Pielęgnacja gleby w ogrodzie

Pielęgnacja gleby w ogrodzie

Koniec sierpnia – pełnia lata, to czas, w którym delektujemy się wspaniałą pogodą, różnorodną paletą barw kwitnących kwiatów i zbieramy plony w ogródkach. To również czas, w którym należy pomyśleć o jesieni w ogrodach i nowym sezonie wiosennym. Jedną z czynności do wykonania w tym okresie jest pielęgnacja gleby oraz jej przygotowanie do kolejnych nasadzeń. Czytaj dalej

 

 „Poprawianie struktury gleby polega przede wszystkim na jej spulchnianiu i mieszaniu, najlepiej z kompostem oraz odpowiednimi nawozami syntetycznymi lub zielonymi. Dzięki temu dostarczamy w strefę korzeni więcej tlenu, makro i mikroelementów oraz ułatwiamy absorpcję wody. Efektem tych prac będą zdrowsze i piękniejsze rośliny zdobiące nasz ogród czy warzywnik.” – mówi Lidia Tokarska - architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów dzieląca się doświadczeniem nabytym podczas wieloletniego prowadzenia firmy wykonawczej Zielony Salon. 

 

Czytaj również: Wykaszarki i podkaszarki idealne do pielęgnacji ogrodów 

 

Warto o tym pamiętać jeśli założyliśmy w ogrodzie warzywnik. Po zebraniu plonów letnich odmian warzyw powinno się ten teren dokładnie oczyścić z chwastów, spulchnić glebę, przekopać międzyrzędzia, zwłaszcza gdy ziemia jest przesuszona. Tak samo należy przygotować podłoże w przypadku, gdy planujemy we wrześniu posadzić rośliny cebulowe. Wówczas dobrze jest pamiętać o dodaniu kompostu, by stworzyć roślinom jak najlepsze warunki wegetacji. 

 

Koniec sierpnia, zwłaszcza ciepły, jest jeszcze dobrym momentem na złożenie trawnika. Przy obecnej prognozie pogody i nadziei na słoneczny wrzesień, posiana trawa zdąży wykiełkować, zakorzenić się i rozkrzewić przed jesiennymi chłodami. Warto zatem zaplanować trawnik, jeśli tylko mamy na to miejsce. Wybrany teren należy wówczas bardo dokładnie oczyścić z chwastów i kamieni oraz przekopać podłoże i ewentualnie zmieszać je z ziemią kompostową.

 

 

W przypadku gleb zwięzłych wskazane jest ich rozluźnienie przez dodanie piasku. Przemieszanie gleby najwygodniej i najsprawniej jest wykonać glebogryzarką. Następnie należy usunąć większe kamienie, które mogą „wyjść” na powierzchnię po pracy z urządzeniem mechanicznym, wyrównać powierzchnię i zwałować. Na tak przygotowane podłoże siejemy trawę. Nasiona delikatnie mieszamy z górną warstwą gleby i obficie acz ostrożnie podlewamy, tak by nie spłukać nasion. Do wzejścia trawy wskazane jest nawadnianie terenu 2-3 razy w ciągu dnia, aby nie dopuścić do przeschnięcia siewek.

 

Czytaj również: Odpowiednie ubrania i akcesoria do pracy w ogrodzie

 

„Jeśli naprawdę zależy nam, by trawnik rósł szybko i zdrowo, warto na samym początku wykonać analizę gleby.”, - radzi Lidia Tokarska. „A jeśli zakładamy trawnik metodą siewu, dobrze jest go  dokarmić tzw. nawozem startowym zawierającym odpowiednio dobrane dawki składników pokarmowych  w pierwszej fazie wzrostu traw.” 

 


Nowoczesne glebogryzarki – niezawodny sprzęt dopasowany do potrzeb

Najwygodniejszym urządzeniem do wszechstronnej pielęgnacji gleby jest glebogryzarka.

 

Służy przede wszystkim do wymieszania i spulchniania ziemi, zakładania i pielęgnacji rabat kwiatowych oraz nasadzeń krzewów ozdobnych, ale także umożliwia sprawne usuwanie chwastów, mieszanie nawozów z glebą czy rozdrabnianie grud po orce. Jest wręcz niezbędna do prac w większych ogrodach, w których prowadzona jest uprawa warzyw i roślin jednorocznych, gdyż w tych przypadkach konieczne jest przekopywanie ziemi co roku.” – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Menedżer Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w firmie Aries Power Equipment - Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce.

 

Czytaj również: Zdmuchnij liście w swoim ogrodzie

 

W połączeniu z przystawkami typu pług do orki, kultywator, obsypnik do ziemniaków może być wykorzystywana do wielu innych prac. Nawet zimą, ponieważ wraz z lemieszem do odśnieżania staje się sprawną maszyną do usuwania śniegu.

 

Przykładem glebogryzarki służącej do pracy na wąskich przestrzeniach jest mała, lekka i przyjazna dla otoczenia maszyna Honda FG110. Z szerokością roboczą 23 cm doskonale sprawdza się w niewielkich ogródkach i warzywnikach a także szklarniach i tunelach oraz przy rekultywacji uszkodzonych fragmentów trawnika. Wyposażona jest w 4-suwowy silnik o mocy 1KM, którego umieszczenie pionowo nad nożami ułatwia obsługę maszyny - FG110 z łatwością zagłębia się w ziemi, bez konieczności stosowania siły. Jest także łatwa w przenoszeniu i ze względu na wagę (13 kg) jak i rozmiary oraz możliwość złożenia – mieści się w bagażniku samochodu osobowego.

 

 

Do wykonywania różnorodnych prac wokół domu i w ogrodzie przez cały rok rekomendowana jest glebogryzarka wielozadaniowa Honda F220. Ma uniwersalną szerokość roboczą 45 cm i dlatego może byś stosowana na małych i dużych powierzchniach. Wraz z przystawkami, wiosną i latem pełni dodatkowo funkcję wertykulatora i aeratora, natomiast zimą – może przeistoczyć się w sprawną odśnieżarkę. Glebogryzarkę można wyposażyć w koła, które umożliwiają pracę z pługiem, kultywatorem czy obsypnikiem do ziemniaków.

 

Wysoką wydajność zapewnia silnik GXV 57 o mocy 2 KM, bęben z 4 zestawami ostrzy oraz zbiornik paliwa o pojemności 0,67 l. Natomiast na większy komfort obsługi wpływa blokada bezpieczeństwa, ergonomiczne składane rączki i niewielki rozmiar, co dodatkowo ułatwia jej przechowywanie. Jest to optymalne urządzenie dla osób potrzebujących kompleksowych maszyn do wykonywania różnych prac niezależnie od pory roku.

 

Czytaj również: Narzędzia pomagające w pielęgnacji roślin

 

Nowymi maszynami w bieżącym sezonie są glebogryzarki Honda FJ500. Wyposażone w 4-suwowy silnik  GX160H1 o dużej mocy – moc maksymalna 4,8 KM/3,6 kW - z udoskonalonym elektronicznym zapłonem są rekomendowane właścicielom małych gospodarstw ogrodniczych i rolnych, ogrodnikom profesjonalnym i amatorom, którzy potrzebują urządzeń na poziomie profesjonalnym.

 

 

Maszyny te doskonale sprawdzają się w przestronnych ogrodach, uprawach roślin ozdobnych, szkółkach drzew, zakładach ogrodniczych. Służą do przygotowania gleby pod siew, wysadzania rozsad, wymieszania podłoża z nawozami lub kompostem, spulchniania gleby w międzyrzędziach. Zastosowano w nich kilka innowacyjnych rozwiązań podnoszących jakość pracy i obsługi maszyn. Nowy kształt ostrzy i tarcz ułatwia zębom zagłębianie się w ziemię, a wrzeciono pomiędzy zębami usprawnia czyszczenie części roboczej. Szerokość  robocza jest regulowana (35, 63 i 90 cm) co umożliwia dostosowanie jej do warunków.

 

Czytaj również: Pielęgnacja trawnika w czasie wakacji

 

Nowym elementem są też sześciokątne osie minimalizujące zużycie wału i umożliwiające podłączanie licznych akcesoriów. Dodatkowo ich  kształt zwiększa wytrzymałość ostrzy i jeszcze bardziej stabilizuje kierowanie maszyną. Z myślą o wygodzie użytkowników, w modelach tych zastosowano regulację pozycji rączek. W przypadku FJ500SER użytkownik może dostosować, na jednym z pięciu stopni,  wysokość rączek do swojego wzrostu i głębokości pracy w glebie, a w FJ500DER może jeszcze ustawić kąt rączek w poziomie, co zapewnia wygodniejszy sposób pracy, a operator glebogryzarki może nadzorować efekty idąc obok maszyny. 

Źródło: COMUNICAT / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 809 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 203 Grupa: Firmy budow... Ale przecież w tym zakresie powinniście zawsze stawiać na takie rozwiązania, które realnie mogłyby się u Was sprawdzić. Moim zdaniem ciekawym pomysłem mogłoby b...
  • Podłogi Liczba postów: 225 Grupa: Robimy stro... Może kogoś z was zainteresuję kontakt do firmy od podłóg http://pstudiopodlog.net.pl/. Ja podczas budowy domu korzystałem z pomocy firmy i bardzo mi pomogli jeż...
  • Jak wybrać podłogę Liczba postów: 178 Grupa: Robimy stro... Remont to dobry czas i moment, żeby pomyśleć o przerobieniu instalacji grzewczej na bardziej oszczędną. Wejdźcie i przeczytajcie informacje https://termoplaza.p...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 126 Grupa: Robimy dach Użytkownik Alina11789 napisał: Witam,bedziemy pokrywac dach na oborze i stodole około 700 metrów.Chcemy pokryć blachą trapezową,ocynkowaną kolorową.popytal ismy....
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 170 Grupa: Nowości ara... Literki fajny pomysł:)

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17210 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 201

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >