Sposób na wykończenie wnętrz cegłą

Sposób na wykończenie wnętrz cegłą

Cegła, kojarzona przede wszystkim z elewacją, coraz częściej pojawia się… w salonach, kuchniach i sypialniach. Ma charakter i ożywia wnętrze. W zależności od koloru i faktury, stworzy klimat artystyczny, industrialny czy rustykalny. Czytaj dalej

 

Cegła jako element aranżacji mieszkań i domów stosowana była zazwyczaj ze względu na swoje zalety techniczne. Nic dziwnego – nie wnika w nią brud i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania, co zdecydowanie odróżnia ją od tapet oraz pomalowanych farbą tynków.

 

 

Coraz częściej jednak pojawienie się we wnętrzu ceglanych ścian wynika z ich dekoracyjności i niebanalnego charakteru. Kolor, wymiar i fakturę można tak dobrać, że zarówno zwolennicy nowoczesnych, jak i tradycyjnych rozwiązań znajdą coś dla siebie. Trudno się więc dziwić, że cegła we wnętrzu zdobywa coraz większą popularność.

 

Oryginalne i praktyczne wnętrze z cegłą i płytką

 

Naturalny kolor wypalonej ceramiki to mnóstwo odcieni -  każdy fragment ceglanego muru delikatnie różni się od pozostałych. Dzięki temu płaszczyzna ściany nie sprawia wrażenia monotonnej, a odpowiednio oświetlona - przyciąga wzrok i zdobi pomieszczenie. Nawet w miejscach, gdzie rozmiar i waga cegły nie pozwalają na jej zastosowanie, nie musimy rezygnować z oryginalnego, murowanego elementu.

 

Czytaj również: Trójwymiarowe dekoracje ścienne o nieograniczonych możliwościach aranżacyjnych

 

Cegłę może bowiem z powodzeniem zastąpić płytka klinkierowa, która jest znacznie cieńsza (ok. 15 mm) i lżejsza. Co więcej, przy zastosowaniu płytek kątowych na narożach, powierzchnia wykończona w ten sposób jest nie do odróżnienia od tej wymurowanej z tradycyjnej cegły. Cegła jest przy tym praktyczna – pozwala np. na wymurowanie ciekawego elementu nawet na środku pokoju, takiego jak ścianka oddzielająca strefę wypoczynku od kącika do pracy.

 

Bogactwo faktur

 

Tym, co szczególnie wyróżnia klinkier spośród innych materiałów do wykończenia ścian, jest różnorodność faktury. Na rynku dostępne są cegły i płytki gładkie, łupane, ręcznie formowane, ryflowane, piaskowane… Ile cegieł i faktur, tyle możliwości kreacji – z jednego materiału lub ich zestawienia. Niepowtarzalny efekt daje wystylizowanie jednej ściany lub jej fragmentu na stary mur.

 

 

Doskonale spełnia to zadanie cegła licowa ręcznie formowana Röben Moorbrand żółta piaskowa cieniowana. Taka ściana jest już na tyle dekoracyjna, że wystarczy uzupełnić ją obrazami lub zdjęciami w prostych ramkach lub pozostawić bez żadnych dodatków. Inaczej akcenty rozłożone są przy wykorzystaniu cegły gładkiej. W tym wypadku ceglana ściana służy do wzbogacenia tła i podkreśla charakter innych elementów wnętrza. Odpowiednio wymurowana powierzchnia nie wymaga wykończenia i może właściwie obyć się bez konserwacji. Dzięki temu gładka ściana wykończona klinkierem świetnie spisuje się w kuchni.

 

Kolor zmienia wszystko

 

Sposób wykorzystania cegły i płytki powinien być podporządkowany stylowi, jaki chcemy wykreować. Nowoczesne aranżacje często nawiązują do artystycznych skojarzeń z loftem: minimalistyczny wystrój z metalowymi detalami i surowa powierzchnia ceglanych ścian. Z tak ascetycznie urządzonym wnętrzem dobrze komponuje się cegła w odcieniach chłodnych i stonowanych jak np. antracytowa czy czarna cieniowana.

 

 

Z kolei styl rustykalny to zwrot w stronę natury i podkreślenie piękna przyjaznych człowiekowi surowców. Połączenie drewna i cegły o barwach pastelowych i ciepłych, jak żółta cieniowana lub czerwona naturalna sprawi, że wnętrze zyska na szlachetności.

 

W poszukiwaniu inspiracji

 

Biorąc pod uwagę szeroką gamę rodzajów i barw cegieł oraz płytek dostępnych na rynku, wybór klinkieru do wykończenia wnętrza może się okazać niełatwym zadaniem. Pomóc może wtedy interaktywne narzędzie doboru kolorów wykończenia wnętrz, dostępne na stronie www.roben.pl w zakładce Dla klienta. Jest to wizualizacja pomieszczenia, w którym wykorzystano cegły klinkierowe i licowe ręcznie formowane marki Röben.

 

Czytaj również: Tynk dekoracyjny jako oryginalny pomysł na powierzchnię ścian

 

Dzięki tej aplikacji możemy wirtualnie poeksperymentować nie tylko z kolorystyką cegieł w kuchni i salonie, ale także dopasować barwę fugi, mebli oraz ścian.

Źródło: Yasna / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17199 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 175

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >