Projektujemy kuchnie

Projektujemy kuchnie

Choć wydawać by się mogło, że o projektowaniu kuchni wiadomo już wszystko nadal warto pamiętać, o kliku ważnych krokach podjętych jeszcze przez aranżacją jednej z najważniejszych przestrzeni domu. Na co powinniśmy zwrócić uwagę zanim przystąpimy do remontu posiadanej przestrzeni kuchennej, lub aranżacji tej zupełnie nowej? Czytaj dalej

 

Pierwszym i najważniejszym krokiem przy podjęciu działań remontowych jest przede wszystkim precyzyjne ustalenie posiadanego budżetu remontowego oraz projekt. Znając granice naszych możliwości bez problemu dobierzemy odpowiednie materiały oraz sprzęty, które wykorzystamy przy realizacji naszego projektu. Kolejnym, istotnym krokiem jest trzymanie się zasad kuchennej ergonomii. Osoba projektująca kuchnię nie powinna zapominać o detalach, które niedopilnowane mogą skutkować niezadowoleniem i zdenerwowaniem podczas wykonywania codziennych czynności kuchennych. Ważna jest przede wszystkim funkcjonalność, ale i odpowiednio dobrana estetyka, która dostosowana jest do naszego stylu bycia. Przy projekcie warto zwracać uwagę na rzeczy, które na pierwszy rzut oka wydają się oczywiste. Jest to odpowiednia wysokość i jego powierzchnia blatów, dobrze dobrana odległość między sprzętami kuchennymi, czy względy estetyczne. Ważne jest również także oświetlenie oraz kolory zabudowy i ścian.

 

Podział strefowy

 

Każda przestrzeń kuchenna powinna zawierać 5 podstawowych sfer: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania oraz  gotowania. Strefy powinny następować po sobie. W wypadku osoby praworęcznej zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W przypadku osoby leworęcznej w przeciwnym. Ponadto istotne są odległości i tak zwany trójkąt roboczy, czyli lodówka, zlew i kuchenka. – Aby kuchnia była w pełni funkcjonalna odległości pomiędzy urządzeniami w tak zwanym trójkącie kuchennym nie powinny przekraczać: od lodówki do zlewozmywaka 120 – 210 cm, od zlewozmywaka do kuchenki 120 – 210 cm, natomiast od lodówki do kuchenki 120 – 270 cm – informuje Marcin Piekarczyk ze sklepu OleOle! ze sprzętem RTV i AGD. Zbyt małe odległości między kuchenką a zlewozmywakiem, a także między zlewozmywakiem a lodówką są bardzo niewygodne. Z drugiej strony problemem mogą być za duże odległości.

 

 

 

Czytaj również: Odśwież kuchnię na wakacje

 

 

Pokonywanie kilometrów pomiędzy lodówką, piekarnikiem a zlewozmywakiem może być męczące. Skutecznym rozwiązaniem w przypadku dużych przestrzeni stanowi kuchenna wyspa. Z obu stron wokół zlewu powinny być zaprojektowane blaty robocze, które posłużą do odkładania produktów lub gotowych potraw.

 

Bardzo ważna jest również wysokość blatów, ich odpowiednia powierzchnia oraz rozmieszczenie sprzętów na odpowiedniej wysokości. – W zasadzie wysokość mebli kuchennych powinna być dostosowana do naszego wzrostu – informuje Katarzyna Drabik z firmy Komandor Eksperci twierdzą, że wysokość blatu powinna wynieść od 10 do 15 cm poniżej wysokości łokcia, z tolerancją do kilku centymetrów, kiedy to z kuchni korzysta kilka osób.

 

Najwygodniejszym układem zabudowy kuchennej jest taka, która przyjmuje kształt litery U, L lub G. – Zdecydowanie odradzamy układ zabudowy jednorzędowej, gdyż przeważnie wtedy pokonujemy największe odległości i nie stosujemy się do zasady kuchennego trójkąta, który przede wszystkim poprawia funkcjonalność przestrzeni. Choć w niektórych przypadkach zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy sprzętami również sporo ułatwia – informuje Monika Szczęsny, projektantka wnętrz z firmy Komandor.

 

Czytaj również: Rodzinny stół

 

 

Funkcjonalne rozwiązania

 

Ważne jest również „planowanie poziome”. W szafkach na wyższej wysokości warto poustawiać te rzeczy, które są rzadziej używane. To samo dotyczy najniższych partii. Odpowiednie ustawienie sprzętów oszczędzi nam niepotrzebnego schylania i poszukiwania przedmiotów, które są nam potrzebne w danym momencie. Warto również zastanowić się, czy w dolnych partiach zabudowy nie zdecydować się na większą ilość funkcjonalnych i pojemnych szuflad (ze ścianką tylną oraz boczną zabudową, zabezpieczającą naczynia przez potłuczeniem), które w niektórych przypadkach pozwolą lepiej zorganizować przestrzeń.

 

Szafki znajdujące się w narożach, ze względu na problematyczne ułożenie powinny mieć dobrze wybrany system zabudowy wewnętrznej, dzięki któremu łatwo jest wyjąć znajdujące się w szafce lub szufladzie przedmioty. W zagospodarowaniu wąskich przestrzeni w zabudowie pomogą nam niewielkiej szerokości szafeczki, w których przykładowo zamontować można kosze. Dzięki temu w szafce ukryjemy butelki, czy słoiki.

 

W kuchni bardzo istotne jest dobre oświetlenie. To główne nie powinno być zbyt intensywne. Raczej ciepłe. Powierzchnie robocze warto doświetlić dodatkowym źródłem. Warto skorzystać z różnego rodzaju świetlówek, lub oświetlanie typu LED, które doskonale sprawdzi się zainstalowane bezpośrednio nad blatami.

 

 

 

 

Korzystaj z dostępnej pomocy

 

Pomocy można szukać u specjalistów. Przy zaawansowanym projekcie można specjalistów lub skorzystać z dostępnych, gotowych rozwiązań. Doświadczony projektant wnętrz doradzi nam jak ulokować sprzęty, aby ich codzienna eksploatacja nie sprawiała problemu, lecz przeciwnie niosła ze sobą przyjemność. W bardzo wielu przypadkach również producenci mebli doradzą jakie meble wybrać i w jaki sposób zaplanować ich rozstawienie na planie mieszkania. Jeśli nie chcemy korzystać z pomocy specjalisty pomóc mogą nam gotowe rozwiązania. W internecie, często na stronach producentów mebli możemy znaleźć programy do wizualizacji, które pomogą w aranżacji nowej przestrzeni.Źródło: dotpr / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • What dating site do you recommend? Liczba postów: 1 Grupa: Porady i op... Hello everyone. I have been lonely for a long time, since my wife left me, I could not find a replacement for a long time, and I was worried that I was alone. C...
  • czym wyczyścić płytki po fudze? Liczba postów: 3709 Grupa: Porady i op... Wyczyścić będzie trudno. Najważniejsze to po prostu na czas je zaimpregnować.
  • Odzież robocza Liczba postów: 19 Grupa: Porady i op... Dzięki za wszystkie pomocne podpowiedzi. Ja również jestem tego zdania, że warto inwestować w dobrą odzież roboczą, by zapewnić sobie oraz swoim pracownikom wys...
  • Wynajem sprzętu budowlanego - czy to się opłaca? Liczba postów: 493 Grupa: Ciekawe pom... Myślę, że w wielu przypadkach wynajem jest bardziej opłacalny od zakupu maszyn. Ja niedawno potrzebowałem dźwigu mobilnego do przeprowadzenia prac budowlanych n...
  • święta Liczba postów: 21 Grupa: Ciekawe pom... Sztuczna czy żywa? W domu można mieć nawet kilka choinek więc może jakoś to pogodzicie. Mnie zainteresowała różowa choinka takie też widziałam i mogą całkiem fa...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17300 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 217

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >