Posadzka antybakteryjna - PLASTIPOX 5FI-nano

Posadzka antybakteryjna - PLASTIPOX 5FI-nano

Bezspoinowe tworzywo podłogowe o handlowej nazwie PLASTIPOX 5FI-nano jest dwuskładnikową kompozycją żywicy epoksydowej, modyfikatorów oraz mieszanin sproszkowanych i odpowiednio dobranych materiałów pochodzenia ceramicznego o różnej granulacji ziaren. Stosowanie celowo dobranych i wyselekcjonowanych granulacji zapewnia uzyskanie najwyższej odporności na narażenia mechaniczne, chemiczne i klimatyczne, przy jednoczesnym zachowaniu możliwie najlepszej rozpływności i samoodpowietrzania się mas PLASTIPOX w stanie płynnym. Dodatkowo w tworzywie PLASTIPOX 5FI-nano zastosowano substancję bakteriobójczą jaką jest proszek srebra – w tym przypadku o rozdrobnieniu atomowym. Czytaj dalej

Ponieważ oddziaływanie bakteriobójcze srebra związane jest z jego działaniem powierzchnowym, oczywistą sprawą jest że najbardziej interesującym do tego celu jest srebro o jak najmniejszych rozmiarach. Można wyobrazić sobie, że kulkę o określonych wymiarach (np. kulkę łożyskową) dzielimy w myślach na miliony części. Oczywiście jest to w dalszym ciągu kulka o tej samej objętości i ciężarze – ale sumaryczna powierzchnia podzielonych jej części jest wielokrotnie większa niż przed podziałem. W chwili obecnej dzięki rozwojowi nowych dziedzin nauki – nanotechnologii możliwe jest uzyskanie ekstrmalnie drobnych cząstek niektórych metali. Tak więc z powodu dużej powierzchni zastosowano proszek srebra o możliwie najmniejszych (w chwili obecnej) wymiarach 3-8 nanometrów, co sprawia że jego powierzchnia czynna jest najbardziej rozwinięta z możliwych (w chwili obecnej), w związku z największą ilością drobin srebra w jednostce objętości. Fakt ten wielokrotnie zwiększa oddziaływanie bakteriobójcze.

 

Przykładowy zakres zastosowań tworzywa PLASTIPOX 5FI-nano obejmuje między innymi aplikacje:

- podłogi antybakteryjne specjalnego przeznaczenia dla szpitali i przychodni leczniczych, żłobków,
- podłogi antybakteryjne w pomieszczeniach produkcyjno - magazynowych przy produkcji leków,
- podłogi antybakteryjne w halach produkcyjnych i magazynach przy produkcji żywności,
- podłogi antybakteryjne w magazynach spożywczych dla sklepów i marketów, itp….

 

Przedstawione zastosowania obejmują tylko typowe przykłady użycia materiałów PLASTIPOX 5FI-nano. Tworzywa te raz spolimeryzowane (utwardzone) praktycznie nie zmieniają swoich właściwości fizycznych z upływem czasu i w szerokim zakresie temperatur (-40°C do 110°C). Jest to jedna z najważniejszych cech tego typu materiałów, co pozwala na ich bezpieczną eksploatację wewnątrz budynków nawet przy dużych lokalnych nagrzaniach (np. słońcem poprzez świetliki dachowe), w chłodniach oraz innych ekstremalnie trudnych warunkach przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich zalet materiału.

W celu zbadania właściwości antybakteryjnych materiałów PLASTIPOX 5FI-nano, wykonano odpowiednie testy i wstępne badania w Instytucie Biochemii Technicznej Politechniki Łódzkiej. Wykonano próbki posadzki z materiału PLASTIPOX 5FI-nano i wycięto z nich krążki do badań które ułożono na podłożach z wysianymi bakteriami przed ich inkubacją (wzrostem) 

 

Po usunięciu płytek badanego materiału PLASTIPOX 5FI-nano z powierzchni pokrytej wyhodowanymi bakteriami uzyskano obraz jak na Rys.1. Jak widać, powierzchnia posadzki oraz miejsca przykryte w trakcie testów tworzywem PLASTIPOX 5FI-nano są całkowicie pozbawione bakterii. Badane tworzywo nie pozwoliło na rozwój bakterii (jak to jest widoczne na całej powierzchni poza testowanymi próbkami) tak na powierzchni próbek posadzki jak i pod nią niszcząc je samoczynnie dzięki zawartości w tworzywie aktywnego nanosrebra.

 

Rys. 1

 

Czytaj również: Jak „doszlifować” wygląd posadzek?

 

Ze skrótowo przedstawionych wyników badań widoczne jest silne oddziaływanie materiału PLASTIPOX 5FI-nano na powierzchnie z posiewami bakterii powodując nie tylko zahamowanie ich wzrostu ale również całkowite ich zniszczenie. Dzięki temu materiał PLASTIPOX 5FI-nano jest specjalnie przydatny we wszystkich zastosowaniach gdzie wymagany jest duży poziom aseptyki – np. w obiektach służby zdrowia, produkcji leków, produkcji żywności, magazynach itp.

Przedstawione zdjęcia dzięki uprzejmości Instytutu Biochemii Technicznej.UWAGA: Stosowanie posadzek antybakteryjnych nie zwalnia od obowiązku utrzymywania posadzki w czystości.

PODSTAWOWE DANE TECHNICZNE:

Parametry technicze materiału obejmują jego cechy tak w stanie płynnym jak i po utwardzeniu.
Nie  dopuszcza się aplikowania materiału  PLASTIPOX  przy temperaturze poniżej 15°C  ze  względu na zbyt dużą lepkość jaki i zbyt powolny proces utwardzania się. Również nie zaleca się stosowania  materiałów  j.w.  przy temperaturach powyżej  23°C z powodu zbyt dużej reaktywności mas. nie wolno aplikować materiału na podłoża betonowe o zawartości wilgoci powyżej 4.5% oraz przy wilgotności otoczenia powyżej 75%.


UWAGA:  
        
W Tabeli 1 przedstawiono parametry technologiczne podstawowych wersji materiałów z grupy PLASTIPOX  5F-nano. Pomiary wykonano w Laboratorium Przedsiębiorstwa AMEPOX.

TABELA 1.

W kolejnej Tabeli 2 zestawiono główne parametry techniczne podstawowych wersji materiałów j.w. po utwardzeniu. Warunki utwardzania: 24 godz. w temp. 25° C  (+ 72 godz. dotwardzanie w 30° C).

Badania 1,2,3,4 wykonano w Katedrze Mechaniki Materiałów Wydziału Budownictwa Politechniki Łódzkiej.

TABELA 2.

 

Wykaz Norm związanych z badaniami wg. TABELI 2:

PN - 75/ C - 89103/ 10    Terminologia tworzyw sztucznych. Własności mechaniczne.
PN - 87/ C - 89064          Tworzywa sztuczne. Wytyczne wykonywania kształtek do badań metodą obróbki mechanicznej.
PN - 84/ B - 04111           Materiały kamienne. Oznaczanie ścieralności na tarczy Boehmego.
PN - 63/ B - 04011           Badania materiałów kamiennych. Wytrzymałość na ściskanie.
PN - 71/ H - 04320           Próba ściskania metali.
PN - 71/ H - 04310           Próba statyczna rozciągania metali. 
ISO 868                          Tworzywa sztuczne. Oznaczanie twardości za pomocą twardościomierza Shore’a.
Procedura f-my Shell.       Badanie przyczepności materiałów podłogowch do betonu.

 

UWAGI  BHP :

1. Kompozycje podłogowe - PLASTIPOX 5FI-nano nie zawierają żadnych substancji niebezpiecznych. Jednak ze względu na zawartość rozcieńczalników (aktywnych), podczas mieszania ze sobą składników "A" i "B" może być wyczuwalny ich zapach. Zaleca się wietrzenie pomieszczeń w trakcie pracy.

2. Po  utwardzeniu  powłoki  z  materiału PLASTIPOX są bezwonne i bezpieczne.

3. Podczs pracy zaleca się stosowanie rękawic i okularów ochronnych.

4. W przypadku kontaktu skóry z tworzywem PLASTIPOX, należy bezzwłocznie umyć ją wodą z mydłem i natłuścić kremem ochronnym.

5. Podczas pracy z masami PLASTIPOX  należy stosować przepisy BHP jak przy pracy z żywicami epoksydowymi. Chronić oczy przed kontaktem z masami. Należy stosować okulary ochronne. Wskazana jest również ochrona skóry przed kontaktem z tworzywem.

 

Czytaj również: Najnowsza technologia zabezpieczania śliskich i mokrych powierzchni

posadzka antybakteryjna z żywicy epoksydowej

 


Źródło: AMEPOX / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Z czego balustrada balkonowa? Liczba postów: 126 Grupa: Porady i op... Szanowni Państwo, Do konserwacji i zabezpieczenia balustrady przed korozją rekomenduję zastosować emalię chlorokauczukową Śnieżka Supermal®. Jest ona dostępna w...
  • łóżko dziecięce Liczba postów: 152 Grupa: Porady i op... Użytkownik Al_al_alan napisał: Ja polecam zdecydowanie łóżka z materacem i koniecznie pokrowcem, który można ściągnąć i prać. Łóżka wielofunkcyjne typu sofa, na...
  • jak urządzić sypialnie? pomocy :) Liczba postów: 287 Grupa: Porady i op... Szanowni Państwo, Klasycznym i bardzo dobrym rozwiązaniem, bez względu na zmieniające się trendy aranżacyjne, jest sypialnia urządzona w odcieniu bieli. Do malo...
  • Remont łazienki Liczba postów: 156 Grupa: Ciekawe pom... Szanowni Państwo, Jeżeli w łazience decydujemy się na wykonanie gładzi, to polecam zastosować gładź rekomendowaną do pomieszczeń wilgotnych – Śnieżka Acryl-Putz...
  • Urządzanie mieszkania Liczba postów: 11 Grupa: Ciekawe pom... Szanowni Państwo, Do malowania ścian rekomenduję zastosować farbę Śnieżka Plamoodporna, która jest dostępna w 48 gotowych kolorach, co pozwala praktycznie na d...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 15700 użytkowników

Użytkownicy online (5)

gości: 148

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >