
Dostępne na rynku rozwiązania sanitarne do stworzenia komfortowej łazienki
Nowe rozwiązania dedykowane pomieszczeniom sanitarnym ułatwiają proces projektowania niestandardowych układów łazienek. Okazuje się, że nawet niewielki metraż czy nieustawny na pozór rozkład nie stanowią już wyzwania. Prezentujemy trzy sytuacje aranżacyjne i sposoby na optymalne wykorzystanie przestrzeni w łazience.
Czytaj dalej
Przestrzeń w powiększeniu
Co łączy większość polskich łazienek – poza stylem i trendami w samej aranżacji? To najczęściej niewielki metraż oraz trudności, z jakimi muszą zmierzyć się właściciele w urządzeniu tego typu pomieszczeń. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, które zwiększają swobodę planowania i aranżacji niewielkiej przestrzeni.
Dzięki zastosowaniu ścianek działowych, systemów sanitarnych i odwodnień prysznicowych, możemy optycznie powiększyć nawet niewielką łazienkę. Takie rozwiązania pozwolą nam stworzyć funkcjonalne pomieszczenie, będące odpowiedzią na potrzeby wszystkich użytkowników. Co więcej – nie wymagają dostosowywania się do wcześniej zaprojektowanych układów instalacyjnych. Główne strefy użytkowe, takie jak obszar umywalki, toalety, wanny czy prysznica, mogą być zaprojektowane na nowo i przebudowane – radzi Aleksandra Drozdalska, ekspert firmy TECE.
Fot. TECE
Okazuje się, że nawet na 8 m² powierzchni możemy zrealizować bardzo różne pomysły, podnoszące funkcjonalność i wpływające na komfort użytkowania. W przypadku tego projektu poszczególne elementy wyposażenia łazienki zostały rozplanowane na jednej ze ścian pomieszczenia. Taki układ umożliwia swobodę korzystania z łazienki oraz wydziela poszczególne strefy, tworząc tzw. ciąg komunikacyjny. Obszar umywalki został zlokalizowany najbliżej okna, aby ułatwić dostęp do jak największej ilości światła dziennego. Ta z kolei została oddzielona od strefy prysznica za pomocą niewielkiej ścianki działowej. Stelaż ze spłuczką został umieszczony jak najdalej od wejścia. Nad nim powstała niewielka wnęka przeznaczona do zabudowy. Przewidziano także miejsce na szafki, służące do przechowywania kosmetyków czy akcesoriów łazienkowych – pod oknem, na wprost umywalki oraz strefy prysznicowej.
Wanna czy prysznic?
Nie ma wątpliwości co do tego, że wielkość i układ łazienki determinuje jej wyposażenie. Jednak nawet pomieszczenie o większym metrażu wymaga odpowiedniej aranżacji i przemyślanych rozwiązań.
Fot. TECE
Czytaj również: Jak urządzić łazienkę w ponadczasowym stylu?
Do podstawowych dylematów użytkowników podczas projektowania łazienki należy wybór pomiędzy wanną a prysznicem. Okazuje się jednak, że można w tej kwestii osiągnąć pewien kompromis i pozwolić sobie na oba rozwiązania w jednym pomieszczeniu. Przede wszystkim warto zerwać ze stereotypem i zmienić sposób myślenia o projekcie. Prysznic nie musi znajdować się w narożniku łazienki, a wanna przy jednej ze ścian. Dzięki wykorzystaniu ścianek działowych i specjalnych profili, przestrzeń możemy podzielić niestandardowo i w ten sposób stworzyć niebanalne, a przede wszystkim funkcjonalne wnętrze – radzi ekspert TECE.
Przykładem takiego podejścia jest projekt łazienki, w której centralnym punktem jest ścianka działowa wydzielająca miejsce na wannę i kabinę prysznicową. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Pozwala m.in. na uzyskanie swobody aranżacyjnej, oddziela strefę suchą od mokrej oraz nadaje niebanalny charakter wnętrzu. Za pomocą ścianki można wydzielić strefę WC, odgradzając ją od pozostałej części pomieszczenia. Tym samym uzyskamy także sporo miejsca na półki, szafki i meble do przechowywania akcesoriów łazienkowych.
Projekt bez barier
W sytuacji, gdy z łazienki korzystają osoby niepełnosprawne lub starsze, najważniejszą kwestią podczas projektowania układu pomieszczenia jest indywidualne podejście oraz zapewnienie użytkownikom swobody poruszania się.
Fot. TECE
W przypadku tego projektu podział pomieszczenia został dokonany w oparciu o dwie ścianki, ustawione do siebie prostopadle, na kształt litery „T”. Obszar umywalki stał się centralnym punktem. Tym samym strefa toalety i prysznica z jednej strony nie są już bezpośrednio widoczne, z drugiej zostały zaprojektowane tak, aby dostęp do nich był nadal komfortowy i bezpieczny – wyjaśnia Aleksandra Drozdalska.
W przypadku aranżacji pomieszczeń sanitarnych zwróćmy uwagę także na brak progów i wszelki barier uniemożliwiających swobodne poruszanie się czy wjazd wózka. Tradycyjny brodzik warto zastąpić odwodnieniem liniowym, a szafki umieścić na odpowiedniej wysokości. Zasady dotyczące aranżacji przestrzeni dedykowanej osobom niepełnosprawnym znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury (Dz.U.2015.0.1422). Chociaż dokument ten dotyczy budynków użyteczności publicznej, zostały w nim zawarte wytyczne względem wzorcowej łazienki dla osób mających trudności z poruszaniem się.
Czytaj również: Projektujemy funkcjonalną przestrzeń sanitarną w łazience bez pomocy projektanta
Dostępne na rynku rozwiązania sanitarne pozwalają na stworzenie komfortowej łazienki, spełniającej wysokie wymagania pod względem funkcjonalności oraz optymalnego wykorzystania przestrzeni. Okazuje się, że każdą przestrzeń można odpowiednio zaaranżować, a na wyzwanie znaleźć rozwiązanie.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Szafa pod zabudowę Liczba postów: 165 Grupa: Porady i op... Ja zrobiłam szafę w zabudowie przy sypialni i jestem zadowolona. Nie kosztowała sporo bo robił znajomy i teraz mam fajne miejsce na [url]https://perypetiekobiet...
- Stolik kawowy Liczba postów: 38 Grupa: Ciekawe pom... Stylowe wnętrze zaczyna się od dobrze dobranych mebli. W kategorii eleganckich stołów i ław przygotowanej przez Sweet Living https://sweetliving.pl/70-elegancki...
- Materac piankowy czy sprężynowy Liczba postów: 7 Grupa: Porady i op... Wybór między materacem sprężynowym a piankowym to kwestia indywidualnych preferencji i potrzeb. Materace piankowe doskonale dopasowują się do kształtu ciała, za...
- jaką wannę wybrać? Liczba postów: 69 Grupa: Ciekawe pom... Myślę, że nie ma teraz lepszego wyboru jak wanny wolnostojące. Zapewniają wygodę kąpieli i wyjątkowy efekt wizualny. Co ważne pasują do dokładnie każdego wnętrz...
- Mieszkanie Liczba postów: 48 Grupa: Ciekawe pom... Mieszkanie to nadal najlepsza inwestycja. Jeśli ma się wolne środki i chce je najlepiej ulokować, to mieszkanie od dewelopera to będzie dobry pomysł. Co się z...