Ogrodzenia z cegły klinkierowej

Ogrodzenia z cegły klinkierowej

Ogrodzenie to funkcjonalny element otoczenia domu. Nie należy zapominać jednak o jego bardzo ważnym znaczeniu estetycznym: ładne, skomponowane z bryłą domu i otoczeniem stanowi ich efektowne dopełnienie. Dlatego warto starannie przemyśleć projekt i wykonanie oraz dobrać trwałe materiały, takie jak na przykład cegły klinkierowe Czytaj dalej

 

Ogrodzenie wykonane z cegły klinkierowej dobrze komponuje się z innymi materiałami, takimi jak drewno czy metal. Pasuje do domów wykonanych w stylistyce zarówno tradycyjnej, jak i nowoczesnej. Stanowi także ważny element otoczenia chroniący mieszkańców przed niepowołanymi gośćmi. Jeżeli plan zagospodarowania nie zabrania w miejscu zamieszkania budować ogrodzeń pełnych, można je wykonać z cegły klinkierowej. Takie rozwiązanie szczelnie ukryje wnętrze posesji, jednak należy pamiętać, aby mur  nawiązywał swoją formą i materiałem do elementów ścian i cokołów domu, co pozwoli stworzyć jednolitą całość. Można wybrać również wariant z elementami drewnianymi lub metalowymi, osadzonymi pomiędzy słupkami z cegły  klinkierowej. Jeżeli już podejmiemy decyzję, jaką formę przybierze ogrodzenie można przystąpić do prac.

 

Etap 1: Fundamenty

Po rozplanowaniu rozłożenia ogrodzenia w terenie można przystąpić do wylewania ławy fundamentowej. Najlepiej wykonać ją z betonu klasy B15. Głębokość fundamentu nie musi być zbyt duża. W głównej mierze zależy ona od położenia geograficznego działki, rodzaju gruntu oraz ogrodzenia, na które się zdecydowano. Mur pełny wymaga głębszego fundamentu niż przęsłowy. W przypadku gruntów wysadzinowych (zwiększających objętość pod wpływem zamarzającej wody) zaleca się posadowienie poniżej poziomu przemarzania gruntu, czyli na głębokość od 80 do 120cm. Z kolei fundamenty o głębokości ok. 60cm będą optymalne przy gruntach niewysadzinowych i w przypadku ogrodzeń przęsłowych. - Zalecane jest, aby fundament wystawał na ok. 10cm nad poziom terenu. Do wykonania tego fragmentu niezbędny jest szalunek, który powinien być szczelny, dzięki czemu nie wydostanie się z niego beton. Następnie na fundamencie układa się izolację poziomą, np. z masy bitumicznej, zapobiegającą podchodzeniu wody z gruntu – tłumaczy Roman Tereszczak, ekspert firmy Röben. Jest to jeden z zabiegów zapobiegających powstawaniu na klinkierze białych wykwitów.

 

 

Etap 2: Układanie cegieł i dobór odpowiedniej zaprawy

Układanie pierwszych cegieł zaczynamy od narożników. Dopiero po ich wykonaniu, przechodzimy do wypełnienia przestrzeni między nimi. Pamiętajmy, że od rozmiaru cegieł zależy wielkość słupka. Najczęściej wybierany klinkier firmy Röben charakteryzuje się wymiarami 240x115x71mm, pozwalającymi zbudować słupek o przekroju 36,5x36,5cm. Murując ogrodzenie należy mieszać cegły z różnych palet, ponieważ cegły z różnych partii produkcyjnych mogą nieznacznie różnić się odcieniem, co wynika ze składu naturalnego surowca, z którego produkuje się klinkier – gliny, jak również technologii produkcji.  Podczas murowania, nie można zapomnieć o zastosowaniu odpowiedniej zaprawy. Powinna być przeznaczona do klinkieru i charakteryzować się bardzo dobrą przyczepnością, niską nasiąkliwością i odpornością na działanie warunków atmosferycznych. Zaprawy zawierające wapno mogą doprowadzić do powstawania wykwitów, a nieszczelne fugi - do wniknięcia do wnętrza muru wody oraz soli zawartej w zaprawie. Po odparowaniu wody związki chemiczne pozostają na powierzchni cegieł w postaci nieestetycznych białych zacieków. Kluczowa w całym procesie budowania ogrodzenia z klinkieru jest ochrona przed wilgocią.

 


Czytaj również: Jak zabezpieczyć domową automatykę przed pogodą?


Etap 3: Przęsła i słupki

Klinkierowe ogrodzenia mogą być w całości murowane z cegieł lub też łączyć powierzchnie z cegły z elementami wykonanymi z drewna czy metalu. - Do najchętniej wybieranych rozwiązań należy zamontowanie między słupkami z klinkieru metalowych przęseł. Powinno się to odbyć się na przegubach, umożliwiając tym samym rozszerzalność termiczną, dzięki czemu powstające naprężenia nie zostaną przeniesione na wymurowane słupki, co mogłoby powodować pękanie fug, a nawet uszkodzenie klinkieru – wyjaśnia Tereszczak. Pod przęsłami na podmurówkach wykonać trzeba tzw. rolkę, czyli ułożyć cegły w taki sposób, że na zewnątrz muru widać tylko główki, a nie tradycyjnie – wozówki. We wszystkich miejscach, które narażone są na przenikanie wody, niezbędne jest  zastosowanie cegły pełnej, zamiast perforowanej, tzw. „dziurawki”. Oprócz cegieł w tradycyjnej formie prostopadłościanu, do wykończenia ogrodzenia można wykorzystać cegły kształtowe w kilkunastu różnych typach.

 

 

Z kolei po wymurowaniu zewnętrznej warstwy słupka z klinkieru, pustą przestrzeń wewnątrz zbroi się prętami o średnicy 8-10mm, w odstępach co 15-20cm i wypełnia betonem o takiej samej konsystencji, jak zaprawa do klinkieru. Powstałe słupki i cokoły należy odpowiednio zabezpieczyć przed wodą. Najszybszym i najwygodniejszym sposobem wykonania zakończenia słupków jest użycie są prefabrykowanych kapturów, czyli gotowe elementów budowlanych składających się z cegieł klinkierowych i betonowego rdzenia nośnego. Ważne, aby daszki na cokoły były odpowiedniej wielkości i wystawały kilka centymetrów poza obrys słupka i cokołu. Od spodu powinny mieć kapinos, aby strugi deszczu nie spływały po murze. Skuteczne odprowadzanie wilgoci zapobiega jej wnikaniu do spoin słupa oraz powstawaniu wykwitów. Do murowania kapturów wykorzystuje się klej elastyczny.

 


Czytaj również: Renowacja już istniejących powłok malarskich

 


Etap 4: Fugowanie  

O rozpoczęciu fugowania decyduje fachowiec, który uwzględni różne czynniki, m.in. stopień wilgotności muru oraz warunki atmosferyczne (opady deszczu i temperatury poniżej 5°C wykluczają rozpoczęcie prac). Przed rozpoczęciem fugowania górną warstwę ogrodzenia powinno się zabezpieczyć przed wnikaniem wody z opadów atmosferycznych. Należy wykonać pełne spoiny za pomocą specjalnej fugi przeznaczonej do klinkieru. Problemem nie będzie zrobienie fugi wypukłej lub wklęsłej. Najważniejsze w tym przypadku jest to, aby jej brzegi stykały się z krawędzią cegieł. Wszystkie inne sposoby murowania np. na puste lub zagłębione spoiny są nieprawidłowe i mogą prowadzić do zniszczenia ogrodzenia.

Źródło: Yasna / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19132 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 328

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >