Sufit podwieszany w korytarzu - nowoczesne aranżacje korytarzy

Sufit podwieszany w korytarzu - nowoczesne aranżacje korytarzy

Wykorzystanie sufitu podwieszanego w aranżacji sal czy pokoi o dużych powierzchniach daje projektantom znaczną swobodę. W przypadku ciągów komunikacyjnych – korytarzy, sprawa jest trudniejsza – ale tylko pozornie. Czytaj dalej

Zastanawiając się nad przyszłym wyglądem sali, w której pojawi się sufit podwieszany bierze się pod uwagę szereg czynników: przeznaczenie pomieszczenia, układ i ułożenie okien, związany z funkcją pokoju typ sztucznego oświetlenia, potrzebny użytkownikom klimat akustyczny, rodzaj i sposób ustawienia mebli. Elementów jest sporo, a przez to i możliwości wybrania, i włączenia w całą kompozycję sufitu podwieszanego - ogrom.

Z korytarzami do niedawna było nieco inaczej. Często zdarza się, że korytarz jest pomieszczeniem, „ślepym” – bez dostępu do okien, skazanym wyłącznie na sztuczne oświetlenie. Mimo tego nie powinien sprawiać wrażenia miejsca, które każdy chce jak najszybciej opuścić. Ze względu na swój charakter (ciąg komunikacyjny) najczęściej nie ma możliwości aranżacji przestrzeni za pomocą mebli. Dlatego sufit podwieszany awansuje do rangi podstawowego, a czasem jedynego czynnika, który pozwala nadać korytarzowi nietuzinkowy i estetyczny wygląd.

System Solutions dla korytarzy
System Solutions to narzędzie pracy przygotowane dla architektów, wykonawców, sprzedawców, inwestorów oraz wszystkich zainteresowanych sufitami podwieszanymi. Zawiera komplet informacji na temat 50 systemów sufitów podwieszanych Armstrong przedstawionych w wyczerpujący sposób. Systemy korytarzowe to prawie połowa z nich - dokładnie 21.

Zawarte tam propozycje umożliwiają wykonanie ciekawych, funkcjonalnych i estetycznych korytarzowych sufitów podwieszanych - rozwiązania podając niejako „na talerzu”. Założeniem opracowania i zebrania w całość koncepcji System Solutions (Systemy Sufitów Podwieszanych) było maksymalne uproszczenie procesu projektowania obiektów, w których przewidziano założenie sufitów podwieszanych. Opis każdego z przedstawionych systemów zawiera wizualizacje sufitu (w wersji elektronicznej przynajmniej trzy), widoki aksonometryczne, przekroje i rysunki techniczne detali, informacje na temat elementów systemu zawieszenia i wzorcowych specyfikacji. Analizując wybrany system opracowany w System Solutions, architekt, wykonawca, a nawet sprzedawca może maksymalnie uprościć wszystkie niezbędne czynności: przenieść informacje do projektu, poznać szczegóły techniczne wykonania sufitu, bezproblemowo stworzyć bezbłędną specyfikację, zaprezentować klientowi wygląd gotowego sufitu w pomieszczeniu.

Witaj swobodo
Przygotowane propozycje dzielą się, podobnie jak sufity podwieszane Armstrong, na systemy sufitów mineralnych, metalowych i mieszanych. Wystarczy, w największym skrócie, wymienić tylko najciekawsze przykłady.

Można stworzyć wrażenie płaszczyzna o jednolitej całości używając sięgających od ściany do ściany płyty typu plank z ukrytym rusztem. Ale możliwości jest więcej. Wykorzystane profili Axiom pozwala na tworzenie zawieszonych w przestrzeni wysp lub wręcz przeciwnie – sufitu z uskokiem w jego środkowej strefie. Do wykonania, co pokazują kolejne realizacje, możliwe są sufity ze szczeliną utworzoną przy brzegach ścian i swobodnie zawieszonych sufitów „pływających”. Wśród propozycji znalazła się także wersje z monolityczną płytą, dającą ciekawy efekt estetyczny, a jednocześnie umożliwiającą dostęp do strefy serwisowej powyżej.

Szczególnie ciekawe efekty powstają przy łączeniu różnego rodzaju materiałów. Na przykład wyspa z długich metalowych płyt sufitowych Orcal, otoczonych monolityczną opaską z płyty gipsowo-kartonowej. Innym przykładem, jaki znajdujemy w System Solutions, jest pas płyt mineralnych zawieszony niżej dzięki użyciu profili Axiom, z szerokim marginesem płyt drewnianych wokół. I wiele innych ciekawych rozwiązań.

W opinii niektórych specjalistów, którzy zapoznali się już z propozycją System Solutions, bogaty wybór korytarzowych systemów sufitów podwieszanych stanowi większy potencjał niż w przypadku sal wielkopowierzchniowych. To przesada, ale w tym przypadku możliwości i tak są imponujące. Warto zajrzeć do System Solutions, tym bardziej, że podobnego kompendium wiedzy na temat sufitów podwieszanych dotychczas po prostu nie było.

Sufit pływający wzdłuż centrum korytarza ze strefą serwisową w pasach przyściennych,
fot. Armstrong


 

Źródło: YASNA / budnet.pl
Autor: YASNA/budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • jak usunac wilgoc w mieszkaniu Liczba postów: 75 Grupa: Porady i op... Lokalizacja wycieków i nie tylko https://psgroup.pl/lokalizacja-wyciekow/
  • Szafa pod zabudowę Liczba postów: 99 Grupa: Porady i op... Moim zdaniem dobra firma stolarska powinna zaopatrywać się w dobre maszyny i urządzenia. Do takich działań polecam zapoznać się z ofertą firmy https://www.dana....
  • Jak usprawnić funkcjonowanie w kuchni? Baterie kuc... Liczba postów: 13 Grupa: Wnętrza Szukając przede wszystkim nowoczesnych i dobrze wykonanych baterii łazienkowych to możesz zapoznać się z ofertą przygotowaną przez markę Sotbe u których możliwo...
  • Profile Liczba postów: 4 Grupa: Ciekawe pom... Jeśli jesteśmy już w temacie dotyczącym profili, to chciałbym się was zapytać, czy często zdarza wam się wykorzystywać profile z tworzyw sztucznych? Pytam, poni...
  • Stylowe krzesła Liczba postów: 62 Grupa: Ciekawe pom... Jakie krzesła polecacie w stylu loftowym?

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18306 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 90

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >