Sufit podwieszany idealny do szpitali i klinik

Sufit podwieszany idealny do szpitali i klinik

Nowoczesne kliniki i szpitale powoli zmieniają wizerunek służby zdrowia, która w Polsce kojarzona jest głównie ze starymi, niszczejącymi budynkami. Czytaj dalej

 

Projektowanie nowych obiektów opieki medycznej to zadanie, które wymaga od inwestorów, architektów i projektantów wnętrz szczególnego podejścia i przemyślanych decyzji. Funkcja, jaką pełnią obiekty służby zdrowia, oraz ich specyfika powodują, że we wnętrzach szpitali, przychodni czy gabinetów lekarskich, konieczne jest zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa higienicznego i sanitarnego oraz spełnienie podstawowych warunków ergonomii i estetyki.

 

Przyjazne i bezpieczne otoczenie jest istotne zarówno z punktu widzenia pacjentów, jak i pracowników służby zdrowia. W odpowiednich warunkach, chorzy lepiej znoszą stres i szybciej wracają do zdrowia, a personel medyczny pracuje efektywniej. Wnętrza placówek medycznych, czyli tzw. pomieszczenia czyste, to zatem miejsca, które wymagają zastosowania przemyślanych i wielofunkcyjnych rozwiązań. Przy wyborze odpowiedniego wyposażenia oraz materiałów wykończeniowych, projektanci i wykonawcy muszą więc brać pod uwagę nie tylko utrzymanie higienicznej czystości przestrzeni, ale także jej komfort wizualny oraz akustyczny.

 

 

Sufit podwieszany w szpitalu


- "Odpowiednio zaprojektowana i wykończona przestrzeń budynków opieki medycznej musi spełniać wysokie standardy jakości oraz funkcjonalności, jakie wynikają ze specyficznych przepisów budowlanych oraz restrykcyjnych norm sanitarnych, ustanawianych zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim" – wyjaśnia Anna Baczkowska z firmy Armstrong, światowego lidera na rynku sufitów podwieszanych. Do wyposażenia wnętrz pomieszczeń czystych, stosuje się zatem tylko certyfikowane materiały budowlane. Wśród elementów wykończeniowych, często wykorzystywanych w nowobudowanych obiektach służby zdrowia, coraz większe znaczenie zyskują sufity podwieszane.

 

– "Przykrycie stropu nowoczesnym sufitem podwieszanym gwarantuje nie tylko spełnienie warunków wizualnego komfortu. Dzięki zaawansowanej technologii, mineralne i metalowe płyty sufitowe posiadają dziś takie parametry, które pozwalają optymalnie kształtować środowisko w pomieszczeniach szpitalnych przede wszystkim pod względem higieny, ale także akustyki oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego" – tłumaczy Anna Baczkowska.

 

 

Wymagania w zakresie higieny


W Polsce, wymogi określające warunki sanitarno – higieniczne w obiektach służby zdrowia, regulowane są ustawą Ministra Zdrowia o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Najbardziej restrykcyjne europejskie standardy zawarte są we francuskiej normie NF S 90-351, definiującej 4 strefy ochrony przed skażeniem. Inną obowiązującą klasyfikacją jest norma ISO 14644-1, określająca 9 klas czystości powietrza na podstawie ilości zawartych w nim cząstek. Spełnienie przez materiały budowlane i wykończeniowe, przeznaczone do obiektów służby zdrowia, precyzyjnych wymagań dotyczących sterylności mikrobiologicznej, wymaga zastosowania najnowszych rozwiązań technologicznych. – "Specjalistyczne systemy sufitowe Armstrong umożliwiają utrzymanie najwyższego poziomu aseptyki zarówno w sektorze służby zdrowia, jak i w przemyśle wytwórczym -  farmaceutycznym, optycznym czy elektronicznym" – podkreśla Anna Baczkowska.

 

 BIOGUARD – niewidzialna ochrona antybakteryjna

 - Płyty sufitowe firmy Armstrong przeznaczone do tzw. pomieszczeń czystych, pokryte są specjalną farbą BIOGUARD – mówi Anna Baczkowska. Zawiera ona całkowicie bezpieczne dla ludzi czynniki aktywne, powstrzymujące rozwój szkodliwych bakterii, pleśni i drożdży. Specjalna faktura płyt minimalizuje osadzanie się kurzu i groźnych dla zdrowia mikroorganizmów. Wszystkie produkty z rodziny BIOGUARD zachowują zwiększoną odporność na środki dezynfekujące, dlatego nawet ich intensywne mycie nie powoduje utraty właściwości antybakteryjnych. Gładkie i pozbawione perforacji płyty z twardej wełny mineralnej, jak BIOGUARD PLAIN oraz BIOGUARD ACOUSTIC, idealnie nadają się do zastosowania w pomieszczeniach o przeciętnym i wysokim ryzyku infekcji (strefy 2 i 3 według normy NF S 90-351).

 

Metalowe płyty ORCAL BIOGUARD PLAIN, wraz z konstrukcja nośną GemaGrid z połączeniami silikonowymi, można wykorzystać nawet w pomieszczeniach o najwyższym rygorze sanitarnym takich, jak sale operacyjne i transplantacyjne (strefa 4 według normy NF S 90-351). Firma Armstrong uzyskała certyfikat, potwierdzający właściwości bakteriobójcze farby BIOGUARD na poziomie przekraczającym 99%. Badanie przeprowadzone było w oparciu o szeroki wybór szczepów uznanych za krytyczne w walce ze skażeniem bakteryjnym.

 CLEAN ROOM – konstrukcja do zadań specjalnych


Na potrzeby obiektów ochrony zdrowia i innych pomieszczeń o zaostrzonym rygorze higienicznym, stworzona została również specjalna konstrukcja nośna - CLEAN ROOM. - "To system zawieszenia wykonany z aluminiowych profili, dzięki czemu może być stosowany także w pomieszczeniach, gdzie prowadzone są badania z użyciem rezonansu magnetycznego. Profile systemu są ponadto odporne na korozję" – mówi Anna Baczkowska. Ruszt CLEAN ROOM dodatkowo uzupełnia specjalna uszczelka umieszczona na styku konstrukcji nośnej i płyty, której obecność (oraz plastikowego klipsa dociskowego) pozwala na uszczelnienie styku, bez użycia silikonu.

 

Wielofunkcyjne rozwiązanie


W pomieszczeniach, w których przebywają pacjenci, niezwykle ważne jest zachowanie czystości i higieny, ale również odpowiedniej akustyki. - "Wysokie parametry akustyczne płyt sufitowych mają istotne znaczenie szczególnie wtedy, gdy ważne jest ograniczenie hałasu, zapewnienie prywatności i efektywnej rekonwalescencji" – tłumaczy Anna Baczkowska. Właściwie dobrane i zastosowane sufity pochłaniające dźwięk (np. BIOGUARD ACOUSTIC), mogą pomóc w uzyskaniu optymalnego komfortu akustycznego. Gdy natomiast wymagana jest dyskrecja rozmów pomiędzy sąsiadującymi salami czy gabinetami, warto wykorzystać sufity o wysokiej dźwiękoizolacyjności (np. ORCAL BIOGUARD PLAIN z wkładem akustycznym B15). Zachowanie równowagi pomiędzy wszystkimi elementami takimi, jak czystość i higiena, komfort akustyczny oraz wizualny, pozwoli stworzyć przyjazne środowisko, w którym każdy chory będzie czuł się dobrze i bezpiecznie.

 

 

 

 

Źródło: Yasna Communications/budnet.pl / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • drzwi zewnętrzne Liczba postów: 7 Grupa: Porady i op... A drzwi z pcv zewnętrzne też się nadadzą? Widziałam takie na http://www.ola-kaliska.pl/stolarka-pvc-o kna-i-drzwi/drzwi/ i powiem szczerze, że mnie bardzo zaintr...
  • Jak urządzić sypialnię? Liczba postów: 312 Grupa: Ciekawe pom... Szanowni Państwo, Sypialnia jest miejscem wypoczynku, dlatego jej aranżacja powinna być przemyślana. Do malowania ścian oraz sufitu rekomenduję wybór białej far...
  • Boazeria nadal modna? Liczba postów: 40 Grupa: Ciekawe pom... Moda ciągle się zmienia, stare rzeczy sprzed lat powracają do łask. Super blogiem na temat mody jest[url] https://labgal.com.pl/, jest tam sporo ciekawych artyk...
  • Sprawna przeprowadzka - krok po kroku Liczba postów: 10 Grupa: Wnętrza Jeżeli chodzi o mnie, to w trakcie przeprowadzki do nowego mieszkania w Warszawie skorzystałem z usług firmy https://www.warszawaprzeprowadzki.pl , ponieważ pol...
  • Wyposażenie warsztatu Liczba postów: 71 Grupa: Porady i op... Dobre narzędzia warsztatowe są na wagę złota ale warto też przemyśleć temat i nie kupować, niektórych maszyn i urządzeń bo nie zawsze będziemy mieli zlecenie n...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17349 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 204

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >