Urządzamy pokój dla dziecka

Urządzamy pokój dla dziecka

Urządzając pokój małego dziecka najlepiej zacząć od dwóch podstawowych kwestii – kolorystyki i oświetlenia. To głównie one tworzą klimat pomieszczenia. Mogą mieć także wpływ na samopoczucie i rozwój małego mieszkańca. Czytaj dalej

Gniazdko najmłodszego członka rodziny powinno być widne i jasne. Dlatego najlepiej wybierać kolory świetliste, pastelowe, ciepłe – różnorodne odcienie żółtego, morelowego, różowego czy łososiowego. Zdaniem specjalistów emitują one pozytywną energię, wpływają na prawidłowy rozwój emocjonalny dzieci. Chłodniejsze barwy, jak błękity czy zielenie, sprawdzą się, jeśli połączymy je harmonijnie z cieplejszymi kolorami. Należy unikać tonów intensywnych, zbyt nasyconych czy ciemnych – mogą powodować rozdrażnienie i niepokój. Kolorystyka wnętrza – nie tylko ścian czy sufitu, ale także kocyków, poduszek i rolet – powinna być spójna. Zbyt wiele różnorodnych barw może wprowadzić wrażenie chaosu.

 

Równie ważne w pokoju dziecięcym jest oświetlenie. Idealnie, jeżeli znajduje się on od strony słonecznej. Ciepłe promienie ożywiają pomieszczenie, tworzą optymistyczny nastrój, podkreślają jasne barwy. Aby słońce nie utrudniało drzemek maleństwu, należy poświęcić szczególnie dużo uwagi dekoracjom okiennym.
– W pokoju niemowlęcia najlepiej sprawdzają się rolety z tkaniny całkowicie zaciemniającej – doradza Kamila Prałat z firmy Franc Gardiner, producenta rolet Lotari i Prakto – Dodatkowo warto zastosować system kasetowy, w którym prowadnice ograniczają przenikanie światła po bokach rolety.
Nie należy zapominać o dostosowaniu ich kolorystyki do pozostałych elementów w pokoiku.

 

– W przypadku rolet zaciemniających jasne, pastelowe modele są równie skuteczne jak te w ciemniejszych, nasyconych odcieniach – dodaje specjalistka.

Wybierając takie rozwiązanie warto pomyśleć o innych ozdobach okiennych, które pomiędzy drzemkami wpuszczą światło do środka, osłaniając jednocześnie królestwo malucha przed wzrokiem osób z zewnątrz. Najpopularniejsze firanki czy oryginalne, delikatne zasłony sznurkowe – są równie skuteczne, więc wybór zależy już od charakteru pokoju i gustu rodziców.

Ciekawym upiększeniem dziecięcego okna są barwne naklejki, wykonane z samoprzylepnej folii. Producenci często oferują możliwość stworzenia swojego własnego, niepowtarzalnego wzoru, np. na bazie zdjęcia. Łatwość odklejania sprawia, że mogą one tworzyć wyjątkowe, sezonowe dekoracje, zgodne z porą roku czy aktualnymi bajkowymi sympatiami pociechy. Innym rozwiązaniem są lambrekiny, czyli krótkie zasłonki, których zadaniem jest udekorowanie górnej części okna.

 

W przypadku sztucznego oświetlenia pomocny okazuje się system regulacji, dzięki któremu możliwe jest dostosowanie intensywności światła do pory dnia i wykonywanych czynności. Nie należy zapominać także o lampce nocnej, która jest szczególnie istotna w sytuacji, gdy dziecko boi się ciemności.

Własny pokój to najważniejsze dla dziecka miejsce w mieszkaniu – bez względu na wiek. Urządzając go należy wziąć pod uwagę funkcjonalność i przyjazną atmosferę, ale także bezpieczeństwo pociechy. Jednak rodzice powinni pamiętać, że im latorośl starsza, tym więcej powinna mieć do powiedzenia w temacie wyglądu swojego pokoju.

Źródło: inPlus PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Podłoga Liczba postów: 105 Grupa: Najnowsze t... A może panele laminowane w jodełkę? Laminat jest odporną na ścieranie powierzchnią, co sprawia, że jest trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. To sprawia,...
  • Kręgosłup - rehabilitacja Liczba postów: 41 Grupa: Porady i op... Brak prawidłowej rehabilitacji może doprowadzić np. do przeciążenia innych części ciała czy też przyzwyczajenia się do nieprawidłowej postawy. Rehabilitant uczy...
  • Farby kolorowe dla alergików Liczba postów: 119 Grupa: Ciekawe pom... Ciekawe rozwiązania
  • Jak zaaranżować salon? Liczba postów: 262 Grupa: Najnowsze t... Z doświadczenia polecam oświetlenie ledowe od V-TAC. Solidna, zaufana firma. Kupiłem od nich wiele rzeczy. Są one porządne, dobrze się prezentują, a nie wydałem...
  • przyciemnianie szyb warszawa Liczba postów: 3 Grupa: Porady i op... Przyciemnianie szyb w samochodzie to coraz bardziej popularna usługa. Jeśli zastanawiasz się nad jej zaletami i wadami, polecam artykuł przyciemnianie szyb w sa...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18811 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 150

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >