Aloes zwyczajny (Aloe vera)

Aloes zwyczajny (Aloe vera)

Ten sukulent pochodzi najprawdopodobniej z Azji Mniejszej i Afryki. Zastosowanie aloesu jako rośliny leczniczej ma długą tradycję. Z jego upiększających właściwości korzystała ponoć sama Kleopatra, a starożytni Egipcjanie nazywali go rośliną nieśmiertelności. Czytaj dalej

 

Do dnia dzisiejszego aloes stosuje się jako środek na oparzenia, trudno gojące się rany i owrzodzenia, a także na zaparcia i kłopoty z trawieniem. Z miąższu liści pozyskuje się wszechstronnie stosowany żel, który służy jako materiał wyjściowy dla wielu kosmetyków. Żelu używa się także do pielęgnacji skóry. Aloes odżywia cerę, nawilża i skutecznie stymuluje regenerację komórek. Dzięki zawartości naturalnego kwasu salicylowego ma lekkie działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. U dzieci i osób o wrażliwej skórze nierozcieńczony żel aloesowy może jednak powodować podrażnienia. 

 

aloes zwyczajny aloe vera

forever-produkty.pl

 

Czytaj również: Pierwiosnek lekarski (Primula veris)

 

Wieloletni, osiagający wysokość do 1 m aloes pochodzi z rejonów o niskiej ilości opadów.Płaskie, mocno rozgałęzione i płytko rosnące korzenie są zbudowane tak, by roślina mogła czerpać wilgoć nawet z rosy i mgły. Jego mięsiste liście pokryte są na brzegach małymi cierniami. Rurkowate kwiaty mają kolor czerwony, żółty lub jaskrawopomarańczowy. Niestety, w uprawie doniczkowej aloes zakwita rzadko. Podczas okresu wzrostu, wiosną i latem, aloes należy podlewać mniej więcej raz w tygodniu. Zimą dobrze jest obniżyć mu temperaturę do ok. 10 stopni i podlewać tylko raz w miesiącu. Co 2 lata należy roślinę przesadzać do większego pojemnika, a w okresie letnim zasilać nawozem do kaktusów i sukulentów.

 

Dopiero trzyletnia roślina ma właściwości terapeutyczne. Najwięcej żelu zawierają jej dolne liście, które można w razie potrzeby odcinać i trzymać w lodówce, gdzie zachowują świeżość przez kilka dni. Liście należy przechowywać cięciem do dołu, aby mógł z nich odpłynąć żółtawy sok. Żel najlepiej wybrać z przkrojonego liścia łyżeczką, obcinając wcześniej kolce.

 

Czytaj również: Wszystko o klonie

 

Żel aloesowy najlepiej rozdrobnić w blenderze. Można go dodawać do jedzenia przy braku apetytu i zaparciach. Stosowany zewnętrznie, często w postaci oleju aloesowego, leczy rany i oparzenia oraz pomaga zwalczyć choroby skóry. Wymieszany z olejkiem rycynowym jest skutecznym środkiem na łupież. Na bazie żelu z aloesu produkuje się także lecznicze i nawilżające kosmetyki. Świeży aloes może podrażniać delikatną skórę, dlatego u dzieci powinno się stosować jedynie w postaci rozcieńczonej. Także podczas ciązy nie wolno zażywać aloesu, gdyż roslina może działać poronnie.

 

Aloes jest rośliną mrozoodporną. Przez całe lato mozę stać w słonecznym miejscu w ogrodzie, na tarasie lub balkonie. Trzeba go chronić przed deszczem, a gdy temperatura w nocy spadnie do 5 stopni, roslinę przenosimy do domu. Aloes zwyczajny to niewymagająca roślina pokojowa. Może przeżyć nawet kilka miesięcy bez podlewania. Młodą roślinę najlepiej kupić w kwiaciarni. Aloes można samodzielnie rozmnażać poprzez nasiona lub rozsadzając starsze rośliny.

 

aloes zwyczajny aloe vera

Źródło: budnet.pl
Autor: Daria Wnykowska

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18322 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 121

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >