Aranżacja balkonu - jak ciekawie urządzić balkon

Aranżacja balkonu - jak ciekawie urządzić balkon

Balkon przypominamy sobie o nim szczególnie wtedy, gdy dni stają się coraz dłuższe i bardziej upalne, a noce cieplejsze. Czytaj dalej

 

Czy jest coś przyjemniejszego od powitania nowego dnia na pięknym balkonie, z kubkiem porannej kawy? Nawet maleńki balkonik może stać się kwiatową oazą, w której z rozkoszą oddamy się błogiemu leniuchowaniu. Ta namiastka wakacji kosztuje naprawdę niewiele.Jeśli chcemy, aby balkon stał się aranżacyjnym dopełnieniem mieszkania, postarajmy się urządzić go w tej samej konwencji. Pozwoli to optycznie powiększyć pomieszczenie, a także - co jest ważne w przypadku małych balkonów - sprawi, że unikniemy wizualnego chaosu.
Projektując balkon warto pomyśleć o rodzaju podłoża. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem są kafle, dla których dobrym uzupełnieniem będą ceramiczne donice. Są one odpowiednie dla roślin, ponieważ słabo się nagrzewają i zatrzymują wodę.- Najlepiej gdy donice utrzymamy w jednym tonie, uporządkujemy pod względem stylistycznym i rozmiarowym – radzi Marta Hubka, konsultant ds. aranżacji wnętrz Parku Handlowego Bielany. – Duże donice postawmy bliżej ścian, niższe przy balustradach. Zasadźmy rośliny, które zwykle zdobią nasze ogrody. Zwróćmy uwagę na stopień ich nasłonecznienia oraz położenie – dodaje.Złotą zasadą umiaru warto kierować się także przy sadzeniu kwiatów i krzewów. Tzw. „balkonowe lasy” mogą powodować wrażenie zatłoczenia, a przecież zaaranżowana przestrzeń powinna cieszyć oko, ale i zachęcać do odpoczynku. Jeśli zdecydujemy się na iglaki, najlepiej wybrać odmiany karłowate, które nie będą się zbytnio rozrastać. Ich wybór jest ogromny: jałowce, karłowate świerki, sosny górskie.- Ciekawą formą dekoracji są również miniaturowe wersje roślin – zauważa dekoratorka. - Popularne pnącza, np. pelargonie czy surfinie, w architekturze zieleni stosuje się coraz rzadziej.

Ściana z kwiatów może jednak pełnić funkcję praktyczną – odgradzać nas od sąsiadów. Roślinność o zwisających pędach pięknie wygląda, ale pamiętajmy, aby nie stała się utrapieniem dla pozostałych mieszkańców budynku.
Chcąc zbudować odpowiedni klimat, możemy pobawić się oświetleniem. Pożądany efekt uzyskamy rozmieszczając w kilku miejscach świece, świeczniki czy lampiony.

-To naprawdę niewielki koszt, a wprowadza bardzo dobry nastrój – dodaje Marta Hubka.Balkonowa oaza z rytuałem porannej kawy w blasku słońca, albo wieczornej lampki wina przy świecy zapowiada się na miejsce, w którym łatwo zapaść w stan przyjemnej euforii. A tej szukamy właśnie w gorące, wakacyjne dni.


 

Źródło: Fama PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18306 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 103

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >