będącej liderem na rynku drabin i rusztowań.

 

Jak wysoko, gdzie i jak często?

 

„Poszukując odpowiedniej drabiny, powinniśmy rozważyć 3 kwestie. Po pierwsze, na jakiej wysokości będziemy pracowali? Podawane przez producentów wartości dotyczy zazwyczaj „wysokości roboczej”, która oznacza wysokość najwyższego możliwego punktu stania podwyższoną o 2 m jako zasięg prac wykonywanych na danej drabinie.  Następnie należy upewnić się, czy powierzchnia, na której będziemy stawiać drabinę jest równa i stabilna. I wreszcie – jak często i w jakich warunkach będziemy użytkować drabinę?” – radzi przedstawiciel z firmy KRAUSE.

 

 

Proste drabiny przystawne

 

 Podstawowy rodzaj drabiny to klasyczna jednoelementowa konstrukcja. Można ją oprzeć o ścianę bądź inny stabilny element. Drabiny przystawne z oferty firmy KRAUSE posiadają w zależności od wersji od kilku do kilkunastu wytrzymałych profilowanych szczebli, pozwalających na bezpieczną pracę na różnych wysokościach roboczych. Warto zwrócić uwagę na ciężar i podstawę drabiny – konstrukcje aluminiowe są lekkie i poręczne, a antypoślizgowe stopki zapewniają odpowiednią stabilność.Drabiny wielofunkcyjne – wszechstronni współpracownicy

 

 

 

Drabiny wielofunkcyjne to zdecydowanie bardziej zaawansowane konstrukcje, umożliwiające najczęściej zastosowanie aż 4 ustawień: jako drabina przystawna, wolnostojąca o wyższej lub niższej wysokości oraz rozsuwana. Proponowane przez firmę KRAUSE podstawowe konstrukcje linii Corda składają się z 3 elementów, posiadających od 7 do 11 szczebli każdy. W pozycji rozsuwanej pozwalają na pracę na wysokości roboczej do 7,25 m, a w pozycji wolnostojącej – do 5,35 m. W przypadku drabin wielofunkcyjnych szczególnie warto zwrócić uwagę na elementy gwarantujące komfortową i bezpieczną pracę. Oprócz stopek antypoślizgowych, drabiny wielofunkcyjne z oferty KRAUSE  posiadają dodatkowy stabilizator. Dla wygody użytkowania pamiętajmy też, aby zwrócić uwagę na ciężar i sposób składania całej konstrukcji – dzięki temu wygodny transport drabiny nie będzie problemem. Gdy zaczynają się schody…W praktyce często zdarza się, że drabinę trzeba ustawić na podłożu o zróżnicowanych poziomach.  Najczęściej dotyczy to schodów i wiąże się z dodatkowymi trudnościami w uzyskaniu odpowiedniej stabilności konstrukcji. Wybrane modele drabin wielofunkcyjnych KRAUSE posiadają funkcję ustawiania na schodach.

 

Optymalnym rozwiązaniem w tej sytuacji są drabiny TeleVario.Producenci oferują również wiele dodatkowych elementów, jeszcze bardziej zwiększających bezpieczeństwo i komfort pracy w trudnych warunkach. Firma KRAUSE proponuje bogatą ofertę akcesoriów z serii Combi Systems. Atestowane przez TÜV dodatkowe stabilizatory z regulacją poziomu, przedłużenia podłużnic, uchwyty dystansowe, półki czy szpice do stosowania na miękkich podłożach pozwalają na bezpieczną i komfortową pracę w praktycznie każdych warunkach.Wygodny pomost, czyli drabiny przeguboweZłożona konstrukcja i niezawodne mechanizmy umożliwiają stosowanie niestandardowych rozwiązań. Warte uwagi są zwłaszcza konstrukcje przegubowe, które jeszcze bardziej zwiększają funkcjonalność drabin. Firma KRAUSE opatentowała własny system przegubów, umożliwiających nie tylko łatwe i szybkie rozkładanie i składanie konstrukcji, ale także ustawianie ich w praktycznej pozycji pomostu roboczego. Modele z systemem MultiMatic umożliwiają w tym ustawieniu prace na wysokości prawie 3 m. Warto więc zwrócić uwagę na taką funkcję drabiny, szczególnie jeśli planujemy prace wymagające częstej, nieznacznej zmiany miejsca położenia.  Kolejną ważną zaletą jest niewielki rozmiar po złożeniu, który ułatwia przechowywanie drabiny oraz jej transport. 

 



Jak użytkować drabinę?

 

„Drabiny nie można ustawiać na nierównym i ruchomym podłożu. Niebezpieczne dla stabilności konstrukcji mogą być śliskie powierzchnie z kamienia naturalnego czy płytek ceramicznych lub lód. Drabina powinna być oparta na nogach (podłużnicach), a nie na szczeblach czy stopniach. Co więcej, drabina przystawna powinna zostać oparta o płaską, stałą płaszczyznę i przed użyciem zabezpieczona np. przez przymocowanie albo zastosowanie odpowiedniego wyposażenia dla zapewnienia stateczności. Drabina nie może nigdy być przestawiana w nowe miejsce podczas przebywania na niej.” – podkreśla przedstawiciel firmy KRAUSE. Ustawianie drabiny nie powinno także kolidować z ruchem pieszych, pojazdów czy z otwieraniem lub zamykaniem drzwi lub okien. Jeżeli to możliwe, miejsce w obszarze wykonywania prac należy odpowiednio zabezpieczyć tak, aby wykluczyć ryzyko wypadku bądź uszkodzenia mienia. Po ustawieniu, a przed pierwszym użyciem drabiny należy dokonać oględzin stanu i działania wszystkich części pod kątem uszkodzeń i bezpiecznego użytkowania. „Pod żadnym pozorem nie można używać uszkodzonych drabin. Po zakończonym dniu pracy warto usunąć z drabiny wszelkie zanieczyszczenia, np. mokre farby, brud, błoto, olej czy śnieg, które następnego dnia mogą wpłynąć na bezpieczeństwo użytkowników. Niezwykle istotną kwestią jest także rzetelna ocena stanu zdrowia osoby korzystającej z drabiny.

 

Przy niektórych schorzeniach, przyjmowaniu leków, spożyciu alkoholu lub innych używek, użytkowanie drabiny może prowadzić do zagrożenia zdrowia lub życia osób pracujących na wysokości. Warto zatem upewnić się, czy w danej chwili jesteśmy w stanie korzystać z drabiny.” – dodaje przedstawiciel z firmy KRAUSE.Bogactwo modeli dostosowanych do bardzo zróżnicowanych potrzeb użytkowników powoduje, że wybór odpowiedniej drabiny to decyzja, której powinniśmy poświęcić chwilę namysłu. Oferta firmy KRAUSE, wiodącego europejskiego producenta, podzielona została na 3 grupy – linię Corda przeznaczoną dla okazjonalnego stosowania w domu, linię Monto zaprojektowaną dla majsterkowiczów i wykonawców, ceniących wygodę i zwiększony komfort pracy oraz linię Stabilo – stworzoną dla przemysłu i profesjonalnych użytkowników. Niezależnie jednak od naszych potrzeb pamiętajmy, by wybierać drabiny posiadające odpowiednie atesty i sprawdzone konstrukcje. Im wyżej bowiem wchodzimy - tym bardziej powinniśmy zadbać o własne bezpieczeństwo podczas pracy na wysokości. 

Źródło: gutpr / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19131 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 311

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >