Jak pozbyć się czarnych kropek i pleśni z fug między płytkami?

Jak pozbyć się czarnych kropek i pleśni z fug między płytkami?

Ciemne, małe kropeczki, które pojawiają się nawet na nowych i silikonowych fugach to pleśń. Powstaje zwykle z niedbałego wykonania spoin, nierównego podłoża, które powoduje, iż wilgoć lub woda utrzymuje się w jednym miejscu oraz stałe zawilgocenie. Czytaj dalej


Nieszczelne wypełnienie spoin powoduje, iż zaprawa nie przylega do powierzchni płytek. Te, przed położeniem fugi, powinny zostać starannie oczyszczone, odtłuszczone oraz osuszone, co gwarantuje przyczepność zaprawy spoinującej. W przeciwnym razie wilgoć wniknie w nieszczelności tworząc idealne warunki do rozwoju pleśni oraz bakterii.

 

Świeże plamy z pleśni można usunąć przy pomocy specjalnych preparatów pleśniobójczych. Spryskuje się nimi na zaatakowane grzybem miejsce a po czasie podanym w instrukcji na opakowaniu, spłukuje czystą wodą. To jednak metoda do usuwania pleśni, która pojawiła się niedawno. W przypadku starych plam na podłodze, zapleśniałe fugi trzeba wymienić.

 

Stare spoiny usuwa się nożem lub przy pomocy zdzieraka do fug przy czym należy uważać, aby nie porysować płytek, nie uszkodzić podłoża czy fragmentów rur, które znajdują się w podłodze. Mechaniczne usunięcie fugi nie jest zbyt dokładne, stąd przestrzenie między płytkami wymagają zastosowania dodatkowych preparatów usuwających resztki spoin czy pozostałości detergentów. Przed położeniem nowego wypełnienia powierzchnie płytek trzeba odtłuścić oraz zabezpieczyć przez zabrudzeniem zaprawą.

 

Strefy mokre, a więc okolice prysznica czy wanny można zabezpieczyć silikonem sanitarnym. To specjalny środek o fug, który zawierająć środki grzybobójcze zabezpiecza płytki przed tworzeniem się pleśni. Fugi nie mogą być zbyt wklęsłe, aby nie zbierał się w nich brud oraz wilgoć.

 

Czytaj również: Antypoślizgowe i mrozoodporne płytki

 


Źródło: podlogi.info / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18322 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 120

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >