Jak przygotować dom do świąt?

Jak przygotować dom do świąt?

W ciągu roku obchodzimy kilkanaście świąt państwowych i kościelnych. Jednak tylko święta Bożego Narodzenia wyróżnia wyjątkowa atmosfera wyczekiwania i radości.

 

Zanim rozsmakujemy się w wigilijnych potrawach i w przyjemności spotkań z bliskimi, przed nami trudne zadanie. Porządki! Jak szybko i bezboleśnie uporać się z przedświątecznymi obowiązkami, nie gubiąc po drodze radości i pozytywnego nastroju? Radzą specjaliści!Podziel się… obowiązkamiDo świąt Bożego Narodzenia pozostało jeszcze sporo czasu. Jednak, aby uniknąć stresu związanego z porządkami, przed przystąpieniem do prac domowych powinniśmy je zaplanować. Zwołajmy rodzinną naradę – ustalmy listę czynności, które należy wykonać, zastanówmy się, co możemy zrobić już teraz, a które prace muszą zaczekać,  rozdzielmy obowiązki. Wszyscy członkowie rodziny powinni włączyć się do akcji.

 

W miarę możliwości zaangażujmy także dzieci – zorganizujmy wspólne porządki w zabawkach. Te, którymi nasza pociecha już się nie bawi, możemy przekazać do domu dziecka. Tym samym dajemy dobry przykład i uczymy pozytywnych postaw.Niezbędnik, czyli czym sprzątaćW jakie środki i akcesoria powinniśmy się zaopatrzyć? Mleczka czyszczące do trudno zmywalnych zabrudzeń, płyn do podłogi i szyb, ściereczki, mop płaski lub paskowy – to nasz niezbędnik. Nie zapominajmy także o ochronie dłoni przed szkodliwym działaniem detergentów. Funkcję tę spełniają rękawice ochronne. Na rynku są już dostępne np. rękawice nasączone kremem rumiankowym, albo takie, które można prać w pralce – gwarantują skuteczną ochronę i higienę podczas sprzątania.

 

Czytaj również: Osobiste centrum rozrywki

 

Wybierając ściereczki lub mopy kierujmy się ich przeznaczeniem i rodzajem powierzchni, do której czyszczenia będą stosowane. Trudne zabrudzenia usuniemy przy pomocy ściereczki wykonanej z mikrofibry, wyposażonej dodatkowo w warstwę ścierną. Ale już w przypadku wrażliwej powierzchni mebli powinniśmy użyć delikatniejszego materiału – radzi Grażyna Szabuniewicz, ekspert marki Vileda. Harmonogram to podstawaDobrą i sprawdzoną metodą jest przeprowadzenie gruntownych porządków mieszkania na 1-2 tygodnie przed świętami, aby w ostatnich dniach jedynie zetrzeć kurz i odświeżyć podłogę. Dzięki takiemu podejściu unikniemy niepotrzebnego stresu i domowych kłótni.

 

 

I etap – to czas na gruntowne porządki, pozbycie się niepotrzebnej odzieży, gadżetów. Prace możemy rozpocząć już w pierwszych dniach grudnia. Wytrzepmy dywany, odsuńmy meble, by pozbyć się największego kurzu. Nie zapomnijmy o odkurzeniu kanapy i jej zakamarków. W przypadku, gdy tapicerkę „zdobią” plamy i trwałe zabrudzenia – potrzebna będzie pomoc fachowców. 

 

II etap – pora na mycie okien, pranie firan i zasłon. To także czas na czyszczenie porcelany oraz polerowanie sztućców. Na tym etapie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na właściwy dobór specjalistycznych środków. Okna skutecznie umyjemy przy pomocy pucerki wykonanej z włókien pochodzenia naturalnego – bawełny i wiskozy. Dzięki temu mamy pewność, że na szybie nie pozostaną smugi. Mycie wysokich okien ułatwi nam ściągaczka wyposażona w teleskopowy drążek. Sztućce i porcelanę wyczyścimy przy pomocy miękkich ścierek i specjalnych preparatów. Pamiętajmy, że na zastawach ceramicznych, które zwykle przechowujemy w witrynach meblowych, także osadza się kurz i one także wymagają mycia.

 

Czytaj również: Święta w pięknej atmosferze

 

III etap – gdy pozbyliśmy się największych zabrudzeń, możemy przystąpić do ścierania kurzu, mycia podłogi, sprzątania łazienki i kuchni. Pamiętajmy o zasadzie sprzątania „od góry do dołu”. Na czym polega? Porządki rozpoczynamy od czyszczenia najwyższych poziomów, np. lamp, półek, mebli, następnie przechodzimy do mycia podłogi. Pamiętajmy o wszystkich zakamarkach, ramach obrazów, włącznikach światła, klamkach. 

 

 

Doprowadzenie do stanu idealnego delikatnych powierzchni mebli możliwe jest także na sucho, bez konieczności używania wody. Pomoże nam w tym mikroaktywna ścierka, wykazująca właściwości elektrostatyczne. Nie wzbija bowiem kurzu i nie rysuje drewna. Produkty do czyszczenia armatury łazienkowej wybierajmy według kryterium wysokiej jakości i gwarancji producenta. Odpowiednie akcesoria skutecznie usuną osady wapienne bez ryzyka zadrapań. Gotowe! Dom lśni czystością. Pozostała najprzyjemniejsza część – ubranie choinki i udekorowanie domu. W wirze obowiązków przedświątecznych pamiętajmy także o sobie. Znajdźmy czas na relaks, chwilę z książką. Przystopujmy. 

 

Źródło: Sfera PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Farby kolorowe dla alergików Liczba postów: 67 Grupa: Ciekawe pom... Jak długo tego typu farby utrzymują właściwości antyalergiczne?
  • Jakie panele podłogowe wybrać aby wprowadzić atmos... Liczba postów: 32 Grupa: Wnętrza Szukasz wysokiej jakości podłóg, które będą nie tylko estetyczne, ale również trwałe i łatwe w utrzymaniu? https://podlogi.kalisz.pl/miasta/pleszew .html Pragnie...
  • Rolety czy żaluzje? Liczba postów: 366 Grupa: Porady i op... W obszarze rolet stawiaj na sprawdzone firmy typu https://rolety-rolltex.pl/rolety-dachowe /. Niestety obecnie na rynku rządzi cena i jak szukasz czegoś jakościo...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 189 Grupa: Nowości ara... Szanowni Państwo, Pokój dziecka jest miejscem intensywnych zabaw. Dlatego do malowania ścian warto zastosować farbę, która pozwoli na łatwe, szybki i skuteczne....
  • Inspiracja - przedpokój? Liczba postów: 22 Grupa: Nowości ara... Szanowny Panie, Rekomenduję lateksową farbę Śnieżka Eko Plus, która może być nanoszona tradycyjnie lub poprzez natrysk. Farba nie chlapie w trakcie malowania, r...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18522 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 204

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >