Jak przycinać drzewa i krzewy po zimie?

Jak przycinać drzewa i krzewy po zimie?

Kiedy słońce rośnie w siłę i zaczyna działać na ogród stawiając go na nogi, zbliża się czas przycinania roślin. Odpowiednie cięcie wiosną stanowi podstawę dla zdrowego i pięknego rozwoju drzew i krzewów. Czytaj dalej

 

Zabieg ten sprawi, że nasi zieloni przyjaciele będą obficiej owocowali, ładniej się rozgałęziali oraz atrakcyjnie wyglądali. Należy jednak przestrzegać pewnych zasad by nie uszkodzić wrażliwych po zimie roślin… Przycinanie drzew i krzewów po zimie jest istotnym elementem pracy każdego ogrodnika. Najodpowiedniejszym momentem na wykonanie cięcia w ogrodzie jest dzień o dodatniej temperaturze. Pamiętajmy jednak, by w ciągu najbliższych dni nie pojawiły się przymrozki. Cienkie pojedyncze gałęzie usuwamy 0,5-1 cm nad pąkiem, grubsze kilka centymetrów nad bocznym odrostem. Ważne, by używać tylko ostrych narzędzi oraz wykonywać cięcie pod lekkim kątem, dzięki temu powierzchnia rany jest gładka, a woda spływa z niej na zewnątrz.

 Drzewa ozdobne i owocowe

Okazy ozdobne przycinamy okazjonalnie, gdy chcemy im nadać piękniejszy kształt lub gdy nachodzą na przejścia, wrastają do altany, ocierają się o budynek lub o same siebie. Modelujemy drzewka tak by spełniały swoją funkcję - były ozdobą. Przy pomocy nożyc Comfort do gałęzi z przekładnią BL 500 marki GARDENA przycinamy gałęzie, które wyglądają nieładnie, przeszkadzają nam, bądź sprawiają, że roślina nie pasuje kształtem do naszego ogrodu. Nowa opatentowana przekładnia zębata nożyc zwiększa wydajność cięcia o 38%, a pokryte powłoką  antyadhezyjną ostrza zapewniają lekkie i czyste cięcie.

 

Z owocowych drzew pozbywamy się przede wszystkim gałązek, które rosną w kierunku pnia, krzyżują się oraz tak zwane wilki. Pozbywamy się pędów rosnących pionowo lub prawie pionowo w górę. Do trudno dostępnych miejsc w wysokiej koronie drzew idealne będą teleskopowe nożyce do gałęzi Comfort StartCut 410 BL GARDENA. Zapewniają pewne oraz dokładne cięcie bez użycia drabiny, dzięki aluminiowemu, wysuwanemu, trzonkowi w zakresie od 230 cm do 430 cm. Usuwamy taką ilość gałęzi, by do każdego miejsca w koronie dochodziła odpowiednia ilość światła, co sprzyja rozwojowi dorodnych owoców.

 

 

Krzewy ozdobne

Skracajmy krzewy nim na ich gałęziach pojawią się liście, zwracając uwagę na to jaki cel chcemy osiągnąć. Gdy chcemy mocno rozkrzewić roślinę bardzo młodą, przycinamy pędy do ok. 20 cm wysokości za pomocą sekatora ogrodowego. Wyjątkowo mocny i wygodny sekator ogrodowy Comfort SmartCut marki GARDENA pozwala lekko i wygodnie przyciąć nawet grube gałęzie krzewów, dzięki specjalnej funkcji. By skłonić rośliny do obfitszego kwitnienia skracamy gałęzie od 1/3 do połowy długości. Zabieg ten powoduje wypuszczenie nowych gałązek, które zakwitną jeszcze w tym samym roku.

 

 

Dbamy by krzewy formowane dalej utrzymywały swój kształt, przycinając wszystkie gałęzie wystające poza jego kontur. By komfortowo i wygodnie przycinać pędy i formować różne kształty krzewów GARDENA proponuje nowe akumulatorowe nożyce do cięcia krzewów i brzegów trawnika ComfortCut. Ich prosty w obsłudze i mocny akumulator litowo-jonowy wystarcza na 90 min. pracy, a uchwyt z regulacją kątową umożliwia optymalne dopasowanie i naturalne ułożenie ręki.

 Żywopłot

Patrząc z punktu widzenia ogrodnika, najprostszy do przycinania jest żywopłot. Skracamy go co roku na wiosnę o 10-20 cm, tak by cała roślina była równa i wyglądała jak zielone ogrodzenie. W tym zabiegu sprawdzą się wyjątkowo wydajne nożyce przekładniowe do żywopłotu Premium 650 marki GARDENA. Ich opatentowana przekładnia zwiększa wydajność cięcia o 25%, a szerokie i hartowane ostrza zapewniają precyzyjne formowanie dużych powierzchni. Bardziej wygodnym ogrodnikom GARDENA proponuje lekkie elektryczne nożyce do żywopłoty EasyCut 46 z ergonomicznie zaprojektowanym uchwytem dla komfortowej obsługi w każdej pozycji roboczej.

 Zawsze pewne cięcie:


GARDENA Comfort nożyce do gałęzi z przekładnią BL 500

Ultra lekkie, poręczne i wydajne nożyce do gałęzi, idealne do świeżego drewna. Posiadają wyjątkowo lekką, ergonomicznie ukształtowaną rękojeść z tworzywa sztucznego oraz uchwyty umożliwiające wygodną i bezwysiłkową pracę.

 

 

GARDENA Comfort teleskopowe nożyce do gałęzi StartCut 410 BL

Zapewniają lekkie, czyste i dokładne ciecie także w koronach drzew. Indywidualnie ustawiany kąt cięcia z ziemi (200o) dla precyzyjnego cięcia gałęzi rosnących w każdym kierunku. Specjalnie ukształtowanie ostrzy utrzymuje gałęzie w obszarze pracy nożyc.

 

 

GARDENA Comfort sekator ogrodowy SmartCut

Wyjątkowo mocny i wygodny sekator ogrodowy do lekkiego i ergonomicznego cięcia starszych gałęzi i pędów. Precyzyjnie szlifowane górne ostrze zostało pokryte powłoką antyadhezyjną. Komfortowo wyprofilowane rękojeści z aluminium, są wykończone miękkimi elementami. Średnica cięcia wynosi maksymalnie 22 mm.

 

 

GARDENA ComfortCut akumulatorowe nożyce do ciecia krzewów i brzegów trawnika

Bezprzewodowe i wydajne nożyce do wygodnego cięcia brzegów trawnika, formowania oraz ciecia bukszpanu i krzewów. Posiadają wymienny oraz pokryty powłoką antyadhezyjną wysokiej jakości nóż z precyzyjnym szlifem. Wymiana ostrza jest szybka i prosta bez potrzeby użycia narzędzi.

 

 

GARDENA elektryczne nożyce do żywopłotu EasyCut 46

Lekkie, elektryczne nożyce do żywopłotu z ergonomicznie zaprojektowanym uchwytem. Optymalna geometria noży zapewnia efektywne, szybki i czyste cięcie. Wbudowany zderzak chroni użytkownika przed uderzeniem, zabezpiecz ostrze i wydłuża jego żywotność.

 

Źródło: Compress / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Czym uszczelnić drzwiczki pieca kaflowego ? Liczba postów: 7 Grupa: Kominki od... Skoro już mowa o urządzaniu mieszkania. Ja planuję kupić podłogi od firmy Dom i Styl, której ofertę znajdziesz tutaj: https://domistyl.pl/. Nie ukrywam, że firm...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 242 Grupa: Firmy budow... Szukam sprawdzonej firmy, która oferuje wysokiej jakości hoboki i tuleje szalunkowe. Czy możecie polecić firmę, która służy fachowym doradztwem? Niedawno znalaz...
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 1043 Grupa: Ogrodzenia... A jeśli chcesz kupić wszystko w jednym miejscu, to doskonałym miejscem będzie https://posesjaplus.pl Tutaj poza ogrodzeniem panelowym czy siatkowym kupisz też o...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 131 Grupa: Robimy dach Położyłem na budynek gospodarczy blachę trapezową z firmy Regamet, model t17. Możesz sobie wygooglować. Atrakcyjna cena, wysoka jakość, dobra wytrzymałość (mówi...
  • Jak wybudować dom, który będzie tani w utrzymaniu?... Liczba postów: 110 Grupa: Ekologiczny... Ciężko powiedzieć, wiele oczywiście zależy od budżetu jaki masz na budowę domu. Pozdrawiam i oczywiście dajcie znać jak to ostatecznie wyszło u Was!
  • Podłogi Liczba postów: 226 Grupa: Robimy stro... Może kogoś z was zainteresuję kontakt do firmy od podłóg http://pstudiopodlog.net.pl/. Ja podczas budowy domu korzystałem z pomocy firmy i bardzo mi pomogli jeż...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17769 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 152

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >