Czy kamień w oprawie to dobry materiał na wykończenia wnętrz?

Czy kamień w oprawie to dobry materiał na wykończenia wnętrz?

Dom jest azylem, strefą wypoczynku i spotkań z bliskimi. Nie zawsze jednak wiemy w jaki sposób łączyć różne surowce, by aranżacje nie tylko zachwycały funkcjonalnością rozwiązań, ale i walorami estetycznymi. Czytaj dalej

 

Z pomocą przychodzi architekt wnętrz- Izabela Włodarska, która przedstawia praktyczne wskazówki podpowiadające, jak efektownie komponować ponadczasowe i bliskie naturze materiały dekoracyjne we wnętrzu. Sekret udanej aranżacji tkwi w symbiozie materiałów , czasem różnego pochodzenia. Zadaniem architekta jest znaleźć zarówno „ złoty środek” - surowiec, który stanie się łącznikiem pomiędzy różnymi stylizacjami, jak i „ złotą proporcję „ użytych materiałów. Z tego powodu najczęściej sięgam po sprawdzone, naturalne surowce jak np. kamień. Dzięki uniwersalnej urodzie nie jest on tylko jednosezonowym trendem wnętrzarskim. Za pomocą niepowtarzalnych marmurów, granitów czy trawertynów z oferty RR Granity, w połączeniu z drewnem, szkłem czy stalą, można stworzyć wyjątkowe elementy dekoracyjne i ekskluzywne wnętrza. Wystarczy jedynie zachować umiar i umiejętnie je ze sobą połączyć, kierując się poniższymi wskazówkami…

 

Czytaj również: Czym się kierować podczas świątecznych zakupów?

 

Kamień i drewno

Kamień i drewno stanowią wdzięczną parę – uosabiają siłę i witalność. Szukając harmonii w projekcie między tymi materiałami, skupiam się przede wszystkim na ich rysunku i fakturze. Wybierając wyrazisty, bogaty wzór marmuru, jak np. Forest Brown lub Forest Green RR Granity, sięgam po drewno w kolorze zbliżonym do najciemniejszej żyły, widniejącej na rysunku kamienia. Ciepłe, przetykane barwnymi pigmentami  Imperial Gold, czy złociste Madury RR Granity łączę natomiast z jasno – miodowym drewnem Sapeli lub Jatoby. Delikatniejsze jasnokremowe marmury jak np. Crema Marfil czy Coffe Cream RR Granity można natomiast zestawić z egzotycznymi gatunkami drewna m.in. Merbau lub wyrazistym Palisandrem. Takie połączenia powodują, że kamień nabiera elegancji, a drewno zyskuje piękną oprawę. Uzyskane z nich kompozycje, zarówno w rustykalnym, klasycznym wnętrzu, jak i bardzo nowoczesnym apartamentowcu, akcentują związek człowieka z przyrodą. Warto wykorzystać naturalną symbiozę tych surowców do stworzenia kojącego domowego azylu.

 

Kamień i drewno tworzą niezwykle harmonijną kompozycję
 proj. I.Włodarska, fot. Buczma/RR Granity

 

Kamień i szkło

Połączenie szkła z kamieniem nadaje projektom oryginalny wyraz. Tego typu zestawienia proponuję zwolennikom nowoczesnych, przestronnych wnętrz, w których to, co kruche przeplata się z tym, co niewzruszone. Szkło, zwłaszcza w połączeniu z dostojnym granitem czy marmurem RR Granity, pozwala „odciążyć” aranżacje. Przejrzyste tafle nie tylko optycznie powiększają pomieszczenie ale i weryfikują ramy tradycyjnych aranżacji. Kamień z kolei, szczególnie ten o naturalnych odcieniach szarości i bieli, jak np. granit Steel Gray RR Granity podkreśla kruchość i transparentność szklanej konstrukcji. Krystaliczne, strukturalne lub matowe szkło skomponowane z polerowanym lub antykowanym kamieniem stwarza wiele możliwości aranżacyjnych, zarówno w  kuchni , hallu, salonie, ale także przydomowych tarasach i ogrodzie.

 

Czytaj również: Materac z antybakteryjnego tworzywa

 

Łączenie różnych materiałów daje szansę tworzenia nietypowych aranżacji. proj. I.Włodarska, fot. M.Buczma/RR Granity

 

Kamień i stal

"Kamień i metal wbrew pozorom są bardzo podobne. Obydwa kojarzą się z surowością, niezłomnością i trwałością. Duży kontrast w strukturze surowców pozwala wypracować kompromis między nowoczesnością a naturą. Dlatego właśnie duet ten doskonale sprawdzi się w minimalistycznych wnętrzach, gdzie prym wiodą geometryczne formy i uniwersalne materiały. Chłodna stal „stłumi” monumentalny wyraz kamienia i urozmaici stylizację pomieszczenia. Z kolei, dzięki ciepłym złocistym marmurom RR Granity, stalowe elementy aranżacji wyglądać będą bardzo elegancko i nowocześnie" -  podpowiada architekt wnętrz Izabela Włodarska. Rady eksperta potwierdzają nasze często intuicyjne odczucia, które każą zaufać naturze. Efekty proponowanych projektów, to dowód na to, że naturalne materiały są ponadczasowe i zawsze piękne.

 

Czytaj również: Czerń i biel dominującym kolorem we wnętrzu

 

Źródło: Gut PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19360 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 147

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >