Odnawiamy drewnianą podłogę

Odnawiamy drewnianą podłogę

Mówi się, że drewniana podłoga stanowi inwestycję na całe życie. Nie oznacza to jednak, że decydując się na tego rodzaju pokrycie podłogowe, będziemy zmuszeni przyzwyczaić się do jednej aranżacji wnętrza na długie lata. Niemal każda renowacja parkietu to bowiem dobra okazja do wprowadzenia nowego wykończenia podłogi oraz zmiany jej barwy.

 

Podłogi drewniane pomimo rosnącej konkurencji na rynku cieszą się wciąż bardzo dużą popularnością. Naturalne drewno potrafi odmienić każde wnętrze - w zależności od preferencji inwestora może nadać mu klasycznego szyku lub ciepła domowego ogniska. Najcenniejszą zaletą pokryć drewnianych jest jednak możliwość przeprowadzania wielokrotnej renowacji wraz ze zmianą barwy i wykończenia. Pozwala to na długoletnie użytkowanie podłogi bez obawy o jej nieodwracalne zniszczenie czy przyzwyczajenie się do jednej aranżacji.

 

Krok pierwszy: dokładna renowacja

Pomysł na zmianę wykończenia podłogi drewnianej lub nadanie jej innej barwy pojawia się najczęściej, gdy przychodzi czas na renowację pokrycia podłogowego. Najlepiej w takim przypadku zdecydować się na usługi profesjonalistów. Renowacja zwykle rozpoczyna się dokładnym szlifowaniem podłogi, które pozwala na pozbycie się starej warstwy wykańczającej, wszelkich uszkodzeń oraz trwałych  zabrudzeń.

 

 

Szlifowanie desek drewnianych wykonuje się za pomocą szlifierki taśmowej. W zależności od stanu podłogi, stosuje się różne granulacje papieru ściernego. Zaczynając zwykle od wielkości 24 – 36, a kończąc na papierze o numerze 100 -120, można usunąć wierzchnią warstwę podłogi, wyrównać ją oraz wygładzić. Tak przygotowane drewno poddaje się polerowaniu za pomocą siatek ściernych umieszczonych w specjalnych polerkach talerzowych.

 

- W przypadku renowacji bardzo starych podłóg należy zwrócić szczególną uwagę na znajdujące się w niej gwoździe. Ich wystające główki należy dobić, inaczej możemy uszkodzić papier ścierny, a nawet bęben szlifierki – podpowiada Dariusz Turski, Manager marki PALLMANN. – Bardzo ważne są także odpowiednie przejścia między kolejnymi granulacjami papieru ściernego, gdyż zastosowanie zbyt drobnych ziaren spowoduje uwidocznienie rys w warstwie wykańczającej. Szczególnie jest to istotne w przypadku barwienia podłóg ciemnymi bejcami, które uwypuklają wady drewna. Warto również dodać, że w dzisiejszych czasach standardem stało się użytkowanie szlifierek taśmowych, które ze względu na wysoką jakość pracy wyparły szlifierki bębnowe. Spowodowane to jest wzrostem oczekiwań inwestorów, którym zależy na jak najlepszych efektach wykonanej pracy.


Czytaj również: Jaka podłoga do domowej siłowni?


Głębokość szlifowania podłogi zależy od jej rodzaju, grubości drewna oraz stopnia zniszczenia. Przy niewielkich uszkodzeniach nie przekracza się grubości 1 mm. Szlifowanie podłogi należy uznać za poważną ingerencję w strukturę drewna. Ze względu na ograniczoną grubość warstwy użytkowej podłogi drewnianej, ilość szlifowań jest ograniczona. W przypadku drewna litego wynosi ona dwa razy większą liczbę niż dla desek trójwarstwowych.

 

Korzyści renowacji podłogi drewnianej nie kończą się na możliwości odnowienia pokrycia. To także okazja do wypełnienia szczelin, powstałych ubytków oraz pęknięć. Po zakończeniu szlifowania i polerowania, podłoga jest gotowa do ponownego lakierowania lub olejowania.

 

Sposoby na zmianę koloru

- Sposobów na nadanie odpowiedniego koloru podłodze drewnianej jest wiele - wyjaśnia Dariusz Turski, Manager marki PALLMANN. - Aby zmiana barwy się powiodła, szlifowanie musi całkowicie usunąć pierwotną warstwę wykończeniową, aż do surowego drewna. Dopiero oczyszczoną, odpyloną i suchą powierzchnię  można pokrywać preparatami barwiącymi.Do tradycyjnych sposobów barwienia drewna należy zaliczyć bejcowanie. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów tego typu. Aby osiągnąć zadowalający efekt końcowy, powinniśmy wybrać jedną z nowocześniejszych bejc, która posiada przedłużony czas schnięcia. Umożliwi to jednorodne wybarwienie podłogi oraz pozwoli uniknąć smug i nierówności. Umiejętnie nałożona bejca podkreśli i wzmocni rysunek słojów.

 

Bejcowanie podłogi wymaga jednak sporo umiejętności technicznych oraz doświadczenia w pracy z drewnem. Szczególnie dużo problemów może się pojawić podczas barwienia dużych powierzchni. Warto zapamiętać także, że do barwienia parkietów wolno używać tylko produktów dedykowanych do podłóg. Użycie taniej bejcy do malowania mebli i innych małych powierzchni nie da zadowalających efektów.

 

Czytaj również: Kolekcja podłóg Krono Original, czyli szansa na dopasowanie podłogi do własnych potrzeb


Innym rozwiązaniem może być użycie kolorowego olejo-wosku. Najnowszej generacji produkty występują w różnych odcieniach, służą zarówno do wybielania podłogi, jak i jej przyciemniania. Olejo-woski z jednej strony naturalnie barwią drewno, a z drugiej nadają im ciepłego satynowego połysku. Jednym z najpopularniejszych obecnie na rynku preparatów tego typu jest produkt marki Pallmann Magic Oil 2K Color. Umożliwia on idealne rozprowadzenie oraz wypolerowanie oleju, dzięki czemu niwelowane jest ryzyko powstania przebarwień czy nierównomiernego wybarwienia.

 

W tej chwili jest to jedyny tego typu preparat dwuskładnikowy na rynku. Ciekawostkę związaną z Magic Oil 2K Color stanowi również to, że istnieje możliwość polakierowania wybarwionej tym olejo-woskiem powierzchni – w efekcie możemy otrzymać podłogę o ciepłym wybarwieniu oraz pokrytą dodatkową warstwą ochronną w postaci lakieru. Warto wspomnieć, ze od tego roku produkt ten dostępny jest w nowej wersji, występuje bardziej intensywnych kolorach.

 

Oprócz zmiany barwy i wykończenia przy okazji renowacji podłogi drewnianej, można pomyśleć także o jej szczotkowaniu. Polega to na wybieraniu szczotkami miękkiego włókna, czego efektem jest nadanie struktury powierzchni zgodnej z usłojeniem, charakterystycznej dla starszej podłogi. Dzięki temu zabiegowi nasza podłoga będzie wyglądać bardziej stylowo, idealnie wpasowując się w modny nurt vintage.

 

 

Przedstawiony przegląd pokazuje najpopularniejsze techniki barwienia podłóg drewnianych. Podlegają one tym samym trendom rynkowym, co inne produkty z zakresu aranżacji wnętrz. Obecnie najbardziej liczą się preparaty, które zachowują naturalny wygląd drewna, nie zasłaniając jego faktury. Jednak niezależnie, na który sposób wykończenia się zdecydujemy, zadbana podłoga drewniana będzie stanowić jeden z najbardziej efektownych elementów wyposażenia wnętrza

 

Źródło: Blue Ocean / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Które meble biurowe? Liczba postów: 597 Grupa: Najnowsze t... A zerknij na Meblobranie, tam masz meeega duży wybór mebli biurowych.
  • Meble z palet Liczba postów: 39 Grupa: Wnętrza Powiem tak... Każdy ma swój gust i co innego się każdemu się podoba. Do mnie takie meble nie przemawiają. Raczej wolę coś eleganckiego i modnego. Tak jak na prz...
  • Klimatyzacja - jakiej firmy najlepsza? Liczba postów: 209 Grupa: Porady i op... Jeżeli ktoś z was szuka firmy, która oferuję montaż klimatyzacji to polecam skontaktować się z firmą http://www.klimamika.pl/klimatyzacja-lg. My wybraliśmy mode...
  • Malowanie natryskowe Liczba postów: 18 Grupa: Wnętrza Ja również uważam, że jest to bardzo wydaje i skuteczne rozwiązanie. Sam od wielu miesięcy współpracuje z firmą www.malowanie24h.pl. Zajmują się profesjonalnym....
  • Wizualizacje Liczba postów: 5 Grupa: Ciekawe pom... dokladnie, zawsze jak samamu to sie robi to jest takie na pol gwizdka, a za profesjonalne trzeba placic, tak sobie wchodzisz na ston bydgoskich mebli i za darmo...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 16088 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 171

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >