Jak wybrać odpowiedni przewód kominowy?

Jak wybrać odpowiedni przewód kominowy?

We współcześnie budowanych domach coraz częściej korzysta się z kominów ceramicznych lub stalowych, te tradycyjne – ceglane, powoli przechodzą do lamusa. Czytaj dalej

 

Wynika to między innym z faktu, że te pierwsze dostosowane są do nowoczesnych urządzeń grzewczych – dużo bardziej bezpiecznych i energooszczędnych. Nowoczesne systemy kominowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w nowopowstałych budynkach tak jedno-, jaki i wielorodzinnych, ale spore zapotrzebowanie zgłaszane jest także ze strony pomiotów prowadzących wymianę instalacji kominowych w budynkach już wybudowanych.

 

Obecnie, najczęściej wybierany jest komin ceramiczny – decyduje się na niego ponad 50% klientów. Jego główną zaletami są niewielka powierzchnia zabudowy oraz dwojaka uniwersalność. Po pierwsze, jest to system kominowy dostosowany do urządzeń grzewczych zarówno na paliwa ciekłe (gaz), jak i stałe (drewno czy koks). Warto zwrócić uwagę, aby był wykonany z materiałów odpornych na wilgoć oraz działanie kondensatu, a także na pożar sadzy. Właściwości kwaso- oraz ognioodporne są niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa użytkowania.

 

Czytaj również: Co nam daje integracja kolektora i kominka

 

Po drugie, ten system kominowy kupuje się zazwyczaj jako zestaw rur wraz z kształtkami (także ceramicznymi), co umożliwia łatwy i szybki montaż przewodu kominowego oraz podłączenie kotła i wykonanie wyczystki. Pamiętajmy o niezbędnych akcesoriach takich jak odstojnik kondensatu z odpływem skroplin, drzwiczki rewizyjnych, czapka kominowa czy płyta wierzchnia.

 

„W niektóre z dostępnych na rynku systemach kominowych, dodatkowo instalowane są maty izolacji cieplnej, jak np. w Presto Uniwersal, który izolowany jest profesjonalnym materiałem z systemem przewietrzania” – informuje Krzysztof Sowiński, ekspert w dziedzinie systemów kominowych a także prezes spółki Presto S.A. Ich zadaniem jest ochrona rur przed wychłodzeniem, co umożliwia instalację komina w ścianie zewnętrznej bądź też całkowicie na zewnątrz domu, niezbędne jest również, gdy system przechodzi przez nieogrzewane pomieszczenia.

 

Czytaj również: Kominki do zabudowy


Mata izolacyjna zabezpiecza przed osłabieniem ciągu kominowego wynikającego z niskiej temperatury spalin przy wylocie. Poszczególne elementy systemu musimy oczywiście ze sobą złączyć, a także uszczelnić. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczny kwasoodporny kit. Tak przygotowany przewód kominowy powinien znajdować się w keramzybetonowej obudowie. Pustaki, z których się ją wykonuje, mogą być jedno- a nawet czterokanałowe, scala się je zaprawą klejową. Poza funkcją ochronną i osłonową, obudowa ta jest elementem przewodu wentylacyjnego.

 

 

Według specjalisty, przewody wentylacyjne oraz spalinowe powinno grupować się w jednym kominie, „przyspiesza i upraszcza to budowę systemu kominowego” – wyjaśnia – „ponadto ścianki pustaków są cieńsze niż cegła pełna, dzięki czemu zajmuje on dużo mniejszą powierzchnię budynku”. Pamiętajmy, że wkłady kominowe nie są konstrukcją samonośną, a co za tym idzie, muszą być wsparte na obudowie. Zwróćmy uwagę, aby wykonana była ona zgodnie ze wszelkimi zaleceniami producenta, unikniemy w ten sposób awarii związanych z nieprawidłowym zamocowaniem wkładu, a więc zadbamy o własne bezpieczeństwo oraz energooszczędność systemu grzewczego.

 

Tradycyjne kominy murowane świetnie współgrają z prostymi kotłami na węgiel i koks, z otwartymi kominkami czy piecami i kuchniami kaflowymi. Nie są przystosowane jednak do odprowadzania spalin z kotła na paliwo ciekłe czy dymu wytwarzanego przez kominek z wkładem. Na rynku znaleźć możemy także profesjonalne kominy dostosowane specjalnie do kotłów gazowych i olejowych bądź też dedykowane paliwom stałym. Decydując się na taki system kominowy, musimy pamiętać, aby używać jednego tylko rodzaju paliwa, do którego to komin jest przystosowany.

 

Czytaj również: Jak wyrównać poziom podłogi przy kominku?


W przeciwnym razie, w przypadku paliw ciekłych, w przewodzie pojawią się agresywne, kwaśne substancje niszczące mury (tzw. mokry tryb pracy). Skutkować to może nagłym wyłączaniem oraz włączaniem się palników kotła, a gwałtowne zmiany temperatury w kominie prowadzą do pękania muru i kruszenia zaprawy klejowej. W przypadku paliw stałych, temperatura spalania nie spada poniżej 200°C, nie występuje wytrącanie wilgoci (tzw. suchy tryb pracy). Należy z kolei uważać na możliwy pożar sadzy. Jak zatem wybrać odpowiedni system kominowy?

 

Przede wszystkim powinien on być dopasowany do kotła oraz paliwa służącego do ogrzewania. Ponadto, zawsze istotna jest profesjonalna obsługa i doradztwo sprzedawcy czy konsultanta. Zakup odpowiedniego systemu kominowego to ważna decyzja, która nie powinna być podejmowana pochopnie. Możliwość skorzystania z pomocy fachowca dobrze zaznajomionego z tematem, bywa ogromnym atutem. Warto także zwrócić uwagę na relację ceny do jakości – pierwsza nie powinna być zbyt wysoka, druga zaś niska.  

 

Źródło: NewWeb PR / budnet.pl
Autor: Katarzyna Szostak

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jakie krzesła do jadalni? Liczba postów: 156 Grupa: Ciekawe pom... Krzesła stanowią bardzo ważny element wyposażenia nowoczesnego wnętrza. Od jakiegoś czasu podobają mi się krzesła tapicerowane. Słyszałam, że takie krzesła są b...
  • Stylowe krzesła Liczba postów: 63 Grupa: Ciekawe pom... Bardzo podobają mi się krzesła tapicerowane. Czy ktoś z was posiada takie krzesła? Chciałabym się dowiedzieć czy ich pielęgnacja wymaga poświęceń? W Internecie....
  • Czym podkleić okleinę ? Liczba postów: 193 Grupa: Porady i op... Jest wiele produktów w sklepie do podklejenia okleiny tylko trzeba dobrze poszukać. Sama jakiś czas temu podklejałam i było ok
  • Jak urządzić mieszkanie, aby było funkcjonalne i a... Liczba postów: 33 Grupa: Wnętrza Polecam kilka stron, na których mozna poszukać inspiracji w urządzeniu wnętrz; homebook pinterest Warto jest również przejrzeć sobie strony biur projektowych,....
  • Telewizor w zaawansowanej technologii Liczba postów: 4 Grupa: Wnętrza Trzeba go też odpowiednio zamontować w naszym mieszkaniu. Ciekawym więc rozwiązaniem może być na przykład taki uchwyt do telewizora: https://www.emanta.pl/uchwy...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18314 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 54

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >