Jak powiększyć wnętrze?

Jak powiększyć wnętrze?

Wąski przedpokój? Mała łazienka? A może ciasna sypialnia? Większość z nas mieszka w przestrzeniach, których przestronność pozostawia wiele do życzenia. Jak prostymi metodami powiększyć optycznie pomieszczenie? Postawmy na lustra! Czytaj dalej


Urządzając nasze wnętrza, powinniśmy zdawać sobie sprawę z jednej zasady: nie istnieją uniwersalne sposoby dla wszystkich wnętrz, których zastosowanie w magiczny sposób z małej, ciasnej klitki stworzy nam wymarzoną przestrzeń. Każda kuchnia, łazienka czy pokój wymaga indywidualnego podejścia: ich układ, oświetlenie i metraż przesądzają o tym, jakie triki zastosować powinniśmy, by optymalnie urządzić dane wnętrze. Istnieją jednak sprawdzone metody, za pomocą których uzyskać możemy w każdym pomieszczeniu więcej światła i pozornej przestrzeni. Jedną z tych metod jest umiejętna gra optyczna prowadzona za pomocą luster umieszczonych we wnętrzu. Zanim jednak kupisz lustro, by w małym pomieszczeniu stworzyć wrażenie przestrzeni, pamiętaj:


Jak urządzić idealną sypialnię?


Po pierwsze: odbij tylko to, co chcesz

Czy na pewno chcesz, aby te półki z książkami czy bibelotami odbijały się w powieszonym naprzeciw nich lustrze? W małych pomieszczeniach lepiej chować to, co na widoku. Szczególnie te przestrzenie, w których ciężko jest nam utrzymać porządek. Jeśli obawiamy się, że zabudowanie lekkiego regału drzwiami sprawi wrażenie ciężkości, zabudujmy do właśnie drzwiami lustrzanymi. Odbita przestrzeń powiększy optycznie pokój. Przestrzeń powiększają duże lustra umieszczone na ścianie lub jako drzwi szaf i szafek, lustra zawieszone nad łóżkiem i naprzeciw okna. Nawet wąskie lustro na wysokość całego pomieszczenia sprawi, że pokój, łazienka czy przedpokój wydawać się będą większe.
Po drugie: proporcje i kolory

Nawet w małym pomieszczeniu duże lustro nie będzie przytłaczało – jeśli dobierzemy do niego odpowiednie ramy. Ciężkie, złocone i szerokie nie pomogą w uzyskaniu wrażenia przestronności. Wnętrza optycznie nie powiększy także niewielkie lustro w szerokiej ramie w krzykliwych kolorach. Lepiej zatem postawić na obramowanie delikatniejsze i proste – uniwersalne srebrne ramy lub wąskie czarne wykonane z aluminium dostępne w serwisie e-oprawa.pl wyglądają nie tylko elegancko, ale i nadają lustrzanej tafli lekkości. Pamiętajmy, że lustro może być nie tylko klasyczne srebrne – jeśli chcemy zagrać kolorem i przestrzenią, możemy odbić fragment naszego wnętrza w lustrze brązowym, niebieskim czy zielonym. Kolor lustrzanej tafli dobierzmy do barw, jakie zastosowaliśmy przy aranżacji pomieszczenia, w którym ma ona wisieć.


Jakie będą trendy wykończenia wnętrz w tym sezonie?


Po trzecie: światło i załamania przestrzeni

Wiemy już, że lustro powieszona naprzeciw okna powiększa pomieszczenie. Dzieje się tak, ponieważ światło wpadające przez okno odbija się w lustrzanej tafli, odbijając je i rozświetlając dodatkowo pokój czy łazienkę. Jeśli chcemy powiększyć optycznie niewielką przestrzeń, powinniśmy unikać form, które będą ją dzieliły i zachowywać jak największe „czyste”, niczym nie złamane powierzchnie – ścian, podłóg, powierzchnie mebli (blaty, fronty). Jeśli chcemy połączyć faktury, materiały czy wzory na jednej powierzchni, lepiej poradźmy się projektanta wnętrz, ponieważ efekt, jaki osiągniemy może być daleki od zamierzonego.
Dlatego lepiej unikać wieszania luster na ścianie pod kątem (góra lustra odstająca od ściany) czy wyklejania kawałkami tafli lustrzanej np. drzwi szafki. Takie rozwiązania „łamią” przestrzeń, wprowadzając optyczny chaos. Przebywając w takim pomieszczeniu będziemy mieć wrażenie, że panuje w nim nieporządek. W niewielkich pokojach, łazienkach czy przedpokojach lustra pełnią nie tylko rolę ozdobną i klasyczną funkcję pomocniczą w wykonywaniu codziennych zabiegów estetycznych. Są też tymi elementami wystroju wnętrz, które pomóc mogą w uzyskaniu wrażenia przestronności nawet bardzo niewielkich pomieszczeń, jeśli tylko umiejętnie zastosujemy je w aranżacji wnętrz.Źródło: Inni PR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19157 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 251

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >