W dniach 10-12 czerwca w Warszawie odbędzie się spotkanie  poświęcone energooszczędnemu budownictwu

W dniach 10-12 czerwca w Warszawie odbędzie się spotkanie poświęcone energooszczędnemu budownictwu

Warszawa jest trzecim miastem na świecie, po San Francisco i Szanghaju, w którym odbędzie się spotkanie jednej z największych inicjatyw na świecie poświęconych energooszczędnemu budownictwu. Celem Laboratorium Efektywności Energetycznej w Budownictwie w Polsce (Energy Efficiency in Buildings Laboratory in Poland) jest zainicjowanie zmian, które w realny sposób wpłyną na transformację rynku budowlanego w naszym kraju. Spotkanie odbędzie się w dniach 10-12 czerwca.

 

Organizatorem wydarzenia jest World Business Council for Sustainable Development (WBCSD) – światowa organizacja skupiająca osoby na stanowiskach kierowniczych w czołowych międzynarodowych firmach, wspólnie działające na rzecz zrównoważonego rozwoju. Są wśród nich prezesi, dyrektorzy i przedstawiciele zarządu m.in. takich firm jak ArcelorMittal, Infosys Lafarge, Siemens, Skanska czy UTC. Inicjatywa wspierana jest także przez aktywnie działających członków organizacji i licznych partnerów*.

 

 

Przez trzy dni w hotelu Westin w Warszawie będą odbywać się spotkania warsztatowe, z udziałem międzynarodowych i polskich ekspertów oraz decydentów świata biznesu, polityki i samorządów. Celem rozmów jest zainicjowanie istotnych zmian w sektorze budowlanym. pozwalających na ograniczenie zużycia energii. Na koniec wydarzenia zostaną przygotowane jasne wytyczne dla polskiego rynku, powstanie harmonogram działań, oraz zostaną zebrane konkretne deklaracje od uczestników wydarzenia.

 

Czytaj również: Zwycięscy Konkursu Fasada Roku

 

„Budynki odpowiadają za zużycie 40% energii w Unii Europejskiej. Jesteśmy odpowiedzialni za poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą na ograniczenie tej liczby. Laboratorium Efektywności Energetycznej w Budownictwie może pomóc Polsce w osiągnięciu celów wytyczonych przez Unię Europejską. Do 2020 roku wszystkie nowe budynki powstające na terenie wspólnoty powinny być niemal zeroenergetyczne”, mówi Katarzyna Zawodna, Prezes Skanska Property Poland.

 

W trakcie wydarzenia komitet ekspertów, składający się z przedstawicieli WBCSD i partnerów projektu, przeprowadzi rozmowy z przedstawicielami różnych grup interesariuszy rynku budowlanego. Będą to m.in. deweloperzy, inwestorzy, projektanci, firmy inżynieryjne, a także zarządcy, użytkownicy i najemcy budynków. Wspólnie będą poszukiwali odpowiedzi na pytanie jakie warunki muszą być spełnione, by inwestowanie w budynki energooszczędne stało się w Polsce codziennością. Będą również dyskutować o tym w jaki sposób energooszczędne rozwiązania powinny być uwzględniane w wycenie kosztów budynków w trakcie cyklu ich życia. Tematem rozmów będą także korzyści społeczne z wdrażania nowoczesnych rozwiązań.

 

„Pomimo, że koszty ogrzewania są zmniejszane poprzez odpowiednie dotacje, gospodarstwa domowe w Polsce wydają ok. 12% swoich budżetów na energię. Dla porównania, średnia w UE wynosi 4%’’, podkreśla Dan Staniaszek, Starszy Ekspert ds. Energooszczędności w Building Performance Institute Europe „Zwiększanie liczby inwestycji, które poszerzą rynek energooszczędnego budownictwa przyniesie wiele korzyści użytkownikom budynków dzięki zmniejszeniu kosztów zużycia energii’’, dodaje.

 

Czytaj również: Jak otrzymać dotację na domy energooszczędne NF 15 i NF40?

 

Wnioski z trzydniowych obrad zostaną przedstawione 12-go czerwca, podczas sesji plenarnej, organizowanej we współpracy z The Prince of Wales’s Corporate Leaders’ Group (koalicją skupiającą liderów wiodących firm brytyjskich, europejskich i światowych, współdziałających na rzecz zahamowania zmian klimatycznych). W sierpniu zostanie opublikowany dokument podsumowujący wydarzenie w Polsce. Docelowo podobne spotkania mają się odbyć w 8-10 krajach.

 

Więcej informacji oraz program wydarzenia dostępne na stronie WBCSD

http://www.wbcsd.org/Pages/eNews/eNewsDetails.aspx?ID=16223&NoSearchContextKey=true

2014-06-10
Źródło: linkleaders / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18803 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 119

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >