Jak otrzymać dotację na domy energooszczędne NF 15 i NF40?
Program rządowych dopłat do mieszkań o nazwie „Rodzina na swoim” skończył się pod koniec grudnia ubiegłego roku. Na szczęście rok 2014 przyniósł nowe możliwości uzyskania wsparcia od skarbu państwa na zakup własnych czterech kątów. Wyróżnić należy tutaj „Mieszkanie dla młodych”, choć to rozwiązanie dedykowane jest raczej dla singli i rodzin chcących kupić mieszkanie, oczywiście należy spełnić szereg, często restrykcyjnych wymagań. Dla tych, którym marzy się dom również przewidziano dopłaty. Jakie?
Czytaj dalej
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w skrócie NFOŚiGW) opracował program dopłat do domów energooszczędnych i pasywnych, zważywszy na fakt, iż budowa domu, który będzie bardziej przyjazny środowisku jest średnio o 50 tysięcy bardziej kosztowna, niż w przypadku standardowych projektów. W jaki sposób uzyskać dotację? Z jakim formalnościami i dokumentami się to wiąże? Czy to w ogóle się opłaca?
Po pierwsze – wymogi musi spełniać dom, który chcemy kupić. Tutaj oczywiście najważniejszą rolę odgrywa deweloper (chyba że budujemy dom samodzielnie), który podejmuje się takiej inwestycji. Domy, które będą objęte dopłatą funduszu powinny posiadać między innymi wentylację mechaniczną, odpowiednią szczelność przepływu powietrza, odzyskiwać ciepło w sposób wysoce wydajny, czy wreszcie posiadać konkretną izolację ścian. Projekt takiego domu musi zostać pozytywnie zaopiniowany przez weryfikatora NFOŚiGW). Jak to wygląda w praktyce?
Czytaj również: W Raciborzu 13-14.06.2014 odbędą się Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
Czytaj również: Mieszkania w górskich miejscowościach
Na początek musimy przedstawić projekt budynku, który musi być zgodny ze standardami przewidzianymi przez Fundusz – po jego akceptacji, możliwe jest przejście do kolejnego etapu. Następnie musimy przedstawić umowę z doświadczonym wykonawcą, który będzie odpowiadał za powstawanie budynku. Dopiero ten etap otwiera nam drogę do złożenia wniosku o kredyt z dopłatą – ważny jest fakt, iż kwota kredytu musi przewyższać kwotę dotacji. W przypadku domów pasywnych (NF15 jest to 50 000 złotych brutto), z kolei dla domów energooszczędnych (NF 40 – 30 000 złotych). Etapem następnym jest budowa domu, której czas według wymagań Funduszu, nie może przekraczać 3 lat. Kolejnym jest weryfikacja budynku pod względem wymagań przez innego weryfikatora, który zatwierdził projekt budynku. Wykonane zostanie m.in. badanie szczelności budynku, sprawdzenie dokumentacji budowy, sprawdzenie, czy projekt jest zgodny z wymogami projektu.
Teraz pozostaje już tylko wystąpienie do banku o dotację i przedstawienie szeregu kolejnych dokumentów, np. protokołu odbioru, pozwolenia na użytkowanie, potwierdzenie prawa własności, listy sprawdzającej wypełnionej przez weryfikatora sprawdzającego budynek. Bank na wypłatę dotacji ma 30 dni od dnia kompletnego dostarczenia dokumentów.
Czy wzięcie dopłaty się opłaca?
Jeśli tylko zamierzamy świadomie wybudować dom energooszczędny lub pasywny, to jak najbardziej. Nieświadomi przyszli właściciele muszą liczyć się z tym, że jest to budowa droższa, choć bardziej przyjazna środowisku i po drodze może pojawić się wiele czynników i kryteriów, które jeszcze trzeba będzie spełnić.
Justyna Zienkiewicz
2014-06-09
Źródło: Justyna Zienkiewicz / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- prawnik może odmówić przyjęcia sprawy? Liczba postów: 28 Grupa: Trudne tema... Polecam zajrzeć na https://kancelariamosor.pl/ - ta kancelaria na pewno nie odmówi wam pomocy, a w dodatku zapewni odpowiedni profesjonalizm.
- Sposób na zdrowie Liczba postów: 536 Grupa: Trudne tema... Aby otrzymać e-receptę na medyczną marihuanę, zajrzyjcie koniecznie na stronę https://drthc.pl To bardzo proste. Bez wychodzenia z domu możecie wypełnić ankietę...
- Aplikacja „Joiner App” debiutuje w Polsce Liczba postów: 1 Grupa: Aktualności
- Białka Tatrzańska Liczba postów: 45 Grupa: Trudne tema... Jaki hotel w Zakopanym możecie mi polecić i dlaczego? Usługi malarskie Warszawa
- Własny biznes - porady Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Jeśli jesteście pracodawcami lub zarządzacie dokumentacją pracowniczą, polecam artykuł na stronie https://www.hrk.pl/know-how/artykuly/jak -prawidlowo-prowadzic-...