Styl francuski w polskich wnętrzach

Styl francuski w polskich wnętrzach

Stylizacje wnętrz z wykorzystaniem narodowych stylów europejskich, w ostatnim czasie zdobywają coraz większe uznanie w świecie wnętrzarskim.

 

Trzeba powiedzieć, że w trend ten znakomicie wpisuje się jedna z najnowszych realizacji studia projektowego z Warszawy – Inside Studio. Dzięki projektantom z tej pracowni nad Wisłą powstał prawdziwie francuski azyl.

 

Czytaj również: Jak prawidłowo urządzić pokój maluszka?

 

 

Charakterystyczne cechy stylu francuskiego

Cechą szczególną stylizacji wnętrz na wzór francuskich jest przepych, luksus i blask. Wnętrza tego typu odznaczają się eleganckimi, szykownymi dodatkami, stwarzającymi szczególnie luksusowy klimat.  Jest to całkowite przeciwieństwo surowych, prostych linii i wszechobecnego w stylu nowoczesnym minimalizmu. Wnętrza stworzone w oparciu o styl francuski zachwycają w każdym, nawet najmniejszym szczególe i są bardzo efektowne.

 

 

Jednocześnie, należy powiedzieć, że jedną z dominujących cech tego stylu jest symetria, która przejawia się w równej, parzystej liczbie sprzętów, dodatków i dekoracji. Dlatego, jeśli we wnętrzu znajduje się zasłona okienna, to po drugiej stronie okna również powinna się ona znaleźć.

 

Czytaj również: Jak zaaranżować uniwersalny pokój niemowlaka?


 

Wnętrze francuskie nie może obejść się bez sprzętów tzw. ludwików, czyli charakterystycznych, stylizowanych na wiek XVII i XVIII foteli, szezlongów, komód czy innych mebli. Powinny być one ozdobne, lekkie, eleganckie i posiadać eliptyczne, zaokrąglone kształty.

 

 

Takie meble najczęściej są utrzymane w jasnych odcieniach. Mogą być też śnieżno białe ze złoceniami. Ogólna kolorystyka pomieszczeń utrzymanych w tym stylu powinna być pastelowa, jasna i subtelna. Na zaakcentowanie zasługują wszelkie okna i przeszklenia. Na wykończenie ścian wykorzystuje się jasne tapety lub boazerię w tym samym kolorze. Realizacja Inside Studio - ul. Emilii Plater

 

Czytaj również: Wiosenny pokój malucha


 

Realizacja komercyjna wykonana przez Inside Studio, wzorowana na stylu francuskim, powstała przy ul. Emilii Plater i jest to mieszkanie prywatne liczące sobie 55 metrów kwadratowych powierzchni. Projekt aranżacji wykonany przez projektantów z Inside Studio miał nawiązywać do wspominanego stylu. Charakterystycznymi elementami aranżacji, które znakomicie wpisują się w styl francuski, są:

 

- sztukateria,

 

- ozdobne gzymsy,

 

- pilastry,

 

- detale meblowe.

 

 

Zgodnie z założeniami dekoratorskimi wnętrz francuskich, kolorystyka ścian i mebli została utrzymana w jasnych, pastelowych odcieniach. Tkaniny wykorzystane w dekoracjach również miały taki sam kolor, dzięki czemu stworzono wnętrze eleganckie i przytulne. Nieduża powierzchnia mieszkania niejako wymusiła na projektantach wydzielenie części salonu od sypialni za pomocą szklanych drzwi, chowanych w ścianie.

 

Czytaj również: Skandynawski styl we wnętrzu


 

Takie rozwiązanie pozwoliło inwestorowi decydować o układzie przestrzennym pokoju dziennego.Zakres realizacji podjętej przez Inside Studio w odniesieniu do mieszkania przy ul. Emilii Plater obejmował aranżację ogólną mieszkania, wybór kolorystyki i materiałów wykończeniowych, projekt wszystkich pomieszczeń, projekt oświetlenia, podłogi, zabudowy meblowej oraz zabudowy GK ścian i sufitu.

 

Źródło: Inside Studio / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 16552 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 217

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >