Dodatkowy pokój w mieszkaniu - garderoba

Dodatkowy pokój w mieszkaniu - garderoba

Deweloperzy wykorzystują każdy sposób, aby przyciągnąć klientów. Pomoc w zdobyciu kredytu hipotecznego, piwnica lub garaż gratis czy kilkadziesiąt metrów własnego ogródka – to najbardziej popularne hasła ostatnich lat. W tym roku sprzedający idą nieco dalej i projektują każdy „kąt” mieszkania, w którym nie może zabraknąć garderoby.

 

Słaby popyt na mieszkania, wywiera presję na deweloperach, którzy prześcigają się w wartościach dodanych do swojej oferty. Najnowszym trendem wśród sprzedających są całościowe projekty mieszkań, w których eksponuje się właściwe umiejscowienie i wykorzystanie garderoby. Z analizy firmy Komandor wynika, że 80 proc. kupujących wybiera te mieszkania, w których znajduje się wnęka lub wydzielone miejsce przeznaczone na zabudowę garderoby.

 

Czytaj również: Jak zadbać o świąteczne porządki szybko i efektywnie?

 

– Ponad 90 proc. mieszkań, które mamy obecnie w swojej ofercie posiadają wyraźnie zaznaczone miejsce, w którym powinna znaleźć się garderoba. Zazwyczaj jest to wnęka przynależąca do sypialni, która jest funkcjonalna i nie zabiera przestrzeni z innego pomieszczenia – mówi Przemysław Stefanowski z PBG Erigo. – Jasno określone miejsce na garderobę jest wartością dodaną do danej oferty i wówczas jeżeli kupujący ma dwa mieszkania do wyboru z garderobą lub bez, to wybiera właśnie to, w którym jest garderoba. W lokalach gotowych pod klucz proponujemy ciekawe aranżacje garderoby dopasowane do gustu przyszłych właścicieli – dodaje Przemysław Stefanowski.

 

Czytaj również: Jak ożywić ciasne wnętrza? 

 

Oddziel strefę damską od męskiej

Projektując wnętrza i aranżacje garderoby deweloperzy coraz częściej korzystają z usług profesjonalnych architektów i projektantów – W zależności od rozmiarów i architektury pomieszczenia, garderoby mogą mieć kształt prostokątny, kwadratowy, liter „U” lub „L”. Projektując garderobę często stosuje się odrębne moduły meblowe dla kobiety i mężczyzny, czyli bliźniacze zestawienia szuflad, drążków, półek – podkreśla Monika Szczęsny projektant wnętrz z firmy Komandor – Pozwala to oddzielić strefę męską od damskiej, zachować pewien logiczny ciąg oraz ograniczyć element konfliktowości w momencie jednoczesnego korzystania z garderoby – dodaje Monika Szczęsny. Patrząc na najnowsze trendy, garderoba to już nie są jedynie stałe półki i wieszaki. W nowoczesnej garderobie znajdziemy funkcjonalne, wysuwne systemy drążków, dodatkowe zamykane szafy i szuflady, kosze, pantografy, cargo, wieszaki na spodnie, koszule, krawaty czy ażurowe półki na buty.

 

Czytaj również: Jak zadbać o czystość w sypialni?

 


 

Pokój ze skarbami

Garderoba, jako odrębne pomieszczenie lub jego część, powinna znajdować się w sąsiedztwie sypialni. Istotne jest, by była ona w bardziej prywatnej części mieszkania niż w obrębie pokoju dziennego czy też w pobliżu kuchni  – To świetna przestrzeń do wyrażenia swoich upodobań. Dlatego aranżując ją warto pomyśleć o niej jak o swoim prywatnym pokoju ze skarbami – mówi Marta Łuckiewicz architekt z Grupy Projektowej Front eM – Warto więc zaszaleć i zastosować wzorzystą tapetę, surowe deski, a nawet metaliczną farbę. Do odważnej aranżacji coraz częściej przekonują się właściciele stonowanej w kolorach garderoby. Zaś tych, którzy ubierają się barwnie, zachęcamy do zastosowania  jednolitego tła – dodaje Łuckiewicz. Garderoba pozwala wykorzystać powierzchnię od podłogi do sufitu oraz zabudować każdy, nawet najbardziej niedostępny fragment wnętrza, dlatego pomieszczenie to powinno być bardzo dobrze przemyślane i rozplanowane – Jeżeli garderobę stanowi część sypialni warto zamknąć całość wysokimi frontami - od podłogi do sufitu, tak by szafa „zniknęła” tworząc płaszczyznę ściany. To dobry sposób na zachowanie wizualnej harmonii we wnętrzu, a jeśli dodatkowo zastosujemy na frontach lustra – zyskamy zaskakujący efekt powiększenia – mówi Marta Łuckiewicz.

 

Czytaj również: Jak urządzić pokój dziecka na wiosnę?

 

Własna grafika na front

Na rynku istnieje wiele ciekawych rozwiązań materiałowych i frontów, dzięki którym nasza garderoba będzie jedyna i niepowtarzalna. Jedną z najnowocześniejszych trendów upiększania garderoby i nadawania jej jedynego w swoim rodzaju charakteru jest zdobione szklanymi elementami z pięknymi motywami graficznymi – Klienci najchętniej decydują się na szkło ze względu na możliwość zastosowania indywidualnych projektów graficznych lub własnych fotografii – dodaje Monika Szczęsny  projektant wnętrz z firmy Komandor. Dobrze zorganizowana garderoba o odpowiednich wymiarach może odciążyć resztę pomieszczeń z konieczności zabudowy czy zastawienia ich szafami. Ponadto może być miejscem składowania walizek, pościeli, ręczników, sprzętu sportowego, deski do prasowania czy kosza na brudną bieliznę, a także małego AGD, takiego jak odkurzacz i żelazko. Dla tego typu przedmiotów dobrze jest wygospodarować odpowiedni moduł lub kąt garderoby.

 

Czytaj również: Jak powiększyć wnętrze?

 

Urządzając garderobę pamiętaj:

1. Żadne miejsce nie może się zmarnować, warto przyjrzeć się swojej kolekcji ubrań – jeśli mamy dużo długich ubrań, będziemy na nie potrzebowali więcej miejsca.
2. Oddzielmy rzeczy  codziennego użytku od tych, do których sięgamy sporadycznie.
3. Zastosujmy fronty przesuwne, które zabierają mniej miejsca i są łatwiejsze w użytkowaniu.
4. Rozplanujmy światło tak, by nic go nie przysłaniało.
5. Zwracajmy uwagę na wentylację pomieszczenia.
 

 

Źródło: dotPR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19215 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 81

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >