Jak pielęgnować trawnik? Wszystko o utrzymaniu trawnika

Jak pielęgnować trawnik? Wszystko o utrzymaniu trawnika

Jak wiadomo ogród jest duszą naszej posiadłości, urozmaica naszą przestrzeń i pozwala na relaks po ciężkim dniu pracy. Niestety nie będzie on zbyt dobrze się prezentował, jeśli nie zadbamy o podstawowy i najważniejszy element, jakim jest trawnik. Jak go pielęgnować? Co ile podlewać? Kiedy czas na koszenie? To najczęściej zadawane pytania, na które pragniemy państwu odpowiedzieć

Kiedy czas na zasianie trawnika?

Najlepszym momentem na zasianie trawnika to miesiące kwiecień, maj, sierpień i wrzesień, ale teoretycznie można także wykorzystać do tego miesiące od marca do października. Jeśli zasiejemy trawnik w porze, która nie jest odpowiednia możemy spodziewać się przemarzania, chorób i wyschnięcie trawnika. Pamiętajmy także o ziemi, która to powinna być sucha, ewentualnie delikatnie wilgotna. Jeśli chodzi o wybór mieszaniny traw to musimy sugerować się porządnym wyglądem trawnika oraz warunków klebowo – klimatycznych. Ilość wysianych nasion powinna odpowiadać ilości podanej przez producenta, na brzegach trawnika ( wyjątkowo) możemy zaaplikować większą ilość nasion. Sprytnym trickiem w tej dziedzinie jest wymieszanie piasku z nasionami, będzie wtedy nam łatwiej równomiernie wysiać trawnik i unikniemy omylnego rozrzucenia większej ilości ziaren.

 

 

W jaki sposób podlewać trawnik?

Podlewanie to najważniejszy element pielęgnacji. Zazwyczaj robimy to wczesnym rankiem, lub tuż po zachodzie słońca. Jeśli jest upalny dzień zalecamy podlanie również w południe, ale tylko wtedy, kiedy wystąpią objawy wyschnięcia. Trudnym okresem dla trawników jest faza wschodów roślin, ponieważ wiąże się to z ciągłym zraszaniem roślin. Jeśli oczekujemy solidnych efektów najlepiej sprawdzi się w tym rzadkie, lecz obfite podlewanie, a w okresie suszy, co 3-4 dni. Pamiętajmy, że codzienne zraszanie trawnika nie sprzyja mu i prowadzi do chorób grzybiczych. Po 3 tygodniach od siewu najlepszym rozwiązaniem będzie podlewanie ręczne, np. za pomocą odpowiednich końcówek wężowych. Dobrym rozwiązaniem będzie też zraszacz tylko minusem okazuję się fakt, iż musimy często go przenosić gdyż podlewanie w jednym miejscu może spowodować wypłukiwanie składników pokarmowych.

 

 

 


Jak często i odpowiednio kosić trawę?

Nie ukrywajmy, iż zabieg ten jest najbardziej czasochłonny, ale jeśli nie będzie regularnie przycinany doprowadzimy do nieestetycznego wyglądu, i trawnik już nigdy nie będzie wyglądał jak powinien. Pierwsze koszenie powinno mieć miejsce kiedy wysokość wyniesie od 8 cm do 10 cm . Pierwsze cięcie powinno wynosić 4-5 cm natomiast następne mogą już przybrać standardowe wymiary czyli 3-5cm. Czas w odstępach pomiędzy jednym koszeniem a drugim zależy od rodzaju trawy. Dla trawników ozdobnych koszenie może mieć miejsce nawet 2x na tydzień, ale standardowo to raz na 1-2 tygodnie. Ważną uwagą jest by kosić trawę wtedy, kiedy jest sucha i niezadeptana, dzięki temu zyskamy piękne estetycznie równe cięcie. A po skoszeniu trawy pamiętajmy o obfitym podlaniu. W połowie października kosimy trawnik po raz ostatni, a wiosną rozpoczynamy koszenie w marcu bądź w kwietniu, wszystko zależy od warunków pogodowych.

 

 

Co z nawożeniem?

Pierwsze koszenie trawnika wiąże się z pierwszym nawożeniem. Użyjmy wtedy nawozów przystosowanych do młodych trawników. Jeśli chodzi o częstotliwość nawożenia przyjęte jest 3 razy na sezon. Nawozy wieloskładnikowe będą najbardziej ustosunkowane do potrzeb trawnika. Na rynku istnieje wiele form zaczynając od standardowych po wolnodziałające. Stosowanie nawożenia zmniejsza ryzyko pojawienia się chwastów. Najważniejszymi składnikami nawozu są azot, potas, fosfor, wapń, magnez, żelazo. Przy wyborze zwróćmy uwagę by nie zabrakło tych pierwiastków do prawidłowej „diety” trawnika. Coraz częściej zapominamy o nawozach organicznych takich jak gnojówki czy obornika obornik, są to skuteczne a za razem wadliwe rozwiązania gdyż nie mamy możliwości równomiernego rozprowadzania oraz ma nieprzyjemny zapach.

 

 

Co zrobić, kiedy pojawią się chwasty?

Nawet najbardziej pielęgnowany trawnik, nawożony najlepszymi nawozami, narażony jest na chwasty. Jeśli występują chwasty o delikatnej łodydze i liściach nie jest to większy problem do zmartwień, gdyż i tak podczas koszenia zostaną usunięte. Te już nieco bardziej kłopotliwe to mniszek, babka lancetowata, oset. Jeśli pojawią się na naszym trawniku konieczne będzie ręczne wypielenie i zakup preparatu chwastobójczego. Zabiegi chemiczne należy powtarzać, co najmniej raz po 6-8 tygodniach. Jeśli będą bardziej odporne na wszystkie zabiegi niż sądziliśmy, to chwasty takie jak koniczyna lub stokrotka potraktujmy z przymrużeniem oka i zastosujmy je jako urozmaicenie ogrodu.

 

 

Sezonowe kalendarium prac ogrodowych

 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Justyna Fyszel/budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18327 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 116

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >