Jaką kostkę brukową wybrać na podjazd do garażu?

Jaką kostkę brukową wybrać na podjazd do garażu?

Nasze domy są piękniejsze, a samochody coraz droższe i bardziej luksusowe... Na podjazdy powinniśmy wybierać przede wszystkim kostki w ciemnej gamie kolorystycznej, by uniknąć pozostawania na ich powierzchni widocznych śladów i zabrudzeń. Czytaj dalej

„Odradzamy na tego typu powierzchnie kostki w kolorze jasnego beżu czy kości słoniowej. Na nawierzchniach w tej tonacji kolorystycznej ślady opon czy skutki awarii samochodowych, na przykład wyciek oleju mogą być nieodwracalne. Takie ryzyko w doborze koloru można podjąć tylko wtedy, kiedy zamierzamy zastosować do zabezpieczenia kostki impregnat chroniący ją przed zabrudzeniami, na przykład Libet Impregnat. Trzeba jednak pamiętać, że kostki zaimpregnowane również należy szczególnie chronić. Tak zabezpieczona nawierzchnia nie zwalnia użytkowników z obowiązku dbania o to, by nie hamować brawurowo przed garażem czy naprawiać samochód na podjeździe – radzi Tomasz Maculak z firmy „Tomtrans” Usługi Brukarskie z Zielonki koło Warszawy.


Podjazd do garażu – poza tym, że powinien być dobrze skomponowany z resztą otoczenia  – musi być przede wszystkim funkcjonalny. „Najlepiej wybierać na tego typu nawierzchnie kostkę postarzaną albo inną o gładkiej powierzchni, na przykład o różnorodnym melanżu kolorystycznym z grup Antico lub Colormix z linii Libet Decco. Ciemna tonacja i gładka powierzchnia kostek jest mniej podatna na zabrudzenia, które pozostawiają opony samochodu" – mówi Tomasz Maculak. „Wybór kostki  płukanej o chropowatej strukturze polecany jest tylko, jeśli występuje ona w tonacji ciemnej lub szarawej, bo ten typ kostek jest najbardziej podatny na zabrudzenia, które pozostają między drobnym kruszywem stanowiącym jej powierzchnię” – dodaje.

 
Charakter i kolor nawierzchni podjazdu do garażu powinien doskonale harmonizować z otoczeniem, a więc z bryłą i barwą budynku i jego wykończenia oraz bramą wjazdową na teren posesji. Jednak kolory i faktura kostek powinny być przed wszystkim spójne stylistycznie z domem. „W przypadku domów z cegły, o prostej formie, z odrobiną brytyjskiego szyku, dobrze skomponować podjazd z kostek stylizowanych na starobruk z rodziny Antico z linii Libet Decco, np. Romano. Dzięki swojej ciepłej, naturalnej kolorystyce przełamią chłód regularnej bryły i surowość budynku, a jedwabiście gładka powierzchnia uchroni kostkę przed powstawaniem trwałych zabrudzeń” – radzi Tomasz Maculak z „Tomtrans"

 

Czytaj również: Jak zadbać o kostkę brukową przed nadejściem zimy?

 

Jeśli nasz dom jest utrzymany w barwach kości słoniowej, piasku czy beżu dobrze jest go ocieplić nawierzchnią w tonacji brązów, zwłaszcza jeśli wykończenie domu, czyli okiennice i drzwi, są utrzymane właśnie w tej gamie kolorystycznej. „Polecamy tu zwłaszcza kostki z grupy Antico Romano i Natulit w kolorze torfowego brązu” – mówi T. Maculak.


Dla budynków o ciężkiej, ciemnej bryle rozwiązaniem może być mozaika wielobarwnych kostek Colormix albo połączenie kostek w różnych kolorach – ciemniejszym na ścieżkę podjazdową i jaśniejszym na obrzeża. Taki zabieg pozwoli podkreślić jej krawędzie i jednocześnie rozjaśni ciemne otoczenie. Aby skomponować jasne beżowe lub piaskowe obrzeże okalające ścieżkę, możemy użyć kostek tego samego typu, jak te, które ułożyliśmy wcześniej na ścieżce podjazdowej albo elementu obrzeża, czyli niewielkiego estetycznego krawężnika, na przykład Kravento Basso z linii Libet Decco. Jest on elementem nie tylko funkcjonalnym, ale i oryginalnym.


Idealna kreacja – klasyka i wariacja

Dla wielbicieli klasyki dobrym rozwiązaniem będzie nawierzchnia ułożona z Elegante Libet Decco. „Ich prosty, funkcjonalny szyk oraz kolorystyka i faktura nawiązująca do granitu, zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Spośród kostek z tej rodziny na podjazdy polecamy szczególnie Piccola
w kolorach ciemnych, czyli bronzo, granito lub nero” – doradza Tomasz Maculak.

Odważnym, którzy uwielbiają otaczać się feerią kolorów i nie boją się eksperymentów polecamy kostki Colormix, np. Krakowską albo Piccola w ciemnych tonacjach kolorów jesieni i kasztanu. Poprzez swoją nierówno zabarwianą powierzchnię z pewnością będą zachwycać oryginalnością, a okolone na krawędziach jasnym pastello albo urozmaicone różnorodnymi wzorami z beżowej kostki z pewnością nie będą tworzyć kompozycji zbyt ciemnej i przytłaczającej.


Podjazd do garażu, który jest często integralnym elementem ogrodu i domu, nie powinien burzyć ich kompozycji, ani psuć estetyki pięknie utrzymanej bryły budynku. Aby temu zapobiec musimy przemyśleć jego projekt z taką starannością, z jaką myślimy o doborze mebli do salonu czy kwiatów i krzewów do ogrodów.

 

Czytaj również: Jak ciekawie zaprojektować strefę frontową posesji?


Źródło: Pegasus PR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18322 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 96

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >