
Intensywne kolory ścian
Ciemne kolory to prawdziwe wyzwanie. Jesteśmy przyzwyczajeni do jasnych i pogodnych aranżacji w stylu skandynawskim, które zdominowały nasze wnętrza. Urządzając mieszkania całkiem niesłusznie pomijamy lekko chmurne, nasycone kolory. Bierzemy ciemne barwy na tapetę i szukamy ich jasnych stron.
Czytaj dalej
Niechętnie sięgamy po mocny fiolet, głęboką czerwień czy brąz. Wszystkie poradniki przestrzegają nas, że wnętrze, w którym zostaną użyte stanie się smutne i przytłaczające, a światło - zamiast odbić się od jasnej ściany - zostanie pochłonięte przez ciemny kolor. Nie zapominajmy jednak, że nie każde wnętrze musi być jasne i przestronne – czasem warto, np. w sypialni czy salonie, postawić na wyrafinowanie i nutę tajemniczości. Z ciemnymi barwami jest tak, że wszystko zależy od tego jak ich użyjemy.
Ton w ton – pierwsza zasada ciemnych kolorów
Ciemne kolory i ich różne odcienie użyte np. na przylegających do siebie ścianach sprawią, że wnętrze nabiera dynamiki i głębi. Duże ciemne płaszczyzny mogą być przełamane dodatkami w tym samym kolorze, ale jaśniejszym odcieniu – takie połączenie sprawia, że osiągamy efekt przenikania się i uzupełniania barw. Jaśniejsze akcenty z jednej strony tonują i rozjaśniają, z drugiej wydobywają głębię intensywniejszych i ciemniejszych odcieni.
Czytaj również: Kolory do pokoju dziecka
Siła kontrastu
Jeśli decydujemy się na brązy, fiolety i inne ciemne kolory na dużych płaszczyznach, jako uzupełnienie aranżacji idealnie sprawdzą się kontrasty – zarówno te duże np. w postaci złotawej, miodowej podłogi, jak również te małe – białe dodatki wyraźnie odcinające się od tła. – Intensywność koloru ciemnej ściany można rozproszyć roletami – np. w pastelowym kolorze. Dobranie innych tekstyliów - np. obić mebli z tej samej, jasnej palety pomoże stworzyć dynamiczną i ciekawą aranżację – o możliwościach stylizacji opowiada Liliana Kiekis Kozica, ekspert firmy Franc Gardiner.
Morze możliwości
Czerwone ściany i mahoniowe meble w kolonialnym stylu w zestawieniu z liliową tapicerką i beżową roletą sprawią, że poczujemy się we wnętrzu jak w perskich komnatach. Brązowe ściany i drewniana podłoga uzupełniona zieloną aranżacją okna, to przykład pomieszczenia dla miłośników naturalnej harmonii w kolorach Ziemi. Fiolet na jednej ze ścian w sypialni doda jej inspirującego charakteru. Ciemne kolory to bogata paleta niecodziennych możliwości, która jest alternatywą dla wszechobecnego dyktatu jasnych barw.
Źródło: Account Executive / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Panele podłogowe Liczba postów: 322 Grupa: Wnętrza Z ciekawości sprawdziłam temat sufitów i trafiłam na kasetony 3D: https://panele3d.pl/Kasetony-Sufitowe-c1 4. Fajna opcja jak ktoś chce szybko odświeżyć sufit be...
- Jaki stół wybrać? Liczba postów: 93 Grupa: Wnętrza Czy wiecie, która firma posiada w swojej ofercie płyty meblowe i zawiasy? Głównie interesuje mnie płyta hdf. Jakiś czas temu znalazłam w Internecie firmę KORNER...
- Stół do jadalni Liczba postów: 12 Grupa: Porady i op... Polecam stoły drewniane Woodnut https://woodnut.pl/ :)
- Stół - nierozkładany czy rozkładany? Liczba postów: 223 Grupa: Ciekawe pom... A stół okrągły gdzie mogłabym kupić?:)
- Łóżko z zabudową Liczba postów: 3 Grupa: Najnowsze t... Jeśli chodzi o łóżko z zabudową, to przede wszystkim zwróć uwagę na materac — to on robi różnicę w komforcie snu. Fajnie sprawdzają się chłodzące materace Magni...